Προς το περιεχόμενο

Help Χορδές!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά!

Ψάχνω για χορδες για 7χορδη...εχω κοιτάξει όσα μπορώ και οι μόνες που βρήκα ήταν οι La Bella HRS-75 με 011-014-018-036-046-052-070,το προβλημα ήταν ότι δεν τις βρήκα σε κανένα κατάστημα στην Αθήνα.Γενικότερα θέλω αρκετά "χοντρές" χορδές γιατί χρησιμοποιώ low tunning (Eb,Bb,F,Eb,Bb,F,Ab  ναι κάποιες είναι πιο κουρδισμένες) και οι 010 είναι πολύ χαλαρές και fretάρουν!

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω,αν ξέρετε κάποιο κατάστημα που να έχει αρκετή ποικιλία έστω και σε μονές,όχι σετ, έτσι ώστε να φτιάξω το σετ που θέλω!!!βρίσκω σε μερικά για 6-χορδη αλλά τους λείπει 070 και άνω η 7η σε μονή.

Ευχαριστώ πολύ

 

Welcome To The Fall...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά!

Ψάχνω για χορδες για 7χορδη...εχω κοιτάξει όσα μπορώ και οι μόνες που βρήκα ήταν οι La Bella HRS-75 με 011-014-018-036-046-052-070,το προβλημα ήταν ότι δεν τις βρήκα σε κανένα κατάστημα στην Αθήνα.Γενικότερα θέλω αρκετά "χοντρές" χορδές γιατί χρησιμοποιώ low tunning (Eb,Bb,F,Eb,Bb,F,Ab  ναι κάποιες είναι πιο κουρδισμένες).

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω,αν ξέρετε κάποιο κατάστημα που να έχει αρκετή ποικιλία έστω και σε μονές,όχι σετ, έτσι ώστε να φτιάξω το σετ που θέλω!!!βρίσκω σε μερικά για 6-χορδη αλλά τους λείπει 070 και άνω η 7η σε μονή.

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Αν και είμαι από Θεσσαλονίκη σε έφτιαξα

 

http://www.zozef.gr/eshop/musicinstruments/i-i-i-i-i-i/strings-set/electric-7.html

 

Αν κάνεις κλικ κάτω αριστερά που λέει εταιρεία σου δείχνει και που βρίσκεται.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι ωραίος!!!

Το συγκεκριμένο σετ το έχω βρει,το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να αλλαχθούν κάποιες από τις χορδές γτ δεν είναι τόσο "παχύ" όσο χρειάζομαι!!!

Και στη θεσσαλονίκη αν έχεις κάτι πες μου και θα βρω τον τρόπο κάποιος να τα αγοράσει να του στείλω τα λεφτά και να μου τα στείλει αθήνα!!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο και τον κόπο σου!

Welcome To The Fall...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι ωραίος!!!

Το συγκεκριμένο σετ το έχω βρει,το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να αλλαχθούν κάποιες από τις χορδές γτ δεν είναι τόσο "παχύ" όσο χρειάζομαι!!!

Και στη θεσσαλονίκη αν έχεις κάτι πες μου και θα βρω τον τρόπο κάποιος να τα αγοράσει να του στείλω τα λεφτά και να μου τα στείλει αθήνα!!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο και τον κόπο σου!

 

Τι εννοείς ότι πρέπει να "αλλαχθούν κάποιες από αυτές"?

Μήπως το νούμερο κάποιων από των χορδών του συγκεκριμένου σετ?

 

Δηλ να πάρεις μια ή δυο και να τις αλλάξεις με ποιο χοντρές ή λάθος κατάλαβα?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά κατάλαβες!!!!

άμα δεις το πάχος στη συσκευασία αυτού που μου έστειλες με το πάχος που χρειάζομαι εγω και έχω γράψει στο Original post θα καταλάβεις ποιές θέλω να αλλάξω!!!

Αν ξέρεις κανα κατάστημα στη Θεσσαλονίκη μου κάνει και αυτό!

Έστω να τις έχει μονές!

Welcome To The Fall...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά κατάλαβες!!!!

άμα δεις το πάχος στη συσκευασία αυτού που μου έστειλες με το πάχος που χρειάζομαι εγω και έχω γράψει στο Original post θα καταλάβεις ποιές θέλω να αλλάξω!!!

Αν ξέρεις κανα κατάστημα στη Θεσσαλονίκη μου κάνει και αυτό!

Έστω να τις έχει μονές!

 

Θα σε απογοητεύσω αλλά εγώ δουλεύω 9άρες και 6χορδη οπότε δεν έχω ιδέα τι γίνεται με αυτά που ζητάς.

 

Εσύ θα έχεις το βασικό σετ που σου έστειλα και αυτές που θέλεις να αλλάξεις θα τις παίρνεις μονές(αν δεν υπάρχει σε σετ,δεν το ξέρω).

 

Το θέμα είναι ότι αλλάζοντας πάχος στις χορδές ή κούρδισμα,η κιθάρα θέλει σετάρισμα.

 

Μπορεί και να μην έχει μεγάλες μεταβολές το μπράτσο ή καθόλου ή το άκρος αντίθετο,δηλ να έχει μεγάλες μεταβολές.

 

Ότι και να είναι πρέπει να το κάνεις έλεγχο και αν χρειαστεί να φέρεις το truss rod του  μπράτσου στο σωστό relief.

 

Mπορεί να τα ξέρεις αυτά που σου λέω,αλλά στα είπα σε περίπτωση που δεν τα γνωρίζεις.

8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι καταλαβαινω (ειναι και λιγο δυσκολο να σε καταλαβει κανεις ετσι που τα γραφεις... ;D) θελεις ΜΟΝΕΣ χορδες για να φτιαξεις το σετ μονος σου.

 

Στην Αθηνα αμφιβαλλω να βρεις τοσο "περιεργα" νουμερα,οποτε το internet ειναι η καλυτερη σου ...

 

Ο Thomann πουλαει ολα τα μεγεθη DADDARIO ...σε single strings.

 

http://www.thomann.de/gr/single_strings_for_guitar.html

 

Φυσικα με αυτον τον τροπο θα σου παει ο κουκος αηδονι.

 

Φυσικα μπορεις να αγορασεις και ενα κανονικο σετ 7χορδης απο το ιδιο μαγαζι και να παρεις και τις χορδες που θες να αντικαταστησεις (μπορει και να σου ερθει πιο φτηνα) τσεκαρε το.

 

 

Εννοειται οτι επειδη εχει μεταφορικα 20 ευρω θα πρεπει να παρεις τουλαχιστον 10-20 σετ για να σε συμφερει η τιμη.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ θα σου πρότεινα να βγάλεις καμιά προπληρωμένη κάρτα ή αν έχει κάποιος οικείος σου ακόμη καλύτερα και να παραγγείλλεις απ'έξω.

 

Ξέρω ότι πολλές φορές ένα σετάκι χορδές επείγει και είναι πιο βολικό να πετάγεσαι να παίρνεις.

 

Αλλά είχα βαρεθεί να πρέπει να πηγαίνω σε 4-5 μαγαζιά για να βρω  ακριβώς τον τύπο των χορδών που θέλω.

 

Τα τελευταία χρόνια με 2-3 φίλους που χρησιμοποιούμε σχεδόν τις ίδιες χορδές παραγγέλνουμε πακετάκια των 10 σετ ή ακόμη και 20,σε σαφώς μειωμένη τιμή από το να πάρεις ένα σετ.

 

Για να κάνεις το σετάκι με τις single strings όπως το επιθυμείς ρίξε μια ματιά και στο e-bay

αλλά θα σου πρότεινα να αγοράσεις αρκετες χορδές για να ισοσκελίσεις τα μεταφορικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

{011-014-18P} -28-38-48-58 ERNIE BALL 2620 Power Slinky- 7str  11-58

 

010-013-017-026- {036-046} -056 ERNIE BALL 2621 Regular Slinky 7-str  10-56

 

011-014-018-036-046-052-070 αυτές που ζητάει ο φίλος.

 

Mια πολύ πρόχειρη έρευνα δείχνει ότι θέλει τρεις απο το σετ 11-58,δύο από το σετ 10-56 και οι άλλες δυο αγνοούνται.

 

Τώρα αν τον συμφέρει να πάρει ένα σετ και να συμπληρώσει ή να τις πάρει μια μια θα πρέπει να το ψάξει.

 

Και να τις βρει το θέμα είναι να ρεγουλαριστεί σωστά το relief.

8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

011-014-018-036-046-052-070 αυτές που ζητάει ο φίλος.

 

Εδω εισαι!

 

http://schneidermusik.de/shop1/product_info.php?products_id=4176&language=en

 

απλα παιρνεις και οσες μονες 46αρες θελεις και εισαι πασας!  

 

μονο παρε πολλες γιατι ο ZW εφυγε απο την GHS και πηγε στην Dunlop οποτε δεν βλεπω να υπαρχουν σε λιγο καιρο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου