Προς το περιεχόμενο

Mixing με ακουστικα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

 

Δυστυχως το στουντιακι μου εχει ΧΑΛΙΑ ακουστικη, συνχοτητες φευγουν δεξια-αριστερα, παιρνω θαμπαδα και βομβους στα μπασα, ολα αυτα κανουν την παραγωγη αδυνατη ως εχει, καλα καλα δε μπορω να ακουσω καν απο τα ηχεια.

Το θεμα ομως δεν ειναι (για την ωρα) να διορθωσω την ακουστικη, ειναι οτι θελω να κανω παραγωγη σε ενα κομματι ενος φιλου.

 

Αναγκαστικα καταφευγω στη λυση των ακουστικων. Δεν εχω γενικα παραπονο απο τα Sennheiser hd-25ii που εχω, αλλα μια παραγωγη που δοκιμασα να κανω, ενω ακουγοταν εξαιρετικα σε αυτα, σε real life ηχεια οι συχνοτητες ειναι "αλλου". Παρα πολλα τονισμενα ψηλα και χαμηλο και ελαφρυ μπασο (ειναι ηλεκτρονικη η παραγωγη).

Κοιταζοντας το frequency response των ακουστικων, βγαζει πολυ νοημα. Ελαφρα τονωση στα μπασα, μεγαλη πτωση στα 3000Hz, τεραστια πτωση στα 5000Ηz, peak στα 8500Hz, βαραθρο στα 11000Hz.

 

Η απορια μου ειναι, και εφοσον πρεπει να το δουλεψω ειναι: Μπορω να δημιουργησω στο master buss ενα equilizer να "αντισταθμισω" τις ατελειες των ακουστικων? Το ξερω πως δεν ειναι ιδανικο αλλα δεν ξερω τι αλλο κολπο μπορει να βελτιωσει την κατασταση.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι λίγο μπακαλίστικο όλο αυτό? Μήπως να έπαιρνες καλύτερα ακουστικά σε 1η φάση και μετά να έφτιαχνες το στούντιο? Γιατί παραγωγές με ακουστικά δεν γίνονται... Μετά από 2 ώρες θα κουφαθείς!!! (άσε τους πονοκεφάλους κλπ)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε εγώ αφού τελειώσω τη μίξη που κάνω με τα μόνιτόρς μου, χρησιμοποιείω και οτιδήποτε άλλο σετ ηχείων έχω (από hi-fi ηχεία μέχρι χάλια multimedia ηχεία του υπολογιστή, συμπεριλαμβανομένου και ακουστικών), για να έχω και μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για το πως ακούγεται το κομμάτι.

Στη συνέχεια αφού αλλάξω μερικές λεπτομέριες, επιστρέφω στα μόνιτόρς μου για να βάλω τις τελευταίες πινελιές.

 

Θα σου πρότινα λοιπόν να μην κάνεις τίποτα το ιδιαίτερο και απλά να δοκιμάσεις να μιξάρεις με ότι έχεις στα χέρια σου κάνοντας πολλά διαλλείματα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπακαλιστικο ειναι, αλλα χρηματα δεν υπαρχουν για να παρω αλλα ακουστικα, αφου σκοπος ειναι να διορθωθει η ακουστικη του χωρου.

Για το να "κουφαθω", ναι εχεις δικιο και το γνωριζω, γι αυτο και κανω καθε 20 λεπτα διαλλειμα, οχι μονο περι κωφωσης αλλα και να ξεκουρασω τα αυτια μου.

 

Κι εγω ακουω τις μιξεις σε καθε ηχειο που μπορω να πετυχω, αλλα εδω δε μιλαω για πινελιες αλλαγων, αφου το προβλημα ειναι ριζικο. Στα μονιτορ δε μπορω να δουλεψω εξαρχης, γι αυτο και η καταφυγη σε ακουστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ, λέω ΑΝ, έβαζες ηχομονωτικό γύρω από τα μόνιτορ με στόχευση προς τα εσένα ώστε να μην φεύγουν συχνότητες δεξιά κι αριστερά? Να φτιάξεις κάτι σαν "διάδρομο" ήχου προς τα εσένα? Πρόχειρα ρε παιδί μου και μετά βλέπεις τι και πως...

Επιμένω σε κάτι τέτοιου τύπου γιατί με το:

να δημιουργησω στο master buss ενα equilizer να "αντισταθμισω" τις ατελειες των ακουστικων?

Δεν θα κάνεις δουλειά σε καμία των περιπτώσεων! Ότι eq και να βάλεις αν το response των ακουστικών δεν σου δίνει αυτά που πρέπει να ακούσεις ε δεν θα τα ακούσεις... Καλώς ή κακώς το θέμα hardware παίζει ρόλο...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο μεγαλο προβλημα ειναι αφενως οτι το δωματιο ειναι μικρο και τετραγωνο, αφετερου πως τα ηχεια ειναι rear-ported και σε μικρη αποσταση απο τον τοιχο πισω τους, χωρις τη δυνατοτητα να ερθουν πιο μπροστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να κανεις μιξη μεσα απο φτηνα μονιτορ σε ενα αθλιο δωματιο παρα ΜΟΝΟ με τα καλύτερα ακουστικα που υπαρχουν.

 

my 2 cents...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνω γενικα, αλλα κοντα στα 200Hz παιρνω βομβο πολυ εντονο που καλυπτει ολα τα αλλα, αυτο ειναι το προφανες, ποιος ξερει τι συμβαινει και σε αλλες συχνοτητες, δε ξερω πως μπορω να κανω δουλεια με αυτο, ειναι τρομερα κυριαρχος στον χορο αυτος ο βομβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H απάντηση έχει να κάνει με το πόσο ξέρεις τα ακουστικά σου και στο αν έχεις προσωπικό reference. Trial and error. Έχω κάνει mix σε κομμάτια μόνο με netbook και ακουστικά και βγήκαν μια χαρά. Φτιάξε και κάνε συγκρίσεις στο αμάξι, στα monitor και σε ότι άλλο έχεις με παρεμφερή τραγούδια. Με 1-2 επαναλήψεις θα το "φέρεις" στα μέτρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλησπερα

 

Δυστυχως το στουντιακι μου εχει ΧΑΛΙΑ ακουστικη, συνχοτητες φευγουν δεξια-αριστερα, παιρνω θαμπαδα και βομβους στα μπασα, ολα αυτα κανουν την παραγωγη αδυνατη ως εχει, καλα καλα δε μπορω να ακουσω καν απο τα ηχεια.

Το θεμα ομως δεν ειναι (για την ωρα) να διορθωσω την ακουστικη, ειναι οτι θελω να κανω παραγωγη σε ενα κομματι ενος φιλου.

 

Αναγκαστικα καταφευγω στη λυση των ακουστικων. Δεν εχω γενικα παραπονο απο τα Sennheiser hd-25ii που εχω, αλλα μια παραγωγη που δοκιμασα να κανω, ενω ακουγοταν εξαιρετικα σε αυτα, σε real life ηχεια οι συχνοτητες ειναι "αλλου". Παρα πολλα τονισμενα ψηλα και χαμηλο και ελαφρυ μπασο (ειναι ηλεκτρονικη η παραγωγη).

Κοιταζοντας το frequency response των ακουστικων, βγαζει πολυ νοημα. Ελαφρα τονωση στα μπασα, μεγαλη πτωση στα 3000Hz, τεραστια πτωση στα 5000Ηz, peak στα 8500Hz, βαραθρο στα 11000Hz.

 

Η απορια μου ειναι, και εφοσον πρεπει να το δουλεψω ειναι: Μπορω να δημιουργησω στο master buss ενα equilizer να "αντισταθμισω" τις ατελειες των ακουστικων? Το ξερω πως δεν ειναι ιδανικο αλλα δεν ξερω τι αλλο κολπο μπορει να βελτιωσει την κατασταση.

 

Ευχαριστω.

 

φίλε μου αγόρασα τα εν λόγω ακουστικά (sennheiser hd 25ii c)...σε γενικές γραμμές δεν είναι καθόλου flat...όσο καλό ήχο και να έχουν,χρωματίζουν αρκετά πιστεύω...εμένα μου παρουσιάζουν μια ιδιαιτερότητα...έχω ανόιξει και thread ξεχωριστό...Please διάβασε το και αν μπορείς επικοινώνησε μαζί μου...http://www.noiz.gr/index.php?topic=195835.0

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου