Προς το περιεχόμενο

Χρόνος φορτώματος sample memory στα synths


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω γιατί θα ήθελε κάποιος να βάλει τόσο πολλά δείγματα δικά του μέσα σε αυτό το όργανο αφού είναι πολύ γεμάτο από ηχητικό υλικό και κορυφαίας ποιότητας.

Μα τα δειγματα του καθε sampler, ειτε ειναι 16GB ειτε...116GB, απλα δεν ειναι "δικα" σου.

Μπορεις να βρεις σε ενα sampler το sample απο το τριξιμο της πορτας σου, μια φραση της γυναικας σου, το ιδιαιτερο νιαουρισμα της γατας σου ή απλα εναν δικο σου ηχο που εχεις φτιαξει σε ενα παλιο synth? 8)

Υπαρχουν εκατομμυρια ασχετοι και μη ηχοι που δεν θα βρεις ποτε σε κανενα sampler, οσα δειγματα και να'χει αυτο.

Το sampler εξαλλου το αγοραζεις κυριως για να ηχογραφησεις/φτιαξεις τους δικους σου ξεχωριστους ηχους.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θυμισω εδω οτι το Kronos χρειαζεται περιπου 2,5 λεπτα! για να κανει boot/φορτωσει τα samples του.

Ευχομαι σε οσους το εχουν να μη χρειαστει να κανουν reboot στη διαρκεια καποιου live.... ;D

Πρώτον, δε φορτώνει τα δείγματα, καθότι δεν τίθεται φόρτωση δειγμάτων, αφού είναι όλα διαθέσιμα για live streaming από τον SSD, αφετέρου αυτό που φορτώνει είναι το λειτουργικό του. Και πίστεψέ με, εντελώς συγκριτικά, σε 2.5 λεπτά το Fantom-G μου φορτώνει ένα project με καμιά 250ριά-300ριά ΜΒ δεδομένα. Στο χρόνο αυτό το Kronos έχει διαθέσιμα κάποιες δεκάδες GB δεδομένων, για άμεσο παίξιμο, από τον εσωτερικό δίσκο ή από εξωτερικά αποθηκευτικά μέσα. Αν προτιμάς να έχεις αμέσως χωρίς χρόνο φόρτωσης τους ήχους που θέλεις στο XF, κανένα πρόβλημα. Αλλά επίσης θυμίζω ότι σε τόσο χρόνο στο Kronos έχεις διαθέσιμα τα πάντα, εργοστασιακές και προσωπικές βιβλιοθήκες ήχων, 9 μηχανές σύνθεσης και τόσα άλλα. Στο XF απλά 2GB επιλεγμένων από πριν δειγμάτων.

 

Τι συμφέρει και τι βολεύει τον καθένα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εγω δεν ξερω κανενα OS απο synth/sampler που να κανει 2,5' να φορτωσει. Τι OS ειναι αυτο? Αυτος ο χρονος ειναι απαραδεκτος, και απο τα λιγα "μελανα" σημεια του Kronos, οπως αναφερουν πολλα reviews. Αν εσενα σου φαινεται νορμαλ, πασο.

 

Στο XF απλά 2GB επιλεγμένων από πριν δειγμάτων.

Τοσο απλα! Σιγα το πραγμα, ολα τα samplers το κανουν αυτο..... ::)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εγω δεν ξερω κανενα OS απο synth/sampler που να κανει 2,5' να φορτωσει.

 

Τι να κάνουμε, αυτά έχει το... Linux  ;D

 

 

Ειδικά άμα το μηχάνησμα  ;D έχει και επεξεργαστή Atom... ;D

 

 

Και φορτώνει και καμιά 16αριά giga δείγματα, έτσι; (τα αρχικά τους τμήματα )

 

Σα δυνατότητες το Motif δεν είναι ούτε στο 10% του Kronos, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι είναι κακό μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου