Προς το περιεχόμενο

Οι ράτσες των πληκτράδων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Με αφορμή το κλειδωμένο θέμα Roland juno 106 είπα ν' ανοίξω κάποιο άλλο ίσως πιο χρήσιμο για να καταλάβω επιτέλους τι στο καλό συμβαίνει στον ευγενή πληθυσμό των πληκτράδων.

 

Ο κύριος λόγος είναι, επειδή πρόκειται για ενα παλιο συνθ, για το οποίο μπορεί να πληρώσεις ενα ποσο που δεν αναλογεί στη χρηστικότητά του. Να πληρωσεις δηλαδή πολύ όνομα και λιγότερο ουσία.

 

Μετά, σε σχέση με τα καινουρια analog ή Virtual analog, εχεις πολυ περιορισμένες δυνατότητες επικοινωνίας του συνθ, με άλλα συστήματα (προγράμματα στο PC ή αλλα συνθς πχ).

 

Και τέλος, θα εχεις ενα μηχανημα που δεν αποκλείεται να παρουσιασει σοβαρό προβλημα. Τα ανταλλακτικά του (αν βρεις), θα είναι πανάκριβα, και το σερβις σου θα εξαρτάται από τις γνώσεις καποιου ιδιώτη τεχνικού και όχι από τη Roland.

 

Ο Voyager προτεινε μερικά πολύ καλά συνθς, αναλογικά ή μη. Προτείνω να κοιταξεις συγχρονα μηχανήματα, εκτός αν εχεις συλλεκτικές βλέψεις.

 

Τα dco και τα mco αφορούν αλλους...πιο καμμένους :P

Αυτή ήταν η απάντηση που έπρεπε να υπάρχει απο την πρώτη σελίδα αντι να αναλώνονται οι συμμετοχές σε αντιπαραθέσεις δογμάτων. Ευχαριστούμε neeq!

 

Εγώ λόγω ηλικίας (αν και δεν δηλώνω πληκτράς) αναπόφευκτα έχω χρησιμοποιήσει/δουλέψει όλη την γκάμα συνθεσάιζερ στο στούντιο μου. Απο όργανα με αναλογική αφαιρετική σύνθεση που τα ζέσταινες για να... κουρδίσουν οι γεννήτριες, τα Kawai με προσθετική σύνθεση, τα πρώτα ψηφιακά (PPG, DX-7, κλπ) τα samplers (Akai, Roland, Emu) τα Rompler, τα analog simulation, μέχρι την σημερινή κατάσταση των software (Reactor κλπ). Παρα ταύτα για τις ανάγκες της μουσικής μου σήμερα χρησιμοποιώ VSTi samplers που προσομοιώνουν B3, Rhodes και Wurlitzer (παρα το ότι έχω παίξει με τα αυθεντικά στο παρελθόν). Γιατί; Για όλα τα παραπάνω που είπε ο neeq. Είναι players instruments και όχι collectors items.

 

Οσο για τους υπόλοιπους πληκτράδες μου είναι δύσκολο να κατανοήσω τον οπαδισμό τους.

Απο τη μια έχουμε τους vintage maniacs και απο την άλλη τους πΣιφιακάκιδες. :D

Ενώ μια τρίτη ομάδα (οι περισσότεροι) δεν ασχολείται καθόλου με την σύνθεση ήχου. Κάθε τόσο ανοίγει ένα θέμα για το "που να βρω λαϊκούς ήχους για το τάδε". Λες και δεν έχουν συνθεσάιζερ για να το προγραμματίσουν και να φτιάξουν ακριβώς τον ήχο που ονειρεύονται... Συγγνώμη που θα το πω αλλά μου θυμίζει την πολιτική μας κατάσταση... Μόνο ακραίες προτάσεις γιατί έχει χαθεί στη διαδικασία η ουσία και ο στόχος για το αποτέλεσμα.

 

Που είστε βρε πληκτράδες; Με τι ασχολείστε και γιατί δεν απαντάτε; Παράλληλα είστε το πιό δυσεύρετο όργανο για μια μπάντα και αναρωτιέμαι γιατί. Δείτε τις αγγελίες. Ζητείται πληκτράς (Χ100).

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

...ε..και τι αναζητούμε τώρα;

Ψυχολογικό τεστ;

Ανεύρεση πληκτρά μέσα από το παρόν thread;

Διαχωρισμός του μουσικού κιμπορντίστα από τον gamer;

Αν μου δημιουργηθούν κι άλλα ερωτήματα...επανέρχομαι.

 

Να βάλω κι άλλο ένα....κιμπορντίστας είναι και ο πρξρχδς που δεν ξέρει τι να κάνει αλλά είδε κάτι και του άρεσε;

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ε..και τι αναζητούμε τώρα;

Ψυχολογικό τεστ;

Ανεύρεση πληκτρά μέσα από το παρόν thread;

Διαχωρισμός του μουσικού κιμπορντίστα από τον gamer;

Αν μου δημιουργηθούν κι άλλα ερωτήματα...επανέρχομαι.

 

Να βάλω κι άλλο ένα....κιμπορντίστας είναι και ο πρξρχδς που δεν ξέρει τι να κάνει αλλά είδε κάτι και του άρεσε;

 

Απορία.Ποιός είναι gamer κιμπορντίστας και ποιός μουσικός κιμπορντίστας ;

Πάντως είναι θλιβερό να σκάει κάποιος 4000 ευρώ για ένα π.χ. motif xf και να ψάχνει έτοιμους ήχους από άλλους και να μην κάθεται να φτιάξει τους ήχους που θέλει μόνος του αφού τέτοια όργανα έχουν τρελές δυνατότητες δημιουργίας ήχων... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι κυριως θεμα ελλειψης χρονου και ελλειψης γνωσης πανω στα synths. Ακομα και να ξερει καποιος "που παν τα 4", συνηθως δεν εχει τον απαιτουμενο χρονο να κατσει να φτιαξει νεους ηχους. Γι αυτο ομως υπαρχουν οι βιβλιοθηκες ηχων.

Τα σημερινα synths τελος παντων εχουν πλεον εκατονταδες ή και χιλιαδες εργοστασιακους ηχους ετοιμους για χρηση με το πατημα ενος κουμπιου. Τωρα αν θες συγκεκριμενους ηχους που ακουσες σε ενα τριτοκλασατο σκυλαδικο, ε αντε μιλα του "αρμονιστα" να στους δωσει. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ας μου επιτραπεί μια παρέμβαση, αξιαγάπητοι πληκτράδες...

 

Υπάρχει μια κατηγορία, η «παίζω συνέχεια και μάλιστα με τα δύο χέρια», η οποία είναι για τα... λιοντάρια  ;D

 

Το γεγονός ότι έχεις ένα κλαβιέ μπροστά σου, δεν σημαίνει ότι πρέπει να το... κοπανάς όλη τη ώρα- γιατί παίζουν τα άλλα... παιδάκια; Θα παίξω και εγώ...  ;D ;D ;D Μα εδώ δεν έχει πλήκτρα... Ναι, αλλά θα παίξω ΚΑΙ εγώ...  ;D

 

Επίσης αυτή η κατηγορία έχει και ένα άλλο κακό: Ακούστε τι ωραία που παίζει το πχ πιάνο/χάμοντ/κλπ  που έφτιαξα στο σπίτι (τέζα στα μπάσα ο ήχος). Βοουουοουουουουμ  ;D ;D ;D ;D ;D... Ακούστε όγκο που έχει- βαβούρα είναι μάστορα, που κουτουλάει συχνοτικά με το μπάσο και γίναμε λάσπη  ;D ;D ;D

 

 

Μια μικρή παρέμβαση για να πω τον καημό μου  ;D- εμπειρίες με πληκτράδες από το παρελθόν, ευτυχώς λίγες, καθώς η πλειοψηφία τους είχε συναίσθηση του ήχου.       

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μου επιτραπεί μια παρέμβαση, αξιαγάπητοι πληκτράδες...

 

Υπάρχει μια κατηγορία, η «παίζω συνέχεια και μάλιστα με τα δύο χέρια», η οποία είναι για τα... λιοντάρια  ;D

 

Το γεγονός ότι έχεις ένα κλαβιέ μπροστά σου, δεν σημαίνει ότι πρέπει να το... κοπανάς όλη τη ώρα- γιατί παίζουν τα άλλα... παιδάκια; Θα παίξω και εγώ...  ;D ;D ;D Μα εδώ δεν έχει πλήκτρα... Ναι, αλλά θα παίξω ΚΑΙ εγώ...  ;D

 

Επίσης αυτή η κατηγορία έχει και ένα άλλο κακό: Ακούστε τι ωραία που παίζει το πχ πιάνο/χάμοντ/κλπ  που έφτιαξα στο σπίτι (τέζα στα μπάσα ο ήχος). Βοουουοουουουουμ  ;D ;D ;D ;D ;D... Ακούστε όγκο που έχει- βαβούρα είναι μάστορα, που κουτουλάει συχνοτικά με το μπάσο και γίναμε λάσπη  ;D ;D ;D

 

 

Μια μικρή παρέμβαση για να πω τον καημό μου  ;D- εμπειρίες με πληκτράδες από το παρελθόν, ευτυχώς λίγες, καθώς η πλειοψηφία τους είχε συναίσθηση του ήχου.       

 

....Πράγματι...Σιγά μην κάτσει ο μέσος πληκτράς να μιλήσει με τον μπασίστα και να πουν..Θα παίζω rootless γιατί παίζεις εσύ τα voicings και εγώ θα περνάω τα tension..Ή παίρνω εγώ τα voicings εσύ πάρε τα tensions...όλα μαζί αχταρμάς με 2 χέρια..αν γίνοταν και με τρία...όσο για το αν σέβονται τα άλλα όργανα...Χμμμμ..Πόσοι μπασίστες χρειάζονται σε μία μπάντα?Το αριστερό Χέρι του πληκτρά...Αυτή την νοοτροπία έχουν οι...drummachin-ατοι πληκτράδες...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παίξω και εγώ...  ;D ;D ;D Μα εδώ δεν έχει πλήκτρα... Ναι, αλλά θα παίξω ΚΑΙ εγώ...  ;D

Ε, σαν παιδια και μεις.... :P

Και τι θα πει "Μα εδώ δεν έχει πλήκτρα"?? :(

Τωρα εχει!! ;D

 

Πόσοι μπασίστες χρειάζονται σε μία μπάντα? Το αριστερό Χέρι του πληκτρά...

Ετσι! Εκτος κι αν μιλαμε για Organ Trio οποτε εκει παιζει και το ποδαρακι. 8)

(μπασιστας παντως δεν παιζει. :P)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πόσοι μπασίστες χρειάζονται σε μία μπάντα?Το αριστερό Χέρι του πληκτρά...

 

;D ;D ;D ;D

 

Και όπως έλεγε ένας γνωστός μου, «όταν βλέπω πληκτρά να ακουμπάει το αριστερό χέρι στο κλαβιέ, θέλω να πάρω ένα σφυρί να του το κοπανήσω»  :o :o ;D ;D ;D ;D

 

ΥΓ: Βεβαίως, βεβαίως δεν επικροτούμε την βία και τις ακραίες απόψεις :)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Βεβαίως, βεβαίως δεν επικροτούμε την βία και τις ακραίες απόψεις :)

 

Δεν είναι βία όταν διεκδικείς τα δικαιώματα σου σύντροφε...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοκρατια λοιπον. Ισοτητα κλπ κλπ. Κανενα προβλημα.

Οταν αποφασισετε και σεις (μπασιστες/κιθαριστες) να παιζετε μονο με το δεξι σας χερι, θα ακολουθησουμε. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου