Προς το περιεχόμενο

τριξιμο απο το μπρατσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μακαρι να ηταν και εμενα κατι τοσο απλο αλλα ακουγεται απο πανω...

 

Και μένα στο μπράτσο λες και ακουγόταν και τελικά ήταν από αυτή την βιδούλα ή από τις αλενόβιδες.

 

Όχι ότι είναι ντε και καλά από εκεί,απλά ρίξ'τα μια ματιά γιατί είναι και εύκολα και μετά πάνε στα πιο δύσκολα relief κτλ.

 

Αν τα είδες και είσαι ΟΚ πάω πάσο.

 

 

α, και όταν λες αδερφέ «Ακουγετε ενας θοριβος καθε φορα που χτυπας μια χορδη κατι σαν τριξιμο και εινια μεσα απο το μπρατσο», σε όλες τις χορδές; Ανοιχτές και κλειστές;

 

Σωστή ερώτιση.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν είσαι 100% σίγουρος ότι δεν είναι nut ή κλειδί, όπως το παρουσιάζεις είναι σαν να έχει λασκάρει τόσο το truss rod που τρίζει το truss rod nut ή όλη η βέργα. Αν όμως συνέβαινε αυτό- που έχω πάρα πολλές αμφιβολίες- το μπράτσο θα ήταν κουπί.

 

Όμως καθώς διαβάζω ότι βιδώνεις και ξεβιδώνεις την βέργα- πολύ φοβάμαι ότι θα συμβεί κάνα κακό  :) Αν δεν είναι nut, κλειδί ή φαγωμένο βαγονάκι στον καβαλάρη (έτσι ώστε να μην πατά καλά η χορδή) δηλαδή το τρίο που προκαλεί μπζζζζ, τότε μάστορας για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.  ;)  

 

δεν ειναι ουτε το nut ουτε καποιο κλειδη

 

γιαυτο ειναι οι βιδες για να βιδωνωνται και να ξεβιδωνωνται τι να συμβει ? :P

 

να το παω στον μαστορα μονο μην μου πει πως δεν μπορει να κανει τπτ

 

Η μείωση του θορύβου από χαλάρωμα δείχνει μάλλον γέφυρα.

Αν δεν είναι το nut (που αν είναι το κάνει μόνο στις ανοιχτές χορδές), τσέκαρε αν τα τάστα πατάνε καλά.

Αν σφίγγει και ξεσφίγγει, δεν πιστεύω ότι είναι το truss rod.

 

το κανει σε ολλες τις χορδες ,σε ολα τα ταστα.Ειναι πιο εντονο στην B και την E ανοιχτες καθως και σε ολες τις χορδες μεχρι το 5το ταστο και μετα το 5το ακουγετε απλα μονο την στιγμη που χτυπας την χορδη και οχι ενω η χορδη παλεται ακομα μονη της

 

δεν ειναι απο την γεφυρα,αν βαλεις το αυτι σ επανω στο μπρατσο θα το ακουσεις να τριζει εκει κατω απο το nut. προς  τα κατω δεν ακουγεται τπτ

 

Να σου πω... ξαναδιαβάζοντας το αρχικό ποστ έχω την αίσθηση ότι κάτι η ζέστη που τα έχει μουρλάνει τα όργανα, κάτι το σφίξιμο, οι χορδές έχουν κατέβει τόσο που απλά μπαζάρουν. Relief θέλει και νέο set up έχω την αίσθηση. Βέβαια λέει ότι του έδωσε και δεν σταμάτησε, αλλά θα διατηρήσω μια επιφύλαξη  ;)

 

α, και όταν λες αδερφέ «Ακουγετε ενας θοριβος καθε φορα που χτυπας μια χορδη κατι σαν τριξιμο και εινια μεσα απο το μπρατσο», σε όλες τις χορδές; Ανοιχτές και κλειστές;

ειτε σφυξω ειτε ξεσφιξω το το trus rode μεχρι και σε σημειο που να μην μπορεις να παιξεις παλι ακουγεται βεβαια σε διαφορετικες συχνοτητες.Το εχω σεταρισμενο κανονικα...

 

 

 

Και μένα στο μπράτσο λες και ακουγόταν και τελικά ήταν από αυτή την βιδούλα ή από τις αλενόβιδες.

 

Όχι ότι είναι ντε και καλά από εκεί,απλά ρίξ'τα μια ματιά γιατί είναι και εύκολα και μετά πάνε στα πιο δύσκολα relief κτλ.

 

Αν τα είδες και είσαι ΟΚ πάω πάσο.

 

Σωστή ερώτιση.

 

ναι το ειδα γιαυτο το ειπα.Αλλα και παλι στο μπασο παιζεις μια χορδη δεν δικαιολογειτε να το κανει σε ολες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

γιαυτο ειναι οι βιδες για να βιδωνωνται και να ξεβιδωνωνται τι να συμβει ? :P

 

να το παω στον μαστορα μονο μην μου πει πως δεν μπορει να κανει τπτ

 

το κανει σε ολλες τις χορδες ,σε ολα τα ταστα.Ειναι πιο εντονο στην B και την E ανοιχτες καθως και σε ολες τις χορδες μεχρι το 5το ταστο και μετα το 5το ακουγετε απλα μονο την στιγμη που χτυπας την χορδη και οχι ενω η χορδη παλεται ακομα μονη της

 

δεν ειναι απο την γεφυρα,αν βαλεις το αυτι σ επανω στο μπρατσο θα το ακουσεις να τριζει εκει κατω απο το nut. προς  τα κατω δεν ακουγεται τπτ

ειτε σφυξω ειτε ξεσφιξω το το trus rode μεχρι και σε σημειο που να μην μπορεις να παιξεις παλι ακουγεται βεβαια σε διαφορετικες συχνοτητες.Το εχω σεταρισμενο κανονικα...

 

ναι το ειδα γιαυτο το ειπα.Αλλα και παλι στο μπασο παιζεις μια χορδη δεν δικαιολογειτε να το κανει σε ολες

 

Τι να συμβεί; Να γίνει τόξο το μπράτσο και να έχουμε δράματα μετά;  :D

 

Λοιπόν άλλη μια από τις γνωστές... μεταφυσικές περιπτώσεις  ;D

 

ΟΚ. φωτό με ευκρίνεια και παρακαλώ εστίασε στο να δούμε το ύψος των χορδών- και στο nut και παρακάτω  ;) 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να συμβεί; Να γίνει τόξο το μπράτσο και να έχουμε δράματα μετά;  :D

 

Λοιπόν άλλη μια από τις γνωστές... μεταφυσικές περιπτώσεις  ;D

 

ΟΚ. φωτό με ευκρίνεια και παρακαλώ εστίασε στο να δούμε το ύψος των χορδών- και στο nut και παρακάτω  ;) 

 

πανοραμικες η απο το πλαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

πανοραμικες η απο το πλαι?

 

Κυρίως από το πλάι για να δούμε το ύψος των χορδών στα επίμαχα σημεία  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

μαλλων δεν φαινονται πολλα

 

Για αυτό είπα για... μετά τα Φυσικά (μεταφυσικά)  :)

 

Εκ πρώτης όψεως δείχνει ΟΚ. Δηλαδή στον καβαλάρη δεν δείχνει πρόβλημα, το action είναι συμπαθές- δεν είναι τελείως πάτωμα οι χορδές για να μπαζάρει το όργανο. Για το nut από αυτές τις φωτό δεν βγαίνει άκρη- αλλά να χαλάσουν μονοκοπανιά όλοι οι οδηγοί των χορδών, δεν παίζει και φαίνεται στην θέση του...  ::)

 

Το μόνο «λογικοφανές» που μπορώ να σκεφτώ είναι το εξής: Ακούς ένα μπαζ/τρίξιμο το οποίο όμως δεν πολύ περνάει στον ενισχυτή... Σωστά; Και αυτό είναι κάπου εκεί κοντά στο nut. Επάνω δηλαδή... Δια της ατόπου, το μόνο που μπορεί να έχεις κάνει- αν και δεν τα ξέρω τα ρημάδια τα thunderbirds- είναι να έχεις ξεβιδώσει το truss rod nut και να είναι αυτό που κουδουνάει...

 

Όλα τα άλλα εκ πρώτης όψεως δείχνουν ΟΚ- αλλά αν δεν πιάσει κάποιος το όργανο στο χέρι δεν μπορεί να είναι 100% σίγουρος.

 

Αν, τονίζω αν, το θέμα είναι εκεί, μην πάρεις φόρα και αρχίσεις να βιδώνεις/ ξεβιδώνεις- μπορεί να του κάνεις καμιά ιστορία και δεν θα το ήθελες. Τεχνικός για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο  ;)   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούμπα τα κλειδιά χτυπώντας τις χορδές και δες αν σταματάει. Κάποιες φορές ο μηχανισμός των κλειδιών είναι χαλαρός και τρίζει. Το έχω κι εγώ συναντήσει σε κιθάρα Epiphone. Εγώ τα άλλαξα. Για κάποιους δεν είναι ενοχλητικό και δεν τα πειράζουν αφού δεν ακούγεται στο ενισχυμένο σήμα. Νομίζω πως διορθώνονται με λίγη στοργή απο γνώστη.

 

Υ.Γ. Ασε τη βέργα ήσυχη πριν κάνεις ζημιά.

 

 

μονο με αλλαγμα διορθωνεται αυτο με τα κλειδια?

 

αυτο το φαινομενο το βιωνω στην ακουστικη μου :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου