Προς το περιεχόμενο

Fender Vintage P-Bass Pickup


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους εχει δοκιμάσει κανείς να μας δώσει ενα review ρε παιδιά; Στο net δεν βρίσκω τίποτα για τους συγκεκριμένους μαγνήτες. Τους πουλάει ο θωμας

http://www.thomann.de/gb/fender_vintage_pbass_pickup.htm

Βασικά ψάχνω ήχο 80s hard rock για ενα custom μπασάκι που φτιάχνω. (Winger, Ratt, Corabi κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ψάξ' τους σαν Original 62 και θα βρεις πάρα πολλά πράγματα. Κατά τα άλλα, μιλάμε για τον κλασσικό στρογγυλό ήχο του Precision. Ίσως για αυτό που θες να σου κάνει καλύτερα ο Seymour Duncan SPB-3 "Quarter Pounder". Τσέκαρε και για δαύτον. :)

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξ' τους σαν Original 62 και θα βρεις πάρα πολλά πράγματα. Κατά τα άλλα, μιλάμε για τον κλασσικό στρογγυλό ήχο του Precision.

 

+1  Συστήνονται  ανεπιφύλακτα

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίοι οι duncan !! O Θωμάς γνωρίζεις αν τους έχει μήπως; Γιατι Quarter Pounder δεν βλέπω πουθενά. Πέστε μου και αλλους παραπλήσιους μαγνήτες αν ξέρετε! thankss!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίοι οι duncan !! O Θωμάς γνωρίζεις αν τους έχει μήπως; Γιατι Quarter Pounder δεν βλέπω πουθενά.

Ψάχτους ως Duncan SPB-3.

Νομίζω ότι και στην Ελλάδα μπορείς να τους βρεις

 

Γενικώς κάνε έρευνα στο net για overwound / hot P-bass μαγνήτες.

Είναι γεμάτος ο τόπος.

 

Καλή τύχη.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν και γνωστός εδώ μέσα για τις προτιμήσεις μου στο θέμα μαγνήτες  ;D (όχι δεν θα πω αυτό που νομίζει ο audiokostas  ;D ;D ;D), θα πρότεινα MEC.

 

OK οι SB-3, δοκιμασμένη λύση, έχουν γκάζι, αλλά επειδή έβαλα έναν J bridge MEC σε έναν κουτσουράκι μου και το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό, μάλλον και οι P της MEC θα παίζουν αναλόγως. Ζεστός ήχος, ικανοποιητικό «γκάζι», με το απαραίτητο crisp και αρκούντως vintage. Passive φυσικά  ;)

 

Δηλαδή σε σχέση με SB-3 ο ήχος μου φάνηκε πιο «στρογγυλός», χωρίς να όμως να χάνει σε παρουσία και «τσαμπουκά». Βέβαια γούστα είναι αυτά...      

 

ΥΓ: σε σχέση με SSJB-3 δηλαδή  ;D ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

For no particular reason τους ονομάζει SSPB-3 ο Thomann. Είναι αυτοί εδώ http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sspb3_ebasspickup.htm

Θα μπορούσες μετά να ψάξεις οπως είπε και ο Ωδειοκώστας για overwound, οπότε μπορείς να πας σε Lindy Fralin που είναι "the shit" όπως λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι. Απλά να ξέρεις ότι είναι ακριβοί.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βεβαίως- βεβαίως υπάρχουν πάντα και οι SSPB-1 και SSPB-2 που είναι λιγότερο «βόθρος» από τους 3  ;D. Πιο vintage οι 1, στο ίδιο στιλ αλλά πιο hot οι 2. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να  μην μπερδεύετε ο OP  ας βάλουμε κάποια σειρά με αυτά που ο καθένας έχει ακούσει.

 

fender original  62 : replacement pickup  της fender  o οποίος  χρησιμοποιείται  στην American  vintage σειρά  αλλά και σε πολλά custom shop μοντέλα .

κατά την γνώμη μου ο καλύτερος μαγνήτης της fender αυτή την στιγμή ,γλυκός  μαζεμένος ήχος  άλλα όχι πολύ κομπρεσαρισμενος  με έμφαση στα  μεσαία, λίγο σκοτεινός (vintage ?) και σε πολύ καλή τιμή.

 

Seymour duncan sspb 1 : ποιοτικός  με vintage προσανατολισμό  κοντά στον fender  αλλά νομίζω λίγο στεγνός  not creamy (και δεν φταίει  το άμοιρο το squire ) αλλά με λιιιγο δυνατότερο output .

 

Seymour duncan sspb 2 :  (μιας και αναφέρθηκε) δεν έχω ιδέα.

 

 

Seymour duncan sspb 3 : high output   κρυστάλλινοι ,κομπρεσαρισμενοι,  βρομίζουν  όμορφα , με πένα  είναι κόλαση  με δάχτυλα δεν...

 

Nordstrand  nj4 : boutique μαγνήτες  με vintage χαρακτηριστικά  ,αλλά ευγενικοί   ακούνε καλά σε όλο το φάσμα των συχνοτήτων    αλλά είναι ακριβοί.

 

Lindy fralyn  :  και αυτοί  boutique δεν τους έχω ακούσει  αν όμως  ακούγονται όπως οι jazz  που φοράει το  avri62 μου, τότε  μιλάμε για το real ''vintage'' thing.

 

Από κει και πέρα  υπάρχουν τόσοι και τόσοι  και φτηνοί και ακριβοί , passive και active με ηχητικές και κατασκευαστικές  διαφορές και μεγάλες και μικρές.

 

Εμμένω στην πρόταση μου για τους fender , αλλά (χωρίς να τους έχω ακούσει ) προτείνω στον OP να ψάξει τους DiMarzio,μιας και αναφέρουν χαρακτηριστικά κοντά σε αυτό που ηχητικά ψάχνει.

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάχνω ήχο 80s hard rock

 

ο...στοκ μαγνητης της συντριπτικης πλειοψηφιας των μπασιστων στα 70s & 80s που...εκαναν τον κοπο να αλλαξουν τους μαγνητες στα μπασα τους ηταν αυτος ο DiMarzio

 

DSC01792.jpg

 

θα τους δεις στα περισσοτερα P Basses συγκροτηματων της εποχης (για τον απλο λογο οτι μαλον....δεν υπηρχαν αλλοι.... ;D)

 

ειχαν λιγο υψηλοτερη εξοδο απο τους Fender και ακουγονταν καλυτερα με πενα.

 

τσεκαρε στο site της DiMarzio μηπως και τους βγαζουν ακομα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου