Προς το περιεχόμενο

τριξιμο απο το μπρατσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

 

το μπασο μου

epi thunderbird 5

 

δεν το εχω πολυ καιρο και υπαρχει αυτο το προβλημα που με βασανιζει  :'(.

Ακουγετε ενας θοριβος καθε φορα που χτυπας μια χορδη κατι σαν τριξιμο και εινια μεσα απο το μπρατσο.Αν βαλεις το αυτι σου επανω στο μπρατσο θα παρατηρισεις οτι ειναι πιο εντονο καθως πλισιαζεις στο μανικι και ιδιετερα εκει.Σκευτομουν πως ειναι το truss rod που ακουμπαει καπου ,δεν ξερω. Το χαλαρωσα ,επαιξα και παλι ακουγοταν.Το εσφυξα και παλι ακουγοταν.Δοκιμασα ακομα και να αφησω το κλειδη αλεν επανω στην βιδα μηπως οντως ειναι το trus rod που τρεμει και αυτο ισως βοηθουσε στο να το σταματησει αλλα τπτ.Τωρα το εχω σεταρισμενο οπως με βολευει φυσικα.Παρατηρισα πως οταν το μπρατσο δεχεται μικροτερη πιεση ελατωνεται.Πχ αν κουρδισω σε drop δεν ακουγεται τοσο.

 

τι μπορει να ειναι??

και προπαντως διορθωνεται και αν ναι πως?

μπορω να το φτιαξω η και αν χριαστει τεχνικο μπορει να το φτιαξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Administrator

Ακούμπα τα κλειδιά χτυπώντας τις χορδές και δες αν σταματάει. Κάποιες φορές ο μηχανισμός των κλειδιών είναι χαλαρός και τρίζει. Το έχω κι εγώ συναντήσει σε κιθάρα Epiphone. Εγώ τα άλλαξα. Για κάποιους δεν είναι ενοχλητικό και δεν τα πειράζουν αφού δεν ακούγεται στο ενισχυμένο σήμα. Νομίζω πως διορθώνονται με λίγη στοργή απο γνώστη.

 

Υ.Γ. Ασε τη βέργα ήσυχη πριν κάνεις ζημιά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά στην κιθάρα η μια από τις δύο αλενόβιδες από το βαγονάκι(που ρυθίζεις το action) στο τρέμολο(vintage) ήταν λίγο πιο χαλαρή και έβγαζε θόρυβο,τρίξιμο δηλ.

 

Μια άλλη φορά είχε κάτι το πολύ κουφό,με τη βίδα για το itonation.( με το ελατήριο,για στραυροτό κατσβίδι που είναι)

 

Ενώ ήταν κουρδισμένη κανονικότατα η κιθάρα,η συγκεκριμένη βίδα ήταν χαλαρή.

Ενώ κανονκά με το που γυρνάς το κλειδί για κούρδισμα η χορδή τραβάει το βαγονάκι προς τα επάνω και σφίγγει,μαζί του και η συγκεκριμένη βίδα.

 

Αν και κανονικά το ελατήριο την τραβάει μαζί με το βαγονάκι προς το μπράτσο και χωρίς την χορδή,αλλά στην χειρότερη(αν το ελατήριο είναι :P) θα το κάνει η χορδή όταν αρχίσει και σφίγγει για να κουρδιστεί.

 

Τώρα πως έγινε αυτό δεν ξέρω και είναι ότνως πολύ γελοίο ;D ;D ;D ;D  ;D  ;D

Μάλλον σκάλωνε. ;D ;D ;D

 

Το μυαλό μου δεν είχε πάει εκεί και έψαχνα από που τρίζει.

 

Τυχαίος το πήρε το μάτι μου,ενώ όλες οι βίδες ακουμπούσαν πάνω στην μπάρα όπου είναι και η τρύπα τους αυτή δεν πατούσε.

 

Για να μην σε μπερδέψω το δείχνω σε φώτο,χαλάρωσα την χορδή και το σκουντάω με το χέρι για να καταλάβεις πως ήταν.

 

Βέβαια δεν ήταν τόσο πολύ(έπρεπε να το παρατηρίσεις για να το καταλάβεις) απλά εγώ το σκουντάω πολύ για να φανεί στη φώτο.

 

Αφού το είδα έσπρωξα λίγο το βαγονάκι προς τα επάνω και έκατσε κανονικά,βέβαια την βίδα την έσφιξα λίγο για να έρθει το itonation.

 

Γελοιό ε? ;D ;D ;D

Και όμως μου έβγαζε ένα τρίξιμο που με χαλούσε πάραπολύ!

0100.thumb.jpg.8f6b9bf185c714b9b320397e6cf0bb75.jpg

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούμπα τα κλειδιά χτυπώντας τις χορδές και δες αν σταματάει. Κάποιες φορές ο μηχανισμός των κλειδιών είναι χαλαρός και τρίζει. Το έχω κι εγώ συναντήσει σε κιθάρα Epiphone. Εγώ τα άλλαξα. Για κάποιους δεν είναι ενοχλητικό και δεν τα πειράζουν αφού δεν ακούγεται στο ενισχυμένο σήμα. Νομίζω πως διορθώνονται με λίγη στοργή απο γνώστη.

 

Υ.Γ. Ασε τη βέργα ήσυχη πριν κάνεις ζημιά.

+1

 

 

 

 

Έλεγξε κλειδιά και nut.

Το δοκιμασα δεν αλαζει τιποτα.Δεν εχει να κανει με τα κλειδια ουτε με το nut.ειναι σαν να τριζει κατι μεσα απο το headstok η λιγο πιο κατω

 

 

Μια φορά στην κιθάρα η μια από τις δύο αλενόβιδες από το βαγονάκι(που ρυθίζεις το action) στο τρέμολο(vintage) ήταν λίγο πιο χαλαρή και έβγαζε θόρυβο,τρίξιμο δηλ.

 

Μια άλλη φορά είχε κάτι το πολύ κουφό,με τη βίδα για το itonation.( με το ελατήριο,για στραυροτό κατσβίδι που είναι)

 

Ενώ ήταν κουρδισμένη κανονικότατα η κιθάρα,η συγκεκριμένη βίδα ήταν χαλαρή.

Ενώ κανονκά με το που γυρνάς το κλειδί για κούρδισμα η χορδή τραβάει το βαγονάκι προς τα επάνω και σφίγγει,μαζί του και η συγκεκριμένη βίδα.

 

Αν και κανονικά το ελατήριο την τραβάει μαζί με το βαγονάκι προς το μπράτσο και χωρίς την χορδή,αλλά στην χειρότερη(αν το ελατήριο είναι :P) θα το κάνει η χορδή όταν αρχίσει και σφίγγει για να κουρδιστεί.

 

Τώρα πως έγινε αυτό δεν ξέρω και είναι ότνως πολύ γελοίο ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Μάλλον σκάλωνε. ;D ;D ;D

 

Το μυαλό μου δεν είχε πάει εκεί και έψαχνα από που τρίζει.

 

Τυχαίος το πήρε το μάτι μου,ενώ όλες οι βίδες ακουμπούσαν πάνω στην μπάρα όπου είναι και η τρύπα τους αυτή δεν πατούσε.

 

Για να μην σε μπερδέψω το δείχνω σε φώτο,χαλάρωσα την χορδή και το σκουντάω με το χέρι για να καταλάβεις πως ήταν.

 

Βέβαια δεν ήταν τόσο πολύ(έπρεπε να το παρατηρίσεις για να το καταλάβεις) απλά εγώ το σκουντάω πολύ για να φανεί στη φώτο.

 

Αφού το είδα έσπρωξα λίγο το βαγονάκι προς τα επάνω και έκατσε κανονικά,βέβαια την βίδα την έσφιξα λίγο για να έρθει το itonation.

 

Γελοιό ε? ;D ;D ;D

Και όμως μου έβγαζε ένα τρίξιμο που με χαλούσε πάραπολύ!

 

μακαρι να ηταν και εμενα κατι τοσο απλο αλλα ακουγεται απο πανω...

 

 

ps:ολοι κιθαρα παιζεται ρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμασα δεν αλαζει τιποτα.Δεν εχει να κανει με τα κλειδια ουτε με το nut.ειναι σαν να τριζει κατι μεσα απο το headstok η λιγο πιο κατω

 

απο τον ενισχυτη ακουγεται?

 

το μπασο γενικα παιζει/ακουγεται ωραια μεσα απο τον ενισχυτη?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τον ενισχυτη ακουγεται?

 

το μπασο γενικα παιζει/ακουγεται ωραια μεσα απο τον ενισχυτη?

 

μεσα απο τον ενισχυτη δεν ακουγεται τοσο εντονα ,αλλα ακουγεται εστω και λιγο και εμενα δεν μαρεσει.Δεν το εχω δει σε κανενα αλλο μπασο.Πως να το διορθωσω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

μεσα απο τον ενισχυτη δεν ακουγεται τοσο εντονα ,αλλα ακουγεται εστω και λιγο και εμενα δεν μαρεσει.Δεν το εχω δει σε κανενα αλλο μπασο.Πως να το διορθωσω??

Αν είσαι 100% σίγουρος ότι δεν είναι nut ή κλειδί, όπως το παρουσιάζεις είναι σαν να έχει λασκάρει τόσο το truss rod που τρίζει το truss rod nut ή όλη η βέργα. Αν όμως συνέβαινε αυτό- που έχω πάρα πολλές αμφιβολίες- το μπράτσο θα ήταν κουπί.

 

Όμως καθώς διαβάζω ότι βιδώνεις και ξεβιδώνεις την βέργα- πολύ φοβάμαι ότι θα συμβεί κάνα κακό  :) Αν δεν είναι nut, κλειδί ή φαγωμένο βαγονάκι στον καβαλάρη (έτσι ώστε να μην πατά καλά η χορδή) δηλαδή το τρίο που προκαλεί μπζζζζ, τότε μάστορας για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.  ;)  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μείωση του θορύβου από χαλάρωμα δείχνει μάλλον γέφυρα.

Αν δεν είναι το nut (που αν είναι το κάνει μόνο στις ανοιχτές χορδές), τσέκαρε αν τα τάστα πατάνε καλά.

Αν σφίγγει και ξεσφίγγει, δεν πιστεύω ότι είναι το truss rod.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η μείωση του θορύβου από χαλάρωμα δείχνει μάλλον γέφυρα.

Αν δεν είναι το nut (που αν είναι το κάνει μόνο στις ανοιχτές χορδές), τσέκαρε αν τα τάστα πατάνε καλά.

Αν σφίγγει και ξεσφίγγει, δεν πιστεύω ότι είναι το truss rod.

 

Να σου πω... ξαναδιαβάζοντας το αρχικό ποστ έχω την αίσθηση ότι κάτι η ζέστη που τα έχει μουρλάνει τα όργανα, κάτι το σφίξιμο, οι χορδές έχουν κατέβει τόσο που απλά μπαζάρουν. Relief θέλει και νέο set up έχω την αίσθηση. Βέβαια λέει ότι του έδωσε και δεν σταμάτησε, αλλά θα διατηρήσω μια επιφύλαξη  ;)

 

α, και όταν λες αδερφέ «Ακουγετε ενας θοριβος καθε φορα που χτυπας μια χορδη κατι σαν τριξιμο και εινια μεσα απο το μπρατσο», σε όλες τις χορδές; Ανοιχτές και κλειστές;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου