Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφια, απλα η γνωμη μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα προσωπικά με ενοχλεί όταν καταλαβαίνεις ότι έχεις άδικο και το γυρνάς στη "παλαβή" περί αισθητικής και απόλυτες θέσεις "παλιά καλά, τωρινά σκατά" με ισοπεδωτικά επιχειρήματα του στυλ "φτωχαίνει η γλώσσα" (από κι ως που και πως κατέληξες εκεί; ), "ο Ιούδας φιλούσε υπέροχα".

 

Είναι τουλάχιστον άδικο για μία λογοτεχνία που "παλεύει" να υφίσταται μόνο από και για την τρέλλα της. Για μια λογοτεχνία που έχει τον Μάτεσι, Ζατέλη, Μίσσιο, Καρυστιάνη, Θέμελη, Ξανθούλη, Γαλανάκη, Κουμανταρέα, Ραυτόπουλος, Βαμβουνάκη, Βαλτινό και δεκάδες άλλους νεότερους αναφέροντας μόνο μερικά από τα γνωστά ονόματα.

 

Όσο και να χτυπιέσαι  :-*, Ελληνικό ροκ μπορεί να μη βλέπεις (και ίσως να μην υφίσταται) αλλά Ελληνική λογοτεχνία υπάρχει.   ;)

 

σου ειπα δεν εχω ασχοληθει ενδελεχως οποτε μπορει και να κανω λαθος,η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ΧΡΟΝΟ να διαβασω νεους ελληνες συγραφεις γιατι διαβαζω ακομα ΠΑΛΑΙΟΥΣ Ελληνες συγγραφεις αλλα και παλαιους και...νεους ξενους...δυστυχως οι νεοι Ελληνες συγγραφεις απλα καταπιάνονται με ..Ελληνικα θεματα τα οποια εκ φυσεως ειναι...μιζερα και...βρωμανε ..ΦΕΤΑ.. ;D..οποτε τα αποφευγω....(ποσα πια βιβλια για τον εμφυλιο,τη ..φτωχεια της μεταναστευσης και τα..παιδικα μας χρονια μπορει καποιος να διαβασει? ;D )

 

edit..ελα βρηκα εναν νεο Ελληνα συγγραφεα που μου ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ,τον Σουρουνη. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 352
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

σου ειπα δεν εχω ασχοληθει ενδελεχως οποτε μπορει και να κανω λαθος,η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ΧΡΟΝΟ να διαβασω νεους ελληνες συγραφεις γιατι διαβαζω ακομα ΠΑΛΑΙΟΥΣ Ελληνες συγγραφεις ....

Θα μπορούσες να σταματήσεις εκεί και να αφήσεις τα ευφυολογήματα περί φέτας και συναφών ισοπεδωτικών σχολίων.

Αλλιώς πέφτεις στη λούμπα του op "δεν το ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί, ας το υποτιμήσω".

 

Σόρρυ αλλά το θέμα της γλώσσας/λογοτεχνίας δεν (μου) είναι πρόσφορο για χαβαλέ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

η γραφη γινεται ασυναρτητη, η εκμαθηση της απαιτει ολο και ποιο πολυ αποστηθιση,  την ποιο ευτελη και αντιδημιουργικη ικανοτητα του ανθρωπινου μυαλου....

 

...Δεν τα παω καλα με την αποστηθιση, οτι δεν μπορω να συστηματοποιησω το απορριπτω.

Η σύνδεση ορθογραφίας και αποστήθισης είναι παρεξήγηση. Η γλώσσα είναι ένα από τα πιο ενδιαφέροντα και μαθηματικοποιημένα συστήματα που υπάρχουν. Λειτουργεί μόνο με κανόνες και σύστημα, απλώς δεν το αντιλαμβανόμαστε γιατί έχει δοθεί σε όλους μας σαν αυτονόητο χάρισμα.

 

Η ορθογραφία μαθαίνεται σαν αποστήθιση στα πρώτα χρόνια του σχολείου. Μετά, ένας καλός δάσκαλος μπορεί να σε διδάξει πώς να σκέφτεσαι τι γράφεις και όχι να χρειάζεται απλώς να το ανακαλείς από μνήμης. Και αυτό αποκαλύπτει και τη μαγεία του συστήματος γλώσσα.

 

Από τη γενικότερη απογοήτευσή σου γύρω από το θέμα, συμπεραίνω ότι είχες κακές εμπειρίες στο σχολείο. Μήπως είχες δυσλεξία που δεν διαγνώστηκε; (αν και, παρά το μανιφέστο σου, το κείμενό σου είναι αρκετά ορθογραφημένο, καλύτερο από πολλά άλλα εδώ).

 

Υ.Γ.: Έχουν γραφτεί πολλές ανακρίβειες, αλλά δυστυχώς πρέπει να φύγω βιαστικά. Θα ξαναμπώ μετά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω όμως να λάβετε υπόψην το εξής:

Οι κύριοι υποστηρικτές της καθαρεύουσας υποστήριζαν την μέχρι τυπολατρίας προσήλωση

στο παρελόν και την αναβίωση του.Η γλωσσική διδασκαλία περιοριζόταν στην μετάδωση στείρων γνώσεων.Ίσως λοιπόν αυτή η κατάργηση να έδωσε μια νέα πνοή στο γενικότερο γλωσσικό ζήτημα της χώρας μας.

 

Έχουμε φτάσει στο σημείο σήμερα, όποιος μιλάει σωστά ελληνικά με τους σωστούς αορίστους και παρατατικούς κλπ., να θεωρείται βαρεμένος και ενδεχομένως ακροδεξιός...

 

Εξάλλου, αν η αρχαία ελληνική ιστορία και γραμματεία έμπαινε λίγο περισσότερο στη ζωή μας, μόνο χαμένοι δεν θα βγαίναμε... Τα έχουμε και τα δύο εγκαταλείψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω όμως να λάβετε υπόψην το εξής:

Οι κύριοι υποστηρικτές της καθαρεύουσας υποστήριζαν την μέχρι τυπολατρίας προσήλωση

στο παρελόν και την αναβίωση του.Η γλωσσική διδασκαλία περιοριζόταν στην μετάδωση στείρων γνώσεων.Ίσως λοιπόν αυτή η κατάργηση να έδωσε μια νέα πνοή στο γενικότερο γλωσσικό ζήτημα της χώρας μας.

 

το γλωσσικο ζητημα ειναι αρκετα πιο πολυπλοκο,εχει κοινωνικες,πολιτικες και πολιτιστικες προεκτάσεις τις οποιες μπορουμε να κατανοησουμε μονο λαμβανοντας υποψιν την ΕΠΟΧΗ (ή μαλλον τις ΕΠΟΧΕΣ) κατα την οποια ..εγέρθη....("σηκωθηκε" στην δημοτικια... ;D)

 

η wilki εχει ενα πολυ καλο αρθρο για το ζητημα αυτο,οποιος εχει ορεξη ας το διαβασει

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%BB%CF%89%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1#.CE.91.CE.BD.CE.B5.CE.BE.CE.AC.CF.81.CF.84.CE.B7.CF.84.CE.BF_.CE.B5.CE.BB.CE.BB.CE.B7.CE.BD.CE.B9.CE.BA.CF.8C_.CE.BA.CF.81.CE.AC.CF.84.CE.BF.CF.82

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να σταματήσεις εκεί και να αφήσεις τα ευφυολογήματα περί φέτας και συναφών ισοπεδωτικών σχολίων.

Αλλιώς πέφτεις στη λούμπα του op "δεν το ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί, ας το υποτιμήσω".

 

Σόρρυ αλλά το θέμα της γλώσσας/λογοτεχνίας δεν (μου) είναι πρόσφορο για χαβαλέ.

 

Μα δεν κανω χαβαλε...προσπαθησα να διαβασω τους "καλυτερους" απο αυτους,ετσι τουλαχιστον μου τους παρουσιασαν (Ζρατελη,Μανεση,Κουμανταρεα π.χ εχω διαβασει) και πραγματικα δεν τους βρηκα συγκλονιστικους (καταλαβαινεις βεβαια οτι στην ηλικια μου μονο για συγκλονιστικους συγγραφεις εχω καιρο),οποτε ,ισως και να ειναι λαθος μου,εγκατελειψα την προσπαθεια μια και ειχα ΠΟΛΛΑ συγκλονιστικα εργα να διαβασω ....

 

Ελα..βρηκα και αλλη μια ..τη Λενα Κιτσοπουλου (ηταν και τραγουδιαρα μου για ενα φεγγαρι... ;D)....πολυ καλη ειναι και αυτη.  

 

Παντως απορω που εκπλησεσαι με τη γνωμη μου μια και ακομα και σε προσωπικες συζητησεις σου εχω πει οτι θεωρω το ΣΥΝΟΛΟ της εγχωριας "καλλιτεχνικης" παραγωγης απο τη μεταπολιτευση και μετα (με ελαχιστες εξαιρεσεις) σαν ενα φαινομενο  glorified mediocracy (καθολου περιεργο να σκεφτεις οτι απευθυνεται σε εναν,κατα κυριο λογο,πνευματικα ευνουχισμενο  λαο,λογω της καλοπερασης ,της "ανεμελιας" και της πληρους ελειψης επαφης με την πραγματικοτητα και τον εξω κοσμο στην οποια ζει απο το 80 και μετα,  που θεωρει  οτι "παν ΜΕΤΡΙΟΝ αριστον") και μαλιστα με εντονο κομματικο καπελωμα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε φτάσει στο σημείο σήμερα, όποιος μιλάει σωστά ελληνικά με τους σωστούς αορίστους και παρατατικούς κλπ., να θεωρείται βαρεμένος και ενδεχομένως ακροδεξιός...

 

Εξάλλου, αν η αρχαία ελληνική ιστορία και γραμματεία έμπαινε λίγο περισσότερο στη ζωή μας, μόνο χαμένοι δεν θα βγαίναμε... Τα έχουμε και τα δύο εγκαταλείψει...

Να ξεκαθαρίσω ότι σε καμία περίπτωση δεν αναφερόμουν προσωπικά σε εσένα ή σε οποιονδήποτε άλλον.Οπότε συγγνώμη αν δεν ήμουν σαφής.

Αναφερόμουν κυρίως στο ζήτημα της γλωσσικής διδασκαλίας στο οποίο πιστεύω ότι αν και πάσχει από παντού με την κατάργηση αυτή εκσυγχρονίστηκε κρατώντας παράλληλα παλιά στοιχεία.Γίνεται προσπάθεια οι μαθητές να εξελιχθούν σε καλούς χρήστες της γλώσσας και όχι απλώς "γνώστες".Συμφωνώ πάντωνς ότι μόνο χαμένοι δεν θα βγαίναμε από την αρχαία ελληνική ιστορία και γραμματεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσω ότι σε καμία περίπτωση δεν αναφερόμουν προσωπικά σε εσένα ή σε οποιονδήποτε άλλον.Οπότε συγγνώμη αν δεν ήμουν σαφής.

 

Μα δεν πήρα τίποτε προσωπικά...

 

Αναφερόμουν κυρίως στο ζήτημα της γλωσσικής διδασκαλίας στο οποίο πιστεύω ότι αν και πάσχει από παντού με την κατάργηση αυτή εκσυγχρονίστηκε κρατώντας παράλληλα παλιά στοιχεία.Γίνεται προσπάθεια οι μαθητές να εξελιχθούν σε καλούς χρήστες της γλώσσας και όχι απλώς "γνώστες".Συμφωνώ πάντωνς ότι μόνο χαμένοι δεν θα βγαίναμε από την αρχαία ελληνική ιστορία και γραμματεία.

 

Πώς μπορούμε να μιλάμε για "εκσυγχρονισμό" όταν εξαφανίζονται μορφές λέξεων αλλά και λέξεις στην ολότητά τους; Προτιμώ να είμαι παλιομοδίτης στο συγκεκριμένο θέμα... Γιατί να μην μπορεί να κλίνει ένας νεοέλληνας το "ενδείκνυμαι";;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλά ρήματα κλίνονται με τρόπους που η καθαρεύουσα υποστηρίζει αλλα η δημοτική όχι, με αποτέλεσμα να αναγκαζόμαστε είτε να αυτοσχεδιάζουμε (με τραγικά αποτελέσματα) είτε να το πούμε περιφραστικά που και πάλι είναι άσχημο

 

+1000

 

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πώς μπορούμε να μιλάμε για "εκσυγχρονισμό" όταν εξαφανίζονται μορφές λέξεων αλλά και λέξεις στην ολότητά τους; Προτιμώ να είμαι παλιομοδίτης στο συγκεκριμένο θέμα... Γιατί να μην μπορεί να κλίνει ένας νεοέλληνας το "ενδείκνυμαι";;;;

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες.Δυστυχώς υπάρχουν πολλά προβλήματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου