Προς το περιεχόμενο

Musicman Stingray ή Rickenbacker 4003?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα Musicman Stingray 4αρι. Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και απο ηχο και απο το playability του και απο κατασκευη.

Σκεφτομαι να το δωσω για να παρω Rickenbacker 4003 το οποιο ειναι εντελως αλλη φιλοσοφια αλλα το γουσταρω τρελα!

Δεν εχω την δυνατοτητα να το δοκιμασω πουθενα το Ric. Θα ειναι τυφλη αγορα.

Καμια συμβουλη ρε μαστορια...?

Απο την αλλη λεω μπασο το ενα μπασο και το αλλο αλλα το Ric ειναι αλλο πραμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1.βαλε τιτλο της προκοπης αν θες να παρεις απαντησεις της προκοπης.

 

2.κατσε στα αυγα σου,ειδικα αν σου αρεσει το ΜΜ,το οποιο ειναι ισως το πλεον ολοκληρωμενο και ευελικτο μπασο που υπαρχει, και δεν παιζεις με πενα, το Rick ειναι πολυ ιδιαιτερο μπασο και κατα τη γνωμη μου αχρηστο αν παιζεις μονο με τα δακτυλα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ SF δικιο εχεις για τον τιτλο του topic!

Μπασιστας ειμαι και παιζω μονο με δαχτυλα (πενες απαγορευονται να μπουν στο σπιτι ;D)

Ελπιζω να μου φυγει με το καιρο η επιθυμια για το Rickenbacker και να το ξεχασω γιατι με MM την εχω καταβρει!

Ισως ειναι το πιο ολοκληρωμενο οργανο που υπαρχει για το budget μου!

Αντε να παρω καμια κοπια Ric να μου περασει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πενες απαγορευονται να μπουν στο σπιτι

 

τοτε τι να το κανεις το Rick?

 

δεν παιρνεις ενα κοντραμπασο να πιασουν και τοπο τα λεφτα? ;D

 

 

για να καταλαβεις το Rick πρεπει να παιζεται ΑΝΤΡΙΚΑ και με ΠΕΝΑ...

 

Ετσι δηλαδη...

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια συμβουλη ρε μαστορια...?

Να κάτσεις στ' αυγά σου.

Μερικά πράγματα είναι ιδανικώτερα να παραμένουν ως όνειρα παρά ως πραγματοποιήσεις. ;)

Και όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου, βλέπεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το 4003 είναι αρκετά ευέλικτο, μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα και φυσικά να παιχτεί εξίσου καλά και με δάκτυλα, τουλάχιστον σε σχέση με το παλαιότερο 4001 που όντως ήταν ένα πολύ ιδιαίτερο "κιθαρόμπασο" περισσότερο παρά μπάσο.

 

Το ΜΜ έχει βέβαια κι αυτό τον δικό του χαρακτήρα (λίγο scooped και smooth για τα δικά μου γούστα).

 

Νομίζω ότι θα σου πρότεινα να κρατήσεις το ΜΜ αν προσανατολίζεσαι σε funkιες, με solid state ενισχυτές, καθαρούς ήχους κ.λ.π ή να πας στο Rick αν σκέφτεσαι fuzz, λαμπάτους ampeg κ.λ.π (εκεί που το MM υστερεί).

 

Πάντως αν έχω καταλάβει καλά περισσότερο ψήνεσαι λόγω εμφάνισης και λιγότερο έχεις κάποιον συγκεκριμένο λόγο στο μυαλό σου, οπότε εύχομαι κάποιος συμφορουμίτης κάτοχος 4003 να δείξει την καλή διάθεση και να έχεις την ευκαιρία να παίξεις και να αποφασίσεις από κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 4003 είναι αρκετά ευέλικτο, μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα και φυσικά να παιχτεί εξίσου καλά και με δάκτυλα, τουλάχιστον σε σχέση με το παλαιότερο 4001 που όντως ήταν ένα πολύ ιδιαίτερο "κιθαρόμπασο" περισσότερο παρά μπάσο.

 

Το ΜΜ έχει βέβαια κι αυτό τον δικό του χαρακτήρα (λίγο scooped και smooth για τα δικά μου γούστα).

 

Νομίζω ότι θα σου πρότεινα να κρατήσεις το ΜΜ αν προσανατολίζεσαι σε funkιες, με solid state ενισχυτές, καθαρούς ήχους κ.λ.π ή να πας στο Rick αν σκέφτεσαι fuzz, λαμπάτους ampeg κ.λ.π (εκεί που το MM υστερεί).

 

Πάντως αν έχω καταλάβει καλά περισσότερο ψήνεσαι λόγω εμφάνισης και λιγότερο έχεις κάποιον συγκεκριμένο λόγο στο μυαλό σου, οπότε εύχομαι κάποιος συμφορουμίτης κάτοχος 4003 να δείξει την καλή διάθεση και να έχεις την ευκαιρία να παίξεις και να αποφασίσεις από κοντά.

 

Στο μυαλο μου μεσα εισαι φιλε!

Η εμφανιση με εχει κερδισει και οχι αδικα!

Ηχητικα το ξαναλεω σαν το Stingray δεν θα βρω πουθενα αλλου!

Με solid state ενισχυτη παιζω παντα με καθαρους ηχους και μουσικες προτιμησεις ροκ, μπλουζ, φανκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κράτα το ΜΜ και πάρε και ένα Rick είναι πραγματικά άλλη φάση :).

 

Λοιπόν αυτή την καραμέλα περί rick και πένα δεν ξέρω πως μέσα στα χρόνια έχει γίνει στερεότυπο. Το Rick μια χαρά παίζετε με δάχτυλα και μια χαρά σλαπάρετε και μάλιστα καλύτερα και από άλλα μπάσα που έχω δοκιμάσει (άλλο ένα στερεότυπο που έχω ακούσει για το rick δλδ οτι δεν μπορείς να κάνεις slap !!!!). Απλά μάλλον πρέπει να βγεί εκείνο το μαραφέτι το cover πάνω από το μαγνήτη για να είναι πιο άνετο.

 

Ο Geddy Lee των rush με δάχτυλα έπαιζε με το Rick και δεν άκουσα κανέναν να παραπονιέται :). Και το fender jazz να παίξεις με πένα (που το κάνουν ουκ ολίγοι) ο ήχος του μεταμορφώνετε.

 

P.S. αν είσαι απο θεσ/νικη και μπορούμε να βρεθούμε να δοκιμάσεις το δικό μου και θα ήθελα να δοκιμάσω το ΜΜ ένα μπάσο που δεν έχω πιάσει ποτέ και θα ήθελα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(άλλο ένα στερεότυπο που έχω ακούσει για το rick δλδ οτι δεν μπορείς να κάνεις slap !!!

 

καλα γενικα το slap πρεπει να τιμωρειται τουλαχιστον με αποκοπη του αντιχειρα.... ;D...slap σε Rick φυσικα συνεπαγεται ΑΜΕΣΟ ανασκολοπισμο... ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου