Προς το περιεχόμενο

Ας αγοράζουμε από Ελλάδα πλέον!


stamkosk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το χω ξαναπεί και χρόνο έχουμε, θα το ξαναπω και τώρα.

Έχουμε (ιδιαίτερα οι πιο νέοι) χάσει τη χαρά της αγοράς μέσω μαγαζότσαρκας.

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να αγοράζω οτιδήποτε από οιαδήποτε άκρη του κόσμου αν αυτό εξυπηρετεί με βεβαιότητα τον ιδανικό λόγο τιμής/ποιότητας. Αλλά ρε παιδάκι μου αυτό το "θέλω να πάρω κάτι πένες που βρήκα ένα ευρώ κάτω στο Τόμαν σε σχέση με τον σιχαμένο, λιγδιασμένο, κλέφτη και με προηγούμενα μαζί μου - το ξέρω εγώ- κι ας μη με έχει δει ποτέ του Έλληνα έμπορα, υπάρχει κανείς που να θέλει ενισχυτή να γλιτώσω μεταφορικά;" έχει καταντήσει τραγικό.

 

Σηκωθείτε λίγο από τη καρέκλα και πηγαίντε στα μαγαζιά να ψάξτε, να μιλήσετε, να μάθετε, να γελάσετε, να κοροϊδέψετε, να σας κοροϊδέψουν, να πιείτε έναν καφέ. Πλάκα έχει. Και μαθαίνεις. Και γνωρίζεις, γνωρίζεσαι και σε γνωρίζουν.

 

Η λαική έχει πολύ περισσότερο ενδιαφέρον από το Καρφούρ. Η αγορά στο κέντρο έχει πιο ωραία κρέατα και ψάρια από αυτά στο σελοφαν του σούπερ μάρκετ. Η Αθηνάς και τα πέριξ κρύβουν καλύτερους θυσαυρούς και μεγαλύτερο ενδιαφέρον από το Πράκτικερ και το Λιρόη.

Τα στενάκια στην Αθήνα έχουν καταπληκτικά μαγαζάκια και η βόλτα εκεί είναι μακράν πιο ενδιαφέρουσα από τα happening στο mall.

 

H διαφορά είναι ότι πρέπει να μάθεις τι ψάχνεις, πως το ψάχνεις και το βρίσκεις και γιατί το ψάχνεις. Ενώ το internet και η πιστωτική δεν κάνουν τέτοιες ενοχλητικές ερωτήσεις. Και μένεις και στη καρέκλα χαλαρός.....

 

Όρεξη που την έχω καλοκαιριάτικα............

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 307
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο με audiokosta..

 

Βέβαια (ορθώς) ''μπαίνει και σε άλλα χωράφια'' η άποψή του, όσον αφορά την αγορά ελληνικών προϊόντων. Δεν θα έκανε κακό σε κανέναν να γίνει ένα προσωπικό ''εμπάργκο'' (δικής μου επινόησης λέξη ;D) σε προϊόντα πρώτης ανάγκης από το εξωτερικό. Πέρα από την χαρά της ανακάλυψης ελέω βόλτας, της συνδιάλεξης με ανθρώπους, του γενικότερου ενδιαφέροντος κλπ, που τόνισε ο audiokostas, υπάρχει και το θέμα της στήριξης της εγχώριας παραγωγής και αγοράς, που δυστυχώς θυμηθήκαμε οι περισσότεροι τώρα και δεν τηρούσαμε από ανέκαθεν..

 

Έστω, τέτοια ώρα τέτοια λόγια θα μου πείτε..

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Yameth εχει δικιο,συν τοις αλλοις υπαρχει πλεον και το μεγαλο προβλημα της ΠΟΙΚΙΛΙΑΣ στα εγχωρια μαγαζια μια και οι εισαγωγες,λογω της πληρους αναξιοπιστιας της χωρας στο εξωτερικο και της καταρευσης του τραπεζικου της συστηματος και αρα και της πιστης του, γινονται μονο τοις μετρητοις ....

 

Δυσκολα θα βρεις πλεον στην Ελλαδα μεγαλη ποικιλια,ειδικα στα high end οργανα.

 

Αυτό που γράφει ο Νίκος είναι όντως μεγάλο πρόβλημα για τα Ελληνικά μαγαζιά.

Δεν είναι σε θέση να στοκάρουν πλέον εμπόρευμα κι ενώ έχουν γίνει περισσότερο ανταγωνιστικά στις τιμές τους σε σχέση με το εξωτερικό, τώρα δεν έχουν για να πουλήσουν.

 

Για όλους εμάς που θέλουμε να ενημερωνόμαστε, να δοκιμάζουμε καινούρια όργανα (και όχι να τα παραγγέλνουμε βασιζόμενοι στα...σπέκς και στο...χρώμα), είναι μιά πολύ δυσάρεστη εξέλιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έκανε κακό σε κανέναν να γίνει ένα προσωπικό ''εμπάργκο'' (δικής μου επινόησης λέξη Grin) σε προϊόντα πρώτης ανάγκης από το εξωτερικό.

 

προσπαθησα να το κανω.....

 

δυστυχως ειναι....ΠΟΛΛΑ τα λεφτα Αρη ,τα ελληνικα προϊοντα,ειδικα τα τροφιμα, ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ.....εδω ρε συ εχει φτασει η γραβιερα Ναξου να εχει περισσοτερα απο την παρμεζανα Regiano.... που ειναι το καλυτερο τυρι του κοσμου.... ::)

 

 

οποτε βασταει η τσεπη μου αγοραζω αλλα δυστυχως το κοστος ανεβαινει τρομερα αν προσπαθησεις να αγοραζεις μονο ελληνικα...τελικα ειναι θεμα ανταγωνισμου.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθησα να το κανω.....

 

δυστυχως ειναι....ΠΟΛΛΑ τα λεφτα Αρη ,τα ελληνικα προϊοντα,ειδικα τα τροφιμα, ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ.....εδω ρε συ εχει φτασει η γραβιερα Ναξου να εχει περισσοτερα απο την παρμεζανα Regiano.... που ειναι το καλυτερο τυρι του κοσμου.... ::)

 

 

οποτε βασταει η τσεπη μου αγοραζω αλλα δυστυχως το κοστος ανεβαινει τρομερα αν προσπαθησεις να αγοραζεις μονο ελληνικα...τελικα ειναι θεμα ανταγωνισμου.....

 

offtopic σ.σ: Parmigiano Reggiano.. ;) Σας παρακαλώ σταματήστε να λέτε το parmigiano, παρμεζάνα. Δεν υπάρχει λέξη παρμεζάνα. Δεν αντέχω να το ακούω άλλο στην Ελλάδα. ::) Όπως οι Ιταλοί που λένε το ήτα (η) ''ε'' και το είναι ''έινάι'' ..!!(καλοπροαίρετα το λέω έτσι; ;))

 

on topic: Iσχύει δυστυχώς αυτό που λες. Αλλά νομίζω είναι φαινόμενο μόνο στα σουπερμάρκετ τα μεγάλα, τύπου Carrefour, Βασιλόπουλος κλπ. Στα μικρότερα παντοπωλεία οι τιμές είναι φυσιολογικές..

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μικρότερα παντοπωλεία οι τιμές είναι φυσιολογικές..

 

ναι ειναι....διπλασιες απο αυτες των Supermarket.... ;D  (και αυτο ειναι λογικο μια και ενας μικρος μαγαζατορας δεν μπορει να εχει τις οικονομιες κλιμακος μιας μεγαλης επιχειρησης)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω κάτι τέτοιο στην πόλη μου (σ.σ. Κυπαρισσία).

Θα μου πεις ότι είναι μικρή πόλη και ότι όλοι γνωρίζονται, προτιμώντας να ψωνίζουν από το μπακάλικο ή από μικρό σουπερμαρκετ, που κρατάνε χαμηλές τιμές, παρά από το Carrefour ή από το Lidl -που ναι, έχει ;D- και που είναι ελαφρώς υψηλότερες..

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω κάτι τέτοιο στην πόλη μου (σ.σ. Κυπαρισσία).

 

τωρα κατι μας ειπες....η επαρχια ειναι αλλη φαση ειδικα αν εχει ,που συνηθως εχει,τοπικα προϊοντα με περιορισμενη παραγωγη τα οποια καταναλωνονται ...εντοπιως... ;)

 

δυστυχως η παραγωγη αυτη δεν αρκει για να θρεψει τον..πολυ λαο,ασε που και να ...αρκουσε θα φροντιζαν οι μεσαζωντες να ηταν ακομα πιο πανακριβη...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως τα προιόντα που παράγουμε πλέον είναι ελάχιστα ,αλλά απ την άλλη εκτός των υπαρκτών προβλημάτων στη παραγωγική διαδικασία ,ή ακόμα και στην ανταγωνιστικότητα των τιμών τους βάλαμε κι εμείς το χεράκι μας ελέω ξενομανίας . Ο κάθε-να μην ονομάσω- έμαθε το τυρί Φιλαδέλφεια πχ κλπ κλπ .Δεν είναι όλα τα προιόντα μας μη ανταγωνιστικά ,οπότε καλά είναι να τα προτιμούμε ,ώστε να μένει στο τόπο μας το χρήμα σε κάθε ευκαιρία που μας δίνεται .

Για το παράδειγμα με το Ναξιώτικο τυρί και το ιταλικό . Δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης καθότι είναι εντελώς διαφορετικά προιόντα και γενικώτερα αυτό ισχύει για όλα μας τα τυριά . Η πλειονότητα των ξένων είναι από αγελαδινό γάλα και των δικών μας από αιγοπρόβειο , είναι αδύνατο να είσαι ανταγωνιστικός στη τιμή . Επίσης η παραγωγή μας βασίζεται σε μικρούς παραγωγούς κλπ κλπ μη το τραβάμε δεν είναι της παρούσης και τρίτον η γεύση είναι κάτι προσωπικό . Οπότε δεν τίθεται θέμα καλύτερου ή χειρότερου ,απλά παίζει η τιμή και η φήμη του προιόντος . Ιδρώσαμε να καπαρώσουμε την ονομασία φέτα και κάποιοι εξ ημών προτιμούν να αγοράζουν ξένα λευκά τυριά επειδή είναι φτηνότερα . Το χειρότερο όμως είναι ότι νομίζουν ότι τρώνε φέτα.

 

Απ την άλλη τι θα πει είναι γερμανικό ,εγγλέζικο ή δε ξέρω τι άλλο . Αν είναι καλό, προσιτό σε τιμή θα το προτιμήσω .

Στην εταιρία μου πουλάμε κάποια ηλεκτρικά εργαλεία γερμανικής προέλευσης -κινέζικης κατασκευής. Όσα χρόνια την αντιπροσώπευση στην Ελλάδα την είχε έλληνας ,η εταιρία είχε βγάλει άσχημο όνομα στην αγορά λόγω άθλιου σέρβις .

Πριν 3 χρόνια ανέλαβε την αντιπροσώπευση και το σέρβις εδώ στην Ελλάδα η μητρική και οργάνωσε ένα σέρβις που φυσάει από πλευράς εξυπηρέτησης και τιμών . Τι μου φταίει που είναι γερμανός ,απ τη στιγμή που δεν φτιάχνουμε εδώ εργαλεία ,ή οι έλληνες αντιπρόσωποι δεν συμπεριφέρονται εντάξει ,γιατί να τους προτιμήσω?

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικη μου εμπειρια σε σχεση με τα ελληνικα μαγαζια,ειναι το after sale service.Ειναι η διαφορα εξυπηρετησης οταν προσπαθουν να σε πεισουν να αγορασεις απο αυτους,σε σχεση με την συμπεριφορα τους αφου το αγορασεις.Ειναι σαν να σου εκαναν χαρη που στο πουλησαν και τους οφειλεις υποχρεωση...Το πιο κλασσικο παραδειγμα ειναι οταν πας χαλασμενη συσκευη εντος εγγυησης....οι δικαιολογιες τους ειναι για σεμιναριο!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου