Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή P90H σε 490R σε junior bja


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω μια βοήθεια αν ξέρει κανεις για το πως θα κολλήσω τα καλώδια του 490R στα ποντεσιομετρα που ήδη φοράει η junior.

Έχω το διάγραμμα της gibson αλλά δε βγάζω άκρη...

:(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kόκκινο εκεί που πήγαινε το hot του vintage 2 conductor μαγνήτη.

Άσπρο και πράσινο τα γεφυρώνεις (κολλάς) και βάζεις και μονωτική ταινία.

Μαύρο και μπλεντάζ στη γείωση (καπάκι) του ποτενσιόμετρου. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kόκκινο εκεί που πήγαινε το hot του vintage 2 conductor μαγνήτη.

Άσπρο και πράσινο τα γεφυρώνεις (κολλάς) και βάζεις και μονωτική ταινία.

Μαύρο και μπλεντάζ στη γείωση (καπάκι) του ποτενσιόμετρου. ;)

 

 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!  ;)

 

Σε καμιά ώρα θα έχω χρόνο να τα κολλήσω, αν τα κάνω θάλασσα εδώ είμαστε πάλι ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά οι μέρες πέρασαν και ήρθε η μέρα να ασχοληθώ και τελικά να τα κάνω θάλασσα. Ο P90 είναι διαφορετικός τελικά απο τον 490R και δεν ταιριάζει, πριν το δω αυτό όμως είχα ήδη ξεκολήσει απο τα pots τον P90, αφού έφαγα τη φόλα ξανακόλησα στα ίδια σημεία τον P90  ο οποίος όμως αρνείται πισματικά να βγάλει ήχο...

Και αναρωτιέμαι λάθος συνδεσμολογία δεν γίνεται να παίζει μιας και είναι σίγουρα στις σωστές θέσεις.

1) Υπάρχει περίπτωση να κάηκαν ποντεσιόμετρα λόγω της θερμότητας απο το κολλητήρι?

2) Υπάρχει κάποιος που να έχει μια Junior και να μου στείλει μια φωτογραφία απο τα ηλεκτρικά της για να είμαι σίγουρος για τις συνδέσεις?

3) Τον μαγνήτη πως μπορω να τον μετρήσω για να τεστάρω οτι τα πηνία του είναι οκ?

4) Που βρίσκω καινούρια ποντεσιόμετρα και πόσο κοστίζουν?

 

 

Σας ζάλισα το ξέρω αλλά η βλακεία πληρώνεται... και θα πληρώσω καθώς φαίνεται :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά οι μέρες πέρασαν και ήρθε η μέρα να ασχοληθώ και τελικά να τα κάνω θάλασσα. Ο P90 είναι διαφορετικός τελικά απο τον 490R και δεν ταιριάζει, πριν το δω αυτό όμως είχα ήδη ξεκολήσει απο τα pots τον P90, αφού έφαγα τη φόλα ξανακόλησα στα ίδια σημεία τον P90  ο οποίος όμως αρνείται πισματικά να βγάλει ήχο...

Και αναρωτιέμαι λάθος συνδεσμολογία δεν γίνεται να παίζει μιας και είναι σίγουρα στις σωστές θέσεις.

1) Υπάρχει περίπτωση να κάηκαν ποντεσιόμετρα λόγω της θερμότητας απο το κολλητήρι?

2) Υπάρχει κάποιος που να έχει μια Junior και να μου στείλει μια φωτογραφία απο τα ηλεκτρικά της για να είμαι σίγουρος για τις συνδέσεις?

3) Τον μαγνήτη πως μπορω να τον μετρήσω για να τεστάρω οτι τα πηνία του είναι οκ?

4) Που βρίσκω καινούρια ποντεσιόμετρα και πόσο κοστίζουν?

 

 

Σας ζάλισα το ξέρω αλλά η βλακεία πληρώνεται... και θα πληρώσω καθώς φαίνεται :(

 

1) Ναι, υπάρχει περίπτωση να κάηκε το pot αλλά θα έλεγα πως είναι ακομη πιθανότερο να βραχυκύκλωσαν τα hot και ground στο καλωδιάκι του μαγνήτη από τη θερμότητα. Μπορείς να το ελέγξεις αυτό με ένα πολύμετρο. Το βάζεις σε μέτρηση αντίστασης και ακουμπάς τα 2 κροκοδειλάκια του στο hot και στο ground του μαγνήτη. Βάζεις το volume του μαγνήτη στο φουλ(στο 10) και μετράς αντίσταση στο πολύμετρο. Αν σου βγάλει μερικά ΚΩ (χιλιάδες Ohm) τότε είναι Οκ ο μαγνήτης και κάτι παίζει με το pot ή τον επιλογέα ή άλλο καλωδιάκι. Αν σου βγάζει μερικά Ω μόνο (και μηδέν ίσως), τότε έχει βραχυκυκλώσει το καλωδιάκι του μαγνήτη. Αν σου βγάλει τεράστια (250-500ΚΩ) ή άπειρη αντίσταση, τότε κάτι έχει αποσυνδεθεί στο μαγνήτη(π.χ. στη βάση του).

 

2) Δεν έχω jr αλλά σε μια melody maker είχα το ίδιο θέμα και τελικά ήταν το καλωδιάκι του μαγνήτη που βραχυκύκλωνε. Το έκοψα μερικά εκατοστά πιο κοντό, το κόλλησα στο vol κι έτοιμο!

 

3) δες το 1 για τη μέτρηση με πολύμετρο. Αν σου βγάλει >200ΚΩ, έχει θέμα ο μαγνήτης

 

4)Νέα ποτ αγοράζω συνήθως από καταστήματα όπως ο Αρμάος(armaosmusic.gr) που τα έχει και σε χαμηλές τιμές(1,5Ε το ένα). Αρκεί να ταιριάζει σε διαστάσεις το νέο ποτ με το παλιό(πάρε μαζί και το παλιό αν πας να πάρεις ποτ).

επίσης, έχουν κι εδώ πιο ακριβούτσικα:

http://www.varvantakis.gr/categories.asp?catid=750&order=2

http://www.musica.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%9C%CE%9F%CE%A5%CE%A3%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%9F%CE%A1%CE%93%CE%91%CE%9D%CE%91/%CE%9A%CE%99%CE%98%CE%91%CE%A1%CE%95%CE%A3/%CE%91%CE%9E%CE%95%CE%A3%CE%9F%CE%A5%CE%91%CE%A1/%CF%80%CE%9F%CE%A4%CE%95%CE%9D%CE%A3%CE%99%CE%9F%CE%9C%CE%95%CE%A4%CE%A1%CE%91

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Δυστυχώς είμαι επαρχία και κατάστημα με μουσικά όργανα υπάρχει σε 120 χιλιόμετρα επομένως τα ιντερνετομάγαζα είναι μονόδρομος :)

Ελπίζω το μεσημέρι να καταφέρω να κάνω τις μετρήσεις και να βρω άκρη.

Μια ερώτηση ακόμα.

Υπάρχει τρόπος να μετρήσω κάπως τα pots για να βεβαιώσω αν λειτουργούν κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτρησα μαγνήτη ποντεσιόμετρα και το πυκνωτή και ειναι όλα οκ. ίσως το καλώδιο που συνδέει την έξοδο να έχει θέμα αλλά δε ξέρω πως να μετρήσω την έξοδο. Θα πάρω αύριο καλώδιο μπλεντάζ να το άλλάξω κ βλέπουμε.

Αν υπάρχει μια φωτογραφία απο τα ηλεκτρικά πάντως στη junior θα βοηθούσε πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτρησα μαγνήτη ποντεσιόμετρα και το πυκνωτή και ειναι όλα οκ. ίσως το καλώδιο που συνδέει την έξοδο να έχει θέμα αλλά δε ξέρω πως να μετρήσω την έξοδο. Θα πάρω αύριο καλώδιο μπλεντάζ να το άλλάξω κ βλέπουμε.

Αν υπάρχει μια φωτογραφία απο τα ηλεκτρικά πάντως στη junior θα βοηθούσε πολύ!!!

 

Στα καλώδια μπορείς να μετρήσεις 2 πράγματα για να είσαι σίγουρος:

α) αγωγιμότητα ενός καλωδίου μεταξύ αρχής και τέλους του με το ωμόμετρο. Μετράς αντίσταση και αν βγει ας πούμε μερικά ohm, άγει κανονικά το καλώδιο, δεν έχει κοπεί κάπου.

Β) βραχυκύκλωμα του σήματος στη Γη. Αν το hot/(+)/θετικό του σήματος πατάει σε γείωση, σε οποιοδήποτε σημείο, τότε είναι λογικό να μην ακούγεται κάτι στην έξοδο διότι γειώνεται το ηχητικό σήμα σου.

Τσεκάρεις όλα τα hot(μαγνήτη/επιλογέα/εξόδου/tone) αν είναι βραχυκυκλωμένα με τη Γη ως εξής: βάζεις το ωμόμετρο για μέτρηση αντίστασης, ακουμπας το κόκκινο κροκοδειλάκι του στο hot που θέλεις να μετρήσεις και το μαύρο κροκοδειλάκι στη γη της κιθάρας( vol pot ή του jack εξόδου ή στη γέφυρα, σε μια Γη τέλος πάντων!).

Αν σου δείξει μικρή ή μηδέν αντίσταση, τότε το σήμα γειώνεται εκεί και πρέπει να λύσεις το θέμα του βραχυκυκλώματος με νέο καλωδιάκι ή με καλές κολλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου