Προς το περιεχόμενο

Musicman Stingray ή Rickenbacker 4003?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και γω σαλιάρα το'χω.  8)

 

Είναι και κάποιοι όμως που για να φαίνονται κορέκτ το κάνουν παπιγιόν και κόβονται τα νεύρα στο καρπό.  :o

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

 

 

δεν ειναι θεμα ηλικιας και βιωματων ειναι απλα λογω του οτι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ο ανθρωπος (και η μπαντα του) ηταν ΘΕΟΙ.

 

Ναι, αλλά και αυτός στα γεράματα το γύρισε στο Precision  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά και αυτός στα γεράματα το γύρισε στο Precision  ;D

 

τα εχουμε πει αυτα,οταν τα δοκιμασεις ολα καταληγεις μοιραια στα ΚΑΛΥΤΕΡΑ δηλ. precision & tele... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΩΣΤΟΣ

 

Οντως ενα Rick φορεμενο σαν παπιγιον ειναι τραγικη εικονα... ;D

Και επειδή συμφωνείς θα σου πω ότι

Μονο και μονο οι ΛΕΞΕΙΣ "Bass Solo" μου προξενουν ΤΡΟΜΟ... ;D 

και εγώ συμφωνώ.

 

Καθότι (παραφράζοντας τον Guy Pratt) το μπάσο είναι ένα non ego-driven όργανο. Ακόμα και όταν κάνει καλά τη δουλειά του πιθανότατα να το καταλαβαίνει μόνο ο μπασίστας. Είναι σαν έναν σερβιτόρο. Όταν είναι καλός, δεν σου λείπει τίποτα από το τραπέζι και αυτός είναι σαν αόρατος. Το σόλο είναι σα να σε σέρβιρε και να αρχίσει ξαφνικά να κάνει κωλoτούμπες και backflips (αυτό δικό μου  ;D).

 

δεν ειναι θεμα ηλικιας και βιωματων ειναι απλα λογω του οτι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ο ανθρωπος (και η μπαντα του) ηταν ΘΕΟΙ.

Fact.&-

Με ότι και να παίζουν....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή συμφωνείς θα σου πω ότι και εγώ συμφωνώ.

 

Καθότι (παραφράζοντας τον Guy Pratt) το μπάσο είναι ένα non-ego driven όργανο. Ακόμα και όταν κάνει καλά τη δουλειά του πιθανότατα να το καταλαβαίνει μόνο ο μπασίστας. Είναι σαν έναν σερβιτόρο. Όταν είναι καλός, δεν σου λείπει τίποτα από το τραπέζι και αυτός είναι σαν αόρατος. Το σόλο είναι σα να σε σέρβιρε και να αρχίσει ξαφνικά να κάνει κωλoτούμπες και backflips (αυτό δικό μου  ;D).

Fact.&-

Με ότι και να παίζουν....

 

μολις προσεληφθεις ως μπασιστας...(αν αφαιρεσεις και τις δυο κατω χορδες και παιζεις μεχρι το 8ο ταστο παιρνεις και μονιμοτητα.. ;D,καλα δε μιλαω καν αν παιζεις ΜΟΝΟ με πενα,θα σε κανω υπουργο πολιτισμου... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το rick για εμάς τους κουλούς που δεν μπορούμε να παίξουμε με πένα δεν θα βγάλει ποτέ αυτόν τον χαρακτηριστικό ήχο του rick που φανταζόμαστε.. Κι εγώ ήθελα να πάρω ένα αλλά μετά από πολύμηνο δανεισμό από φίλο μου τελικά άλλαξα γνώμη... Και είναι πολλά τα λεφτά για να μην το σκεφτείς σοβαρά...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις προσεληφθεις ως μπασιστας...(αν αφαιρεσεις και τις δυο κατω χορδες και παιζεις μεχρι το 8ο ταστο παιρνεις και μονιμοτητα.. ;D,καλα δε μιλαω καν αν παιζεις ΜΟΝΟ με πενα,θα σε κανω υπουργο πολιτισμου... ;D)

Φτού σου.....Έχασα το υπουργείο στα μόρια.

 

Σίριουσλι όμως ρε συνάδελφοι. Εκείνο το "δώσε και στο μπασίστα λίγο σόλο" μου φέρνει λίγο σε "δώσε και και ένα παγωτό στο λούστρο να χαρεί".

Μα τη Παναγία θα χαιρόμουν πολύ να δω κάποιον κοχονάτο μπασίστα, όταν του δωθεί από τον μονήρη κιθαρίστα η "άδεια" να σολάρει, να σταματήσει ακίνητος επί τόπου, χωρίς να παίζει τίποτα, για μια στροφή ολόκληρη.

Τότε ίσως καταλάβει και το κοινό "τι κάνει εκείνος με τη μεγάλη κιθάρα πίσω" .

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τότε ίσως καταλάβει και το κοινό "τι κάνει εκείνος με τη μεγάλη κιθάρα πίσω" .

Αυτό μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον γιατρό και τον μουγκό...

Πάει ένας μουγκός σε ένα γιατρό και του εξηγεί με νοηματική πως δεν μπορεί να μιλήσει.... Βγάζει ένα μπάσο ο γιατρός κι αρχίζει να σολάρει... Ξαφνικά ο μουγκός αρχίζει να μιλάει...

Μόλις τελειώνει ο γιατρός τον ρωτάει πως τα κατάφερε... Κι απαντάει "όλοι μιλάνε όταν σολάρει ο μπασίστας"....

:P

Δεν υπάρχει σόλο μπάσο... Υπάρχει μόνο γκρουβάτο μπάσο...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το rick θέλει οπωσδήποτε αντρικό παίξιμο. Δες και παρακάτω.

Warpaint - Bees (Live Session)

Αν δεν μπορείς να παίξεις τόσο αντρικά μην το αγοράσεις.

Γνώμη μου είναι να μην πουλήσεις το musicman σου και να μαζέψεις λεφτά για το rick και ας σου παρει και 1-2 χρόνια για να γίνει αυτό. Θα το δοκιμάσεις στο σπίτι σου με τον ενισχυτή σου και αν δε σ'αρέσει θα το βάλεις στις αγγελίες του noiz και σίγουρα θα βρεθεί καποιος άντρας να το αγοράσει και σε καλή τιμή(αντρική).

Η μουσική δεν έχει όρια ούτε και περιορισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσική δεν έχει όρια ούτε και περιορισμούς.

 

+1000

 

φτανει να εισαι ΑΝΔΡΑΣ. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου