Προς το περιεχόμενο

Musicman Stingray ή Rickenbacker 4003?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα γενικα το slap πρεπει να τιμωρειται τουλαχιστον με αποκοπη του αντιχειρα.... ;D...slap σε Rick φυσικα συνεπαγεται ΑΜΕΣΟ ανασκολοπισμο... ;D 

 

Τότε πρέπει να σιχαίνεσαι τους Cliff Burton και Stu Hamm  ;D ;D ;D

 

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μονο και μονο οι ΛΕΞΕΙΣ "Bass Solo" μου προξενουν ΤΡΟΜΟ... ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα γενικα το slap πρεπει να τιμωρειται τουλαχιστον με αποκοπη του αντιχειρα.... ;D...slap σε Rick φυσικα συνεπαγεται ΑΜΕΣΟ ανασκολοπισμο... ;D 

 

 

Το σλαπ είναι για να σας μπαίνουμε στο μάτι (με κάτι που δεν ξέρετε) εμέις οι αποτυχημένοι κιθαρίστες. χεχεχε ;D

 

Σε ρικ ναι φαίνεται αισχρό  ::)

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μονο και μονο οι ΛΕΞΕΙΣ "Bass Solo" μου προξενουν ΤΡΟΜΟ... ;D 

 

;D ;D ;D

 

Γιατί ρε μάστορα;  ;D

 

Κάτω η δικτατορία των κιθαριστών  ;D ;D ;D

 

Στο θέμα μας

 

Νομίζω ότι είναι η πιο «άκυρη τράμπα» που θα μπορούσε να γίνει από μπασίστα- που δηλώνει δάχτυλα και όχι πένα.

 

Εξηγούμαι...

Ένα rick πρέπει να υπάρχει κάπου στην συλλογή μας, αλλά όχι μόνο του- εκτός αν είσαι απόλυτα συνειδητοποιημένος για να το αποκτήσεις.

Έχει τον ήχο του (σήμα κατατεθέν), αλλά IMHO είναι «μυστήριο τρένο»...

 

Κάτι που δεν σλαπάρεις εύκολα επάνω του, κάτι που δεν είναι και το κατ΄εξοχήν όργανο για δάκτυλα- αν και ο Geddy το έσκιζε με δάκτυλα  ;)- κάτι το μπράτσο του, κάτι το σχήμα του, κάτι το πως κάθεται επάνω σου...

 

Αντίθετα το ΜΜ είναι πολύ- μα πάρα πολύ πιο «playable»- από το rick.

 

Η άποψη μου είναι, πιάσε ένα rick, φόρα το επάνω σου, παίξε και τότε και μόνο τότε βγάλε τα συμπεράσματα σου.         

 

Κατά τα άλλα είναι ένα από τέσσερα όργανα που οφείλουμε να κατέχουμε  ;D ;D ;D:

Jazz

Precision

Stingray

4003

 

;D ;)

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το σλαπ είναι για να σας μπαίνουμε στο μάτι (με κάτι που δεν ξέρετε) εμέις οι αποτυχημένοι κιθαρίστες. χεχεχε ;D

 

Σε ρικ ναι φαίνεται αισχρό  ::)

Επειδή ο Teleούγκας δε σκαμπάζει και πολλά από μπάσα και λέει τα ίδια, να σας εξηγήσω εγώ (πάλι) που είναι το βασικό ζήτημα.

 

Για κάθε μπασίστα που σέβεται τον εαυτό του, το ροκ  και την ιστορία του τετράχορδου τοτέμ μέσα σε αυτή, το Rick φοριέται από τη μέση και κάτω σε αντίθεση με τα καταπληκτικά μπάσα-έπιπλα που φορούνται από τους Ωδειακούς (δε βρίζουμε στο forum) ως σουτιέν.

 

Στη βουβωνική αυτή θέση λοιπόν όποιος επιχειρεί να σλαπάρει (και για όποιον σλαπάρει καλά στο funk μπράβο του και μαγκιά του) είναι ή ουρακοτάγκος στα χέρια ή βαβουΐνος στο μυαλό.

 

Το θέμα είναι εργονομικό και ουχί ηχητικό.

 

Έχω ακούσει μπασισταράδες και να σλαπάρουν γαμάτα με Rick αλλά και να το ξεσκίζουν δαχτυλάτα. Απλώς τυγχάνει λόγω ηλικίας και βιωμάτων όμως, ακόμα να υγραίνομαι με τον Foxton.

 

Άλλη μια απορία λυμένη. Αφήστε ότι προαιρείσθε κατά την έξοδο.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

σε αντίθεση με τα καταπληκτικά μπάσα-έπιπλα που φορούνται από τους Ωδειακούς (δε βρίζουμε στο forum) ως σουτιέν.

 

 

;D ;D ;D

 

Επίσης δόκιμοι όροι είναι τα «σαλιάρα», «γραβάτα» και «πετσέτα»  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δόκιμοι όροι είναι τα «σαλιάρα», «γραβάτα» και «πετσέτα»  ;D

Τι σου χουν σούρει κι εσένα κακομοίρη μου τόσα χρόνια ..........  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάθε μπασίστα που σέβεται τον εαυτό του, το ροκ  και την ιστορία του τετράχορδου τοτέμ μέσα σε αυτή, το Rick φοριέται από τη μέση και κάτω σε αντίθεση με τα καταπληκτικά μπάσα-έπιπλα που φορούνται από τους Ωδειακούς (δε βρίζουμε στο forum) ως σουτιέν.

 

ΣΩΣΤΟΣ

 

Οντως ενα Rick φορεμενο σαν παπιγιον ειναι τραγικη εικονα... ;D

 

Απλώς τυγχάνει λόγω ηλικίας και βιωμάτων όμως, ακόμα να υγραίνομαι με τον Foxton.

 

 

δεν ειναι θεμα ηλικιας και βιωματων ειναι απλα λογω του οτι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ο ανθρωπος (και η μπαντα του) ηταν ΘΕΟΙ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου