Προς το περιεχόμενο

Δημιουργια ηχου "Drone" με ηλεκτρικο μπασο! ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξερω το freeze,το κακο με αυτο το πεταλι ειναι οτι πρεπει να το πατας καθε φορα που θελεις να κανεις sustain στην νοτα.

 

θαρρώ το superego της EHX καλύπτει αυτά που ζητάς, επί της ουσίας είναι το freeze αλλά έχει auto mode (που αμέσως αμέσως λύνει το πρόβλημα "πάτα τώρα οοπα δε το πέτυχα σωστά θα παίζει ήχο πορδής μέχρι να αλλάξω νότα") μαζί με κάποια πολύ ουσιώδη extra features. Μη περιμένεις πάντως να πετύχεις drone με κομπρέσορα λωλ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τα έχω ψάξει σχεδόν όλα,σαν αμετανόητος λάτρης του fripp και έχω καταλήξει και εγώ στο superego...η επόμενη λύση που είναι και δοκιμασμένη είναι ο μαγνήτης sustainer της fernandes αλλά δεν ξέρω τι παίζει με μπάσο.Φυσικά αυτό μόνο αν θες άπειρο sustain...Διαφορετικά υπάρχουν άλλες καλύτερες λύσεις όπως η εξής

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε για 4 νότες δεν υπάρχει λόγος να πάρεις πεταλάκι.

Δοκίμασε με ένα delay και βάλε τέρμα τις ρυθμίσεις time και feedback και μαζί ένα distortion pedal με χαμηλό volume και υψηλό gain που θα σου δώσει πολύ sustain και το αποτέλεσμα θα είναι αυτό που θες.

 

Πρώτα το distortion και μετά το delay στην αλυσίδα έτσι;

 

Το distortion θα σου δώσει το sustain και το delay θα στο επαναλαμβάνει συνεχώς για αρκετό χρόνο ώστε θα δίνει την αίσθηση ενός drone. Αν δεν έχεις τέτοια πεταλάκια για το μπάσο, δανείσου από τους κιθαρίστες όλο και κάτι θα έχουν.

 

Α! Και ηχογράφησε από το ηχείο της καμπίνας σε μεγάλη ένταση έτσι;

 

Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις τέτοια πεταλάκια για το μπάσο, δανείσου από τους κιθαρίστες όλο και κάτι θα έχουν.

Για κανένα λόγο όμως...Αν βάλεις πεταλάκι drive κιθάρας στο μπάσο αποχαιρέτα τις συχνότητες σου..Ακόμη και το russian muff που έχει χρησιμοποιηθεί τόσο στο μπάσο ένα ήχο έχει και αυτόν με το tone σχεδόν στο μηδέν..

Αν θες κάτι τέτοια θα πάρεις ή το πεταλάκι που σου ποστάρα πρίν που είναι multiwave και ειδικά για μπάσο ή θα πάρεις τα εξής πετάλια και θα τα συνδέσεις με την εξής σειρά...

 

volume pedal-comprssor-drive για μπάσο-κάποιο low pass φίλτρο-reverb-delay κατά προτίμηση ψηφιακό

 

Αν και στην σειρά τίποτα δεν είναι απόλυτο και ειδικά στη σειρά reverb-delay..το μόνο απόλυτο για αυτό που θές είναι ότι το φίλτρο θα είναι μετά το drive..Δηλαδή ούτε καν ότι θα είναι low pass είναι απόλυτο

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και αυτό, κάνει πολλά πράματα και ίσως σε καλύπτει για αυτό που θες. Τσέκαρε στο 3:22 και στο 6:51. Δεν ξέρω όμως αν χρείαζεται να αγοράσεις ξέχωρα το expresion pedal της source audio

 

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κανένα λόγο όμως...Αν βάλεις πεταλάκι drive κιθάρας στο μπάσο αποχαιρέτα τις συχνότητες σου..

 

Έχεις δίκιο για τα πεταλάκια κιθάρας που χάνουν τις χαμηλές. Αλλά σε συνθήκες ηχογράφησης μπορείς εύκολα να αλλάξεις το tone από το πετάλι και τον ενισχυτή, καθώς και στη μίξη.

Ο φίλος ζητάει ήχο drone και δεν είναι αυτό που συνήθως ζητάς από ένα μπασίστα.

Μιλούσα περισσότερο χάριν ευκολίας.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και αυτό, κάνει πολλά πράματα και ίσως σε καλύπτει για αυτό που θες. Τσέκαρε στο 3:22 και στο 6:51. Δεν ξέρω όμως αν χρείαζεται να αγοράσεις ξέχωρα το expresion pedal της source audio

 

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Καταραμένη source audio!!!!!Πάει το holly grail.....2-2 τα παίρνω τα πεταλάκια της!!!!!!!!!!!!!!!!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου