Προς το περιεχόμενο

Ηχομόνωση στην πορτα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά το άλλο Σ/Κ θα βάψω το δωμάτιο που έχω για το στούντιο και θέλω το εξής να βάλω κάτι στην πόρτα για να μήν ακούγομαι απο έξω στο υπόλπο σπίτι..Τι μπορώ να κάνω? Η πόρτα είναι ξύλινη και η κάσα και δεν θέλω να την βγάλω τελίως έχω ακούσει για κάτι ταινίες που περνάς και μειώνετε αισθητά ο ήχος αλλά δεν ξέρω..τι μπορώ να κάνω?θα χρειαστεί να βάλω και κάτι στον τοίχο?Δεν με ενδιαφέρει να φτιάξει η ακουστική του χώρου με νοιάζει να μην ενοχλώ το υπολοιπο σπίτι όταν εγώ τρελένομαι με τις κιθάρες ειδικά τα βράδια...Εντομεταξύ μου είπε ένας φίλος να πάρω κάτι αβγοθήκες να βάλω στον τοίχο???τι είναι αυτά πατέντες?Ευχαριστώ παίδες..

 

Και κάτι ακόμα ρε παιδιά τώρα το θυμιθηκα παίζει ρόλο το χρώμα??στον τοίχο?υπάρχει κανα μονωτικό χρώμα??χαχαχ βλακεία ερώτηση αλλα ξέρω γω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Δεν είμαι ειδικός στο θέμα, αλλά θα πω την άποψή μου.

Ας συμπληρώσουν άλλοι που ξέρουν πολύ καλύτερα σε τεχνική βάση.

 

Η καλύτερη λύση θα ήταν μια πόρτα από αλουμίνιο. Με την κατασκευή και τα λάστιχα που έχει, οι μικρές τρύπες που περνάει ο ήχος και γίνεται η ζημιά θα έκλειναν σε πολύ καλό βαθμό. Πιθανόν να μπαίνει και στην ξύλινη κάσα ακόμα. Βέβαια, υπάρχει κάποιο σχετικά σοβαρό κόστος. Εγώ το έκανα παλιότερα και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.

 

Χωρίς αλλαγή πόρτας, η μόνη επιλογή είναι να κλείσουν οι τρύπες που περνάει ο ήχος στην κάσα της τωρινής πόρτας. Και αυτό μόνο με λάστιχα μάλλον γίνεται ... (γίνεται ; )

 

Βέβαια, ο ήχος που περνάει από τον τοίχο είναι άλλο θέμα. Ισως, το πιο πολύ περνάει από την πόρτα πάντως.

 

Αν δε θέλεις να πειράξεις το σπίτι, απλά κανόνισε τις ώρες παιξίματος :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείνοντας τις διόδους του αέρα κάνεις ένα πρώτο αναγκαίο βήμα και τίποτε περισσότερο. Μια συμβατική ξύλινη πόρτα με κλεισμένες τις διόδους αέρα προσφέρει και πάλι ελάχιστη ηχομόνωση. Συνεπώς ή αλλάζεις πόρτα, ή, αφού κλείσεις τις διόδους αέρα, κάνεις μια - κατά το δυνατόν καλαίσθητη - πατέντα με φύλλα πετροβάμβακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λεν και οι άλλοι, παίνεις λάστιχα αυτοκόλλητα και τα κολλάς στα σημεία που κάνει επαφή η πόρτα με την κάσα. Θα πρέπει να φτιάξεις κατωκάσι, δηλ. ένα κομμάτι ξύλο στο πάτωμα κατά μήκος της χαραμάδας, πάλι με λάστιχο, για να σφραγίσεις και εκεί. Αν η πόρτα έχει κλειδαρότρυπα, την κλείνεις με ότι μπορείς (π.χ. παραχώνεις μέσα πετροβάμβακα και από τις εξωτερικές πλευρές λίγο μολύβι). Πρέπει η πόρτα να κλείνει αεροστεγώς. Από εκεί και ύστερα, αν δεν επαρκεί, χρειάζεσαι μάζα στην πόρτα (όχι πετροβάμβακα). Αλλά δύσκολο αυτό, μάλλον πας σε καινούρια βαρύτερη. Αν έχεις θέματα επαφής/κραδασμών, κάνε μια ερώτηση για το πως μπορείς να φτιάξεις κανένα ψευδοπάτωμα για ενισχυτές κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εκεί και ύστερα, αν δεν επαρκεί, χρειάζεσαι μάζα στην πόρτα (όχι πετροβάμβακα).

 

Ο πετροβάμβακας σε πυκνότητα 80 αποτελεί κλασσικό υλικό ηχομόνωσης, χωρίς φυσικά να είναι το μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται:

 

Ο πετροβάμβακας (και οι λοιποί ορυκτοβάμβακες) είναι εξαιρετικό απορροφητικό υλικό και χρησιμοποιείται σε εφαρμογές μόνωσης μεταξύ εσωτερικού και εξωτερικού τοίχου, καθώς βοηθάει στην απόσβεση των συντονισμών της κατασκευής. Απορροφάει μετατρέποντας την ενέργεια των ταλαντώσεων σε θερμότητα λόγω τριβών, και άρα αποδίδει σε αυτό όταν τοποθετείται σε σημεία που η ταχύτητα των μορίων του αέρα είναι μεγάλη. Τα όρια ενός δωματίου (π.χ. τοίχοι, πάτωμα, πόρτα...) είναι σημεία μέγιστης πίεσης και οριακά μηδενικές μετατόπισης αέρα. Συνεπώς ο πετροβάμβακας σε οριακά σημεία απορροφά μόνο υψηλές συχνότητες, συγκεκριμένα αυτών που το 1/4 του μήκους κύματός τους είναι μικρότερο του πάχους του υλικού. Αλλά οι συχνότητες αυτές ούτως η άλλως παγιδεύονται από τους τοίχους και το σώμα της πόρτας, ακόμα και της τόσο λεπτής πόρτας. Η ιδιότητα των υλικών που βοηθά στη μόνωση μέσω αντανάκλασης της ενέργειας, όχι απορρόφησης, είναι η μάζα των ορίων, η οποία αυξάνει τη διαφορά ακουστικής εμπέδησης μεταξύ του αέρα εσωτερικά και του ορίου. Επομένως... μόνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...κι αν ψάξεις στο διαδίκτυο θα βρεις πλήθος αναφορών χρήσης του πετροβάμβακα για ηχομόνωση.

 

π.χ. η πασίγνωση Knauf χρησιμοποιεί πετροβάμβακα για ηχομόνωση, κάνοντας μάλιστα αναφορά και σε πόρτες.

 

http://www.knaufinsulation.com/products_stonewool

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό είναι τι διαδίκτυο, για να ψάχνει κόσμος. Αν κάποιος από εδώ ενδιαφέρεται επίσης για βιβλιογραφία ακουστικής, μπορώ και να συστήσω μερικούς πολύ καλούς τίτλους, στα αγγλικά όμως.

 

Ό,τι έγραψα παραπάνω είναι για χρήσεις αναφοράς, δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν. Εξήγησα ακριβώς ποια είναι η χρήση των ορυκτών βαμβάκων στις εφαρμογές μόνωσης και ποιον σκοπό εξυπηρετούν, όπως επίσης και πως δεν λειτουργούν. Αλλά ο καθένας φτιάχνει ό,τι θέλει και διαβάζει από όπου θέλει, το αποτέλεσμα μετράει.

 

Φιλικά πάντα, ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις  μπορώ να βάλω ρικοφόν? ή είναι μόνο για ακουστική χώρου αυτό?Και κάτι ακόμα θα έχω πρόβλημα με το τσιγάρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ακουσε φίλε. Δεν λες αν ειναι το υπνοδωμάτιο σου σε μια πολυκατοικία και σε ποιο βαθμό μπορείς να επέμβεις. Ο danijoss σωστά σου λέει.

 

Εάν μιλάμε για υπνοδωμάτιο πάντως, βάλε λάστιχο γυρω - γυρω στην πόρτα σου (όπως έχει το ψυγείο), τσίχλα στην κλειδαρότρυπα και κρέμασε επάνω της όλα τα ρούχα σου (παλτό, μπουφάν) σε μια κρεμάστρα. Αντε να βάλεις και μια σανίδα σαν κατωκάσι στο πάτωμα όπως λέει ο danijoss. Είναι ότι καλύτερο, φτηνό κι ανθρώπινο.

 

Αν δεν μιλάς για υπνοδωμάτιο και μπορείς να επέμβεις, αλλάζεις πόρτα και βάζεις μια βαριά κατασκευή (όχι βέβαια αλουμίνιο) αλλά δεν θα χρειαστείς μόνο πόρτα τότε. Θα πρέπει να επέμβεις και στα παράθυρα τουλάχιστον. Διάβασε τα δεκάδες σχετικά θέματα για να πάρεις μια ιδέα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου