Προς το περιεχόμενο

Επειδή τα ξύλα τελικά κάνουν τη διαφορά.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω σε αυτο το σημειο να υπενθυμισω στον τερρυ οτι στην επομενη μπυροποσια θα λυθει το θεμα για το "αν υπαρχουν κουρδισμενα σιδερα και ο ρολος τους στο φαινομενο του θερμοκη"πίου"  ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν κουρδισμένα σίδερα.... όλα τα ίδια είναι... το καθαγιασμένο αμόνι της Fender είναι αυτό που δίνει τη διαφορά.... όλες οι άλλες είναι για τα σίδερα... στιρέλα να γίνουν...

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά όσο αφορά τα ξύλα, τελεία και τάβλα!! Στη δωδέκατη τάβλα δύο τελείες... για να μιλάμε και με όρους εγχόρδων!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν κουρδισμένα σίδερα.... όλα τα ίδια είναι... το καθαγιασμένο αμόνι της Fender είναι αυτό που δίνει τη διαφορά.... όλες οι άλλες είναι για τα σίδερα... στιρέλα να γίνουν...

 

Τι?Είναι σαν να μου λες ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΙ-ΒΑΣΙΛΗΣ. :P

Blue Öyster Cult και Buck Dharma,

Yeah!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...η Fender προσεχει πλεον ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το ΒΑΡΟΣ των κιθαρων της και για αυτο και οι νεες Φεντερ ειναι και οι καλυτερες που εχω δει ποτε μου,ειδικα οι αμερικανικες και οι ακριβες μεξικανικες roadworn ειναι ΠΟΥΠΟΥΛΑ και τρομερες κιθαρες.... 

υμφωνώ.  8)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως επειδή από το video με τον κσυλίατρο - τονολόγο με το σφυρί είναι πιθανό να προκύψουν misconceptions (όπως το λέμε στα Αρβανίτικα) θα ήθελα να επισημάνω τα εξής:

1. Αυτός ο ήχος που βγαίνει από το κσύλο όταν το χτυπάει με το σφυρί δεν είναι νότα αλλά ένα ολόκληρο φάσμα (ΟΚ, αυτό το καταλαβαίνουμε όλοι) το οποίο μπορεί να είναι μετατοπισμένο προς τις χαμηλές ή προς τις υψηλές συχνότητες ανάλογα με την πυκνότητα και τις ελαστικές ιδιότητες του κομματιού.

Εξίσου σημαντικό όμως στοιχείο για το φάσμα που θα καλύπτουν πρακτικά οι ιδιοχυχνοτητες ενός κομματιού κσύλου είναι η γεωμετρία του. Το στοιχείο αυτό γίνεται ιδιαίτερα σημαντικό όταν μιλάμε για μανίκια όπου τα πάχη τους (ανάλογα με το μοντέλο και την προδιαγραφή) μπορεί να διαφέρουν σημαντικά.

Κατά τη γνώμη μου δεν μπορούμε να μιλάμε για matching συχνοτήτων κλπ σε κομμάτια ακατέργαστου ξύλου. Ενδεχομένως αυτό να είναι εφικτό για τελειωμένα και φινιρισμένα κομμάτια (μανίκια- σώματα).

2. Ο ήχος που βγαίνει από τον οποιοδήποτε συνδυασμό χτυπώντας τον με το σφυρί δεν είναι ο ήχος που θα βγάλει το ηλεκτρικό όργανο. Είναι το αντίθετο. Μας δείχνει περισσότερο το κομμάτι του φάσματος που ΔΕΝ θα βγάλει το όργανο. Σκεφτείτε το: Οι συχνότητες αυτές είναι αυτές που περνάνε αποδοτικότερα από τις χορδές στην κιθάρα και χάνονται στα χέρια και τη μπακα αυτού που την κρατάει. Οι άλλες συχνότητες, αυτές που δεν περνάνε, είναι αυτές που "επιβώνουν" στη χορδή και συνεισφέρουν στη χροιά. (Κλασικό παράδειγμα είναι ότι το μεγαλύτερο βάρος οδηγεί σε πιο πρίμο ήχο στη χορδή αλλά σαφώς σε πιο χαμηλές ιδιοσυχνότητες του συστήματος σώμα - μανίκι κλπ)

 

Η άποψή μου είναι ότι ασφαλώς και το κατασκεύασμα που κρατάει τις χορδές (η κιθάρα) συνεισφέρει στο πως θα ακουστούν οι χορδές και ότι τα ξύλινα μέρη έχουν προφανώς κι αυτά τη συμμετοχή τους.

 

Η ένστασή μου βρίσκεται στο ότι δημιουργείται μια φιλολογία γύρω από τις ιδιότητες των ξύλων που οδηγούν κάποιους να τα βλέπουν σαν equalizer ενώ ταυτόχρονα αγνοούνται εξίσου (αν όχι περισσότερο) σημαντικά χαρακτηριστικά. Σαν παράδειγμα, εγώ θεωρώ ότι το neck profile, o τύπος του trussrod (μονό ή διπλό) και το πως το trussrod έχει ρυθμιστεί (π.χ. αν έχει χρειαστεί υπερβολικό σφίξιμο για να ισιώσει ένα μανίκι) είναι πιο σημαντικές παράμετροι από το κσύλο της ταστιέρας.  

 

Η ένστασή μου γίνεται ενόχληση όταν σκέφτομαι ότι δεν μπορεί ένας τύπος σαν αυτόν στο video να γυρίζει μ' 'ενα πλαστικό σφυράκι και να ακούει ξύλα ( ;D ) και να μην έχει υπόψη του την παρατήρηση ότι τα χοντρά μανίκια τείνουν να έχουν πιο πριμαριστό ήχο και περισσότερο sustain. Θα πει κάποιος ότι ίσως οι διαφορές είναι μικρές και δεν αξίζει να γίνει προσπάθεια κατηγοριοποιηθούν. Και τότε γιατί αξίζει να μιλάμε για τα "ψιλά γράμματα" δηλαδή για τον τύπο (π.χ.) του rosewood? Μήπως γιατί το εξωτικό (ή απλά το "καλό) κσύλο μπορεί να γίνει αντικείμενο marketing ενώ το προφίλ που θα κόψει στο μανίκι το CNC όχι?  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως γιατί το εξωτικό (ή απλά το "καλό) κσύλο μπορεί να γίνει αντικείμενο marketing ενώ το προφίλ που θα κόψει στο μανίκι το CNC όχι?

 

ακριβως....

 

σε ολα τα αλλα που ειπες ενα τεραστιο +10000... ;D

 

και ειδικα σε αυτο

 

Οι συχνότητες αυτές είναι αυτές που περνάνε αποδοτικότερα από τις χορδές στην κιθάρα και χάνονται στα χέρια και τη μπακα αυτού που την κρατάει

 

απο τη στιγμη που το ιδιο μας το ΣΩΜΑ μαφλαρει την κιθαρα (εκτος κι αν ειμαστε σαν τον μακαριτη R.Howard 34 κιλα...)...ειναι επιεικως αστειο να μιλαμε για ...τονικες ιδιοτητες των....κσυλων σε ενα ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ οργανο.

 

το ειχαμε κανει και παλια νομιζω το ...πειραμα...αλλα αξιζει να το ξανακανουν οσοι δεν βαριουνται:

 

1.χτυπηστε ολες τις χορδες της κιθαρας σας εχοντας σε κανονικη θεση παιξιματος UNPLUGGED

2.χτυπηστε ολες τις χορδες της κιθαρας σας εχοντας την ΜΑΚΡΙΑ απο το σωμα σας UNPLUGGED

 

η διαφορα του ΑΚΟΥΣΤΙΚΟΥ ηχου μεταξυ 1 & 2  ειναι σημαντικη

 

καντε τωρα παλι το 1 & 2 αλλα αυτη τη φορα συνδεστε την κιθαρα στον ενισχυτη σας

 

η διαφορα του ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ηχου ειναι αμελητεα.

 

και εγω εχω παρατηρησει οτι το παχος και η ακαμψια του μπρατσου αλλα και κυριως το RELIEF που του δινουμε ειναι ,μαζι με το μεγεθος των ΤΑΣΤΩΝ, δραματικα περισσοτερο..."κσυλενιος" παραγοντας απο το ...κσυλο του σωματος...

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξύλα κάνουν τη μεγάλη διαφορά. Κάνουν την τεράστια διαφορά.

Τι λέτε εσείς και τι λέει ο κάθε στερημένος Σουπερφάκης, σκοτίσθηκα πατοκόρφως.

 

Κάθε καλοκομένο σώμα με swamp ash περασμένο με σκούρο βερνίκι να φαίνονται τα όμορφα νερά του μου ακούγεται καλύτερο από το αδιάφορο σαν αεροδρόμιο στην έρημο alder.

 

Κάθε στολιδάκι από bookmatched σαπιο (spalted) maple κάνει στα μάτια μου να ακούγεται καλύτερα το μονότονο μαχογκάνι.

 

Τα flamed, quilted, curly, περμανάν και μιζανπλί maple δίνουν σαφή αέρα ανωτερότητας στον οπτικό ήχο κάθε δημοσιουπαλληλιστικου μπασόξυλου.

 

Όποιος δεν καταλαβαίνει την ποιοτική διαφορά ενός μαύρου ενδύματος (έβενος) και ενός φτηνοιλιουστρασιόν σφένδαμου, μπορεί να συνεχίσει να ζεί στη γευστική ευδαιμονία της παγωμένης μπύρας του μαζί με McDonalds.

 

Το λαδοWenge ή ένα quartershawn (να φαίνονται ίσια και παράλληλα τα νερά να γουστάρει και ο Monk) Goncalo Alves είναι καταδικασμένα να ακούγονται κλάσεις ανώτερα από το χλωμό σιροπόδεντρο.

 

Τι εννοείτε "υποκειμενικό αυτό";

Σας ρώτησε κανείς ρε;

Πάω Warmoth να ονειρευτώ........ καθότι κείνο που με τρώει, κείνο που με σώνει........

 

Καλημέρες σε όλα τα παιδιά.

Κλείστε τα ερκοντίσια και αγγαλιάστε φιλικά τη ζέστη. Μην το παλεύετε, απολαύστε το.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι τα ειπες ολα.... ;D

 

Το ξυλο κανει τη διαφορα αν..ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ οτι κανει την διαφορα....αν το πιστευεις οτι..αποδειξεις και να σου φερουν που να λενε οτι...δεν κανει διαφορα εσυ θα...ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ να το πιστευεις...γιατι......ετσι...σου αρεσει... ;)

 

Οποτε αν αγορασεις/φτιαξεις μια κιθαρα απο...κατωτερα ξυλα...ακομα και αν ακουγεται καταπληκτικα...σε ΕΣΕΝΑ θα ακουγεται...οχι και τοσο καταπληκτικα μια και ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ οτι με....καλυτερα ξυλα θα ακουγεται καλυτερα...και αν τελικα φτιαξεις μια κιθαρα με τα...καλυτερα ξυλα (αυτα δηλ.που ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ οτι ειναι καλυτερα) ακομα και αν ΔΕΝ ακουγεται τοσο καταπληκτικα στα ΔΙΚΑ σου αυτια θα ακουγεται...θεΪκα γιατι ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ οτι εχεις φτιαξει την καλυτερη κιθαρα με τα..καλυτερα ...κσυλα... ;D

 

ετσι δεν ειναι ρε παιδια? ;D

 

παω τωρα να παιξω την αγαπημενη μου tele: 6,8 pounds,one piece nitro finished swamp ash body & huge U shape quartersawn maple neck w/ brz rw fb (made out of 40 year old private stock wood)  ... (οχι πως με νοιαζουν τα κσυλα δηλ...;D )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θελω σε αυτο το σημειο να υπενθυμισω στον τερρυ οτι στην επομενη μπυροποσια θα λυθει το θεμα για το "αν υπαρχουν κουρδισμενα σιδερα και ο ρολος τους στο φαινομενο του θερμοκη"πίου"  ;D

 

;D ;D ;D

 

Αυτά είναι τα χωράφια του Marathon φίλος  ;) ;D Πλέξι, σίδερα, αλουμίνια, πλαστικά και άλλα alternative υλικά στην οργανοποιία  ;D 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου