Προς το περιεχόμενο

Επειδή τα ξύλα τελικά κάνουν τη διαφορά.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ξεκαρδιστικό ή όχι...μήπως το συγκεκριμένο θέμα πρέπει να προσκοληθεί στο...

"οι ιδέες ενός φιλοσόφου για τις ιδέες" !!!!!

 

Φίλος ασχοληθείτε εσείς με αυτά τα... ποταπά κσύλα  ;D Εγώ φεύγω τώρα πάω να δω τέχνη στην Επίδαυρο  8) ;D

 

Διότι... πνεύμα και ηθική βρε... πνεύμα και ηθική  ;D

 

ΥΓ: Πάντως πρέπει να παραδεχθούμε ότι θέματα περί κσύλων είναι ανεξάντλητα τα σκασμένα- μάλλον αποτελούν ανεξάντλητη πηγή «γόνιμου διαλόγου»  ;D ;D ;D

 

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kbasilis: έχεις ένα δίκιο, καρπουζοκατάσταση...χαχα

 

MAKAM: τα λες σωστά, η ιδιοσυχνότητα ενός σώματος είναι πολυσύνθετη εξίσωση, και μόλις στο σώμα προστεθεί το μπράτσο, που είναι και το άλλο ένα φυσικό και διαφορετικό υλικό, τότε αλλάζει η ιδιοσυχνότητα.

 

SF: Σωστά τα λες, αλλά οι μαγνήτες και τα καλώδια μεταφέρουν τον ήχο που παράγεται και εντός του οργάνου. Η μεταφορά των συχνοτήτων είναι σχετική της πυκνότητας του ξύλου και των νερών του. Κάποιες λοιπόν μεταφέρονται καλύτερα στο alder, και κάποιες στο ash. O Eldred είπε ότι το Alder είναι πιο consistent από το ΑSH, δηλ παρουσιάζει μικρότερες διακυμάσεις βάρους, ενώ το ASH, μπορεί να βρεθεί βαρύ ή ελαφρύ, ανάλογα την περιοχή και το δέντρο...

 

Μarathon: το tone δεν αλλάζει τη φυσική τάση ενός οργάνου να παράγει πιο δυνατά μπάσα ή μεσαία.

 

Και κατά τη γνώμη μου, ταπεινή και δική μου είναι, όταν μιλάμε για λαμπάτους ενισχυτές και ακριβά καλώδια, και ψάχνουμε τί τάστα και τί vintage κλειδιά να φορέσουμε για πιο αέρινο ήχο, δεν αφήνουμε τον ήχο μιας κιθαρας στην τεχνολογία ενός εξομοιωτή. Όσο βολικός και να είναι, όσο ωραίο ήχο και να παράγει, ποτέ δεν θα γίνει το real thing. Και κατά την εμπειρία μου, έχοντας την τύχη να έχω στο σπίτι μου ένα μικρό στούντιο με αρκετό πετροβάμβακα και σταθερή θερμοκρασία και ελάχιστη υγρασία, έχω αντιληφθεί ότι όλες οι κιθάρες που έχουν μπει σε αυτό το χώρο, με τα χρόνια βελτιώνονται στον ήχο τους κατά πολύ. Στεγνώνουν τα ξύλα τους προφανώς, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

 

Πάντως το όλο θέμα έχει πλάκα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στεγνώνουν τα ξύλα τους προφανώς, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

 

Ε καλα τωρα,εδω αλλοι μας εχουν πει οτι...αναπνεουν...στο...στεγνωμα θα κολλησουμε τωρα?

 

;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το tone δεν αλλάζει τη φυσική τάση ενός οργάνου να παράγει πιο δυνατά μπάσα ή μεσαία.

 

...και συνήθως η φυσική τάση αυτών των οργάνων...όλως περιέργως, ειναι να έχουν 2 διπλούς!

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παράμετροι για τον ήχο της ηλεκτρικής κιθάρας είναι σίγουρα πολλοί. Ο καθένας έχει τα συμπερασματά του από τον τρόπο που παίζει, αντιλαμβάνεται και χρησιμοποιεί την κιθάρα. Με 3,5 τόννους εφέ όλες είναι ίδιες σαν τις γυναίκες με σβηστή λυχνία που λέει ένα ρητό είναι όλες όμοιες. Πα ρ όλα αυτά και από προσωπικό συμπέρασμα σίγουρα τα ξύλα ή κσύλα ευθύνονται σε μεγάλο βαθμό για το αποτέλεσμα του ήχου σε κάθε περίπτωση στην ηλεκτρική κιθάρα. Απλά οι παραλλαγές είναι άπειρες ανάλογα το hardware κλπ κλπ για το αποτέλεσμα. Προσωπική δε γνώμη είναι αυτό που είχα γράψει παλιότερα σε αντίστοιχο θέμα και δεν βλέπω να αλλάζει... βάλε σ όλες τις squier stratocster του κόσμου Αμερικάνικο hardware και πάλι σαν Αμερικάνικη stratocaster δεν θα ακούγεται. Θα ακούγεται όμως εξαιρετική squier. ΔΕΝ είμαι φανατικός ξυλοπροσκυνητής. Παίζουν όμως σοβαρό ρόλο ώς προς την επιλογή για το overall αποτέλεσμα.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε σ όλες τις squier stratocster του κόσμου Αμερικάνικο hardware και πάλι σαν Αμερικάνικη stratocaster δεν θα ακούγεται. Θα ακούγεται όμως εξαιρετική squier.

έχουμε όπμως πολλούς εδώ μέσα που λένε ότι η Αμερικάνικη stratocaster ακούγεται καλύτερα απο Custom Shop...άρα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν άδικο. Η αμερικάνικη στρατοκάστερ είναι πιό στανταρισμένη διαδικασία. Τι ακριβώς εννοούν.. το custom shop της Fender δεν παράγει ένα μοντέλο... φυσικά οι alnico 5 μαγνήτες της νέας αμερικανικής στανταρ είναι πιό hot από τους πιό ασθενικούς για παράδειγμα της 69 ΝΟS που έχω. Και τα δύο είναι ποιοτικά όργανα. Απλά το ένα με vintage frets 6βιδη γέφυρα και grey bobbins Ybarra, μπορεί να μην ακουστεί τόσο "γεμάτη" σαν κιθάρα έχει όμως απίστευτη "φωνή" και χαρακτήρα. Η αμερικάνικη όμως στάνταρντ παραμένει στο ίδιο επίπεδο "sweet" και πιό "γεμάτη" από την NOS αλλά ταυτόχρονα το ηχόχρωμά της "φρενάρει" σε ένα σημείο... τώρα με τις λέξεις δεν μπορείς να εξηγήσεις...

 

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μια μικρή παρέμβαση.

 

Τα ξύλα παίζουν ρόλο; Ναι

Οι μαγνήτες παίζουν ρόλο; Ναι

Τα βερνίκια παίζουν ρόλο; Ναι

 

Και τα λοιπά και τα λοιπά...

 

Έχουμε λοιπόν, τρία όργανα -ας πούμε 7νδερ- του ιδίου μοντέλου. Ας πούμε τρεις American standard, που έχουν βγει την ίδια χρονιά και αμφότερες είναι από τα ίδια κσύλα- ας πούμε alder.

 

Η μια παίζει καλύτερα από τις άλλες δύο. Γιατί;  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λές δεν ισχύει... οι αμερικάνικες στάνταρ φέντερ πάντα "μαμά" ειδικά από το 2000 και μετά παίζουν 99,9% το ίδιο. Ειδικότερα από το 2008 και μετά τρόμαξα... όποια δοκίμαζα έπαιζε ακριβώς το ίδιο... μόνο το χρώμα άλλαζε.. ποιοτικό χάος υπήρξε στην φέντερ το 1978-1982 και 1995-2000.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό που λές δεν ισχύει... οι αμερικάνικες στάνταρ φέντερ πάντα "μαμά" ειδικά από το 2000 και μετά παίζουν 99,9% το ίδιο. Ειδικότερα από το 2008 και μετά τρόμαξα... όποια δοκίμαζα έπαιζε ακριβώς το ίδιο... μόνο το χρώμα άλλαζε.. ποιοτικό χάος υπήρξε στην φέντερ το 1978-1982 και 1995-2000.

Καλά για τότε δεν το συζητώ, η late CBS era ήταν ζαριά. Παρόλα αυτά θα μου επιτρέψεις να επιμείνω στην γνώμη μου και αυτό γιατί υπήρξα αυτήκοος μάρτυρας του φαινομένου  :D

 

Τώρα για να μην σου πω ψέμματα, δεν θυμάμαι ακριβή χρονιά των οργάνων, αλλά έσπασε ο διαόλος το ποδάρι του και η μια ακουγόταν πιο καλά. Βέβαια, για να αποδώσουμε τα του καίσαρος το καίσαρι, μην φανταστείς καμιά συνταρακτική διαφοροποίηση από τις άλλες δύο. Απλά αυτό το ελάχιστο 5% ας πούμε, που την έκανε να ακούγεται με καλύτερη παρουσία και «αναπνοή» στον ήχο. Ψιλά γράμματα δηλαδή.

 

Πάντως είναι απόλυτα λογικό, ακόμα και σε μια αλυσίδα παραγωγής οργάνων, το ένα να έχει ηχητικές ψιλοδιαφοροποιήσεις από το άλλο, φυσικά IMHO λόγο των... κσύλων  :o

 

Το ένα κομμάτι maple μπορεί να κουδουνάει λίγο καλύτερα από το διπλανό του και το μπράτσο να ματσάρει καλύτερα με το σώμα κλπ.

 

Πάντως επαναλαμβάνω, οι διαφοροποιήσεις στον ήχο είναι μικρές ως ελάχιστες- και αποτελούν διαστροφή ορισμένων εξ ημών  ;D     

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου