Προς το περιεχόμενο

Flatwound χορδές για 5χορδο στην Ελλάδα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Όπως γράφει και ο τίτλος ψάχνω να βρω σετάκι flatwound για 5χορδο μπάσο στην Ελλάδα. Δουλεύω με κρητικά σχήματα και μπορεί να παίζουμε 5-6 ώρες συνεχώς, οπότε οι κανονικές χορδές είναι θάνατος για τα δάχτυλα. Θυμάμαι ένα μπάσο φίλου με flatwound ότι ήταν πολύ μαλακές στο χέρι οπότε θα με σώσουν. Ο ήχος δεν με απασχολεί και τόσο.

 

Έχω καταλήξει σε αυτές:

http://www.daddario.com/DADProductDetail.Page?productid=192&productname=ECB81_5SL_Chromes_Bass_5_String__Light__45_132__Super_Long_Scale

 

Το μπάσο είναι scale 35' (Ibanez BTB705) οπότε πρέπει να πάω σε super long scale χορδές.

 

Έχει πάρει κανείς αυτές μάτι πουθενά Ελλάδα ή έστω κάποιες άλλες με τα ιδια χαρακτηριστικά? Ακόμα και από αξιόπιστο online μαγαζί εξωτερικού, αλλά μην δώσω και τα μισά στα μεταφορικά. Στο ebay απ ότι κοίταξα μόνο από Αμερική.

 

(τόσο λίγο ζήτηση έχουν ρε παιδιά? Είχα την αίσθηση ότι έκανα κυνήγι θυσαυρού! ::))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καταλήξει σε αυτές:

http://www.daddario.com/DADProductDetail.Page?productid=192&productname=ECB81_5SL_Chromes_Bass_5_String__Light__45_132__Super_Long_Scale

 

Το μπάσο είναι scale 35' (Ibanez BTB705) οπότε πρέπει να πάω σε super long scale χορδές.

 

Έχει πάρει κανείς αυτές μάτι πουθενά Ελλάδα ή έστω κάποιες άλλες με τα ιδια χαρακτηριστικά? Ακόμα και από αξιόπιστο online μαγαζί εξωτερικού, αλλά μην δώσω και τα μισά στα μεταφορικά. Στο ebay απ ότι κοίταξα μόνο από Αμερική.

Για Daddario στον Νάκα

 

http://www.ebay.com/itm/GHS-Electric-Bass-Flatwound-Long-Scale-Medium-M3050X-5-/200740688846?pt=Guitar_Accessories&hash=item2ebd13d3ce

Ναι από Αμερική. Τι σε νοιάζει όμως αν έρχονται γρήγορα και φθηνά;

 

Για flatwound επιλογές....

GHS Precision Flats M3050X-5

Rotosound Jazz Bass 77 RS775LD (πάρε ένα τηλέφωνο τον Τρίμη ή το Guitar Syndicate)

DR HI-BEAM Flats

Sadowsky Black Label Flats

Labella και Thomastik δεν στις προτείνω καθότι ακριβές και δεν είδα να φέρνει τις JF365 ο αντιπρόσωπος εδώ.

 

Διαφορετική επιλογή είναι και οι halfrounds που είναι αρκετά πιο ευγενικές στα χέρια από τις round και πιο πρίμες από τις flat.

GHS Brite Flats GHS M3075-5

Ken Smith SLICK ROUND s-130

D'Addario Half Rounds ENR71-5SL

 

Όλες οι παραπάνω κυμαίνονται 30 με 40κάτι δολλάρια (οι GHS σε μερικά site ξεκινάνε από τα $26. Τώρα τι μεταφορικά χρεώνει ο καθένας, δεν ξέρω. Ψάχτο λίγο.

 

Βέβαια στη θέση σου (κρητικά σχήματα για 5-6 ώρες !!!!!) μάλλον δυνατά βαρβιτουρικά θα ήθελα, οπότε ότι χορδές και να χα δεν θα με ένοιαζε. ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πω στ Νάκα να τις φέρει? Λίγο δύσκολο μου φαίνεται να κάνει ο ακατανόμαστος τέτοιες "χάρες"

Δεν θέλω να φέρω από Αμερική (ebay) γιατί θ αργήσουν πολύ. Το amazon τις έχει, αλλά δεν στέλνει Ελλάδα...

Θα στείλω ένα email στο Nακα, αν και χλωμό το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πω στ Νάκα να τις φέρει? Λίγο δύσκολο μου φαίνεται να κάνει ο ακατανόμαστος τέτοιες "χάρες"

Δεν θέλω να φέρω από Αμερική (ebay) γιατί θ αργήσουν πολύ. Το amazon τις έχει, αλλά δεν στέλνει Ελλάδα...

Θα στείλω ένα email στο Nακα, αν και χλωμό το βλέπω.

Τις φέρνει 100% γιατί είχα πάρει ένα σετ! Και μάλιστα είναι ΥΠΕΡΟΧΕΣ χορδές! Καλή επιλογή το 5αρι για κρητικά!!! Αλλά και με round δεν θα τραβήξεις και τρελά ζόρια πάντως... Σε 3 θέσεις παίζει το χέρι στο 99% των κομματιών... Και οι elixir είναι πολύ μαλακές χορδές πάντως! Όπως και ένα συγκεκριμένο μοντέλο DR (dark νομίζω?)... Εγώ στις DR είχα καταλήξει για κρητικά! (με ένα peavey Cirrus 5)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Elixir έχει το μπάσο από τη μάνα του και είναι όντως ωραίες χορδές (είμαι φαν της elixir για χορδές κιθάρας) αλλά σφάζουν.

Ο νάκας δεν βλέπω να έχει στο site καθόλου flatwound (ούτε για 4χορδο)

Mail δεν βρήκα, οπότε θα πάρω τηλέφωνο να συνενοηθώ και καλύτερα αν όντως μπορούν να φέρουν αυτές τις ddario.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τις είδα γιατί έγραφα στην αναζήτηση flat και flatwound και δεν τις έβγαζε. Θα πάρω το απόγευμα να δώ λοιπόν.

Ευχαριστώ παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου