Προς το περιεχόμενο

Ας αγοράζουμε από Ελλάδα πλέον!


stamkosk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Audiokostas ..πεστα χρυσοστομε.

@Superfunk ...NIKO καπου εχεις δικιο οσον αφορα την ''Γερμανοελληνικη '' ψευτοδιενεξη.

  Δεν ξερω αν ηρθε ο καιρος να τραφουμε μονοι μας η να κατασκευασουμε μονοι μας προιοντα αλλα να εισαι σιγουρος (νομιζω οτι το ξερεις ηδη ) οτι απο τον Γεναρη του 2013 ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΘΟΥΜΕ ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ απο καναπεδες και πολυθρονες και να ανασκουμπωθουμε .

Κατα συμπτωση σημερα ειχα ενα ραντεβου με ενα μελος του noiz απο την περιφερεια που ΚΑΤΕΒΗΚΕ Αθηνα για καποιες δουλειες του και μαζι επισκεφθηκαμε τον Νακα ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ

πιατινια .Μετα απο δυο ωρες δοκιμων εφυγε με 2 πιατινια +ενα σετ ΗιΗat + ΔΕΡΜΑΤΑ ΜΠΑΚΕΤΕΣ ΚΛΠ.Εγω  ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ''ΠΑΡΕΣΥΡΘΗΝ ''και αγορασα ενα πιατινι ο τρελλος.Οι λογοι ηταν η αψογη εξυπηρετηση του ανθρωπου στο τμημα των κρουστων ,η υπομονη του ,οι γνωσεις του και η προσωπικοτητα του + οι εκπληκτικες τιμες( 40% εκπτωση )

Το χαρηκα παρα πολυ ΑΛΛΑ:δυο ωρες που ειμαστε μεσα μονον μια παρεα απο 3 ατομα μπηκε να ρωτησει για κατι πιατινια...εκει στεναχωρηθηκα.Τετοια εποχη θα μου πεις τι περιμενες ουρες;

Οχι αλλα κατι  ειναι χαλασμενο η οντως πνεει τα λοισθια η αγορα και δει των μουσικων οργανων.Μεγαλη ΝΕΚΡΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ .Ας βοηθησουμε την υστατη στιγμη τα 3-4 μαγαζια που εχουν μεινει οι λογοι ειναι γνωστοι.Αντε και καλο βολι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 307
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε λίγο καιρό θα σταματήσουμε τις αγορές μουσικών οργάνων... θα ξεκινήσουμε τις ανταλλαγές με τρόφιμα... θα πηγαίνεις σε κάποιο χωριό και μες στον στάβλο θα έχουν les paul special edition, warwick, custom pearl, korg,πεταλιέρες, marshall... ότι θες. Θα δίνεις μια gibson θα παίρνεις ένα κιλό μοσχάρι -ή ένα μοσχάρι εξαρτάται την gibson-, ένα iphone μισό κιλό ζυγούρι-ή ΄μια προβατίνα ανάλογα το iphone κτλ

 

εγώ λέω να περιμένω εώς τότε να πάω να ψωνίζω κατευθείαν γνήσια και ελληνικά!

 

μπορεί να επεκταθεί και στα ζαρζαβατικά πχ ένα σετ χορδές 3κιλά ντομάτες, 2xlr καλώδια 5μετρα= 1 κιλό πατάτες, ένα cd player ένα στρέμα παντζάρια κοκ

 

να κάνουμε και ομαδική παραγγελία να γλυτώνουμε τα μεταφορικά.... αλλά να ταιριάζουνε τα μεσημεριανά... εγώ άμα θέλω μακαρόνια με κιμά φακές δεν βάζω και ας είναι τετάρτη! ::)

 

να βγάλουμε και bundle κάθε κυριακή να τρώμε μοσχάρι κοκκινιστό γιουβέτσι, καμιά μπριτζόλα!

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον audiokosta.

Πιστευω πως η αγορα απο  τον καναπε ειναι απο τα σημεια των καιρων μας και ικανοποιει μονο τον καταναλωτισμο μας(οσον εχει μεινει)αλλα οχι την αγορα ως δραστηριοτητα κοινωνικοποιησης και επικοινωνιας.

Εδω βεβαια φταιει και η κακη νοοτροπια πολλων καταστηματαρχων τα προηγουμενα χρονια...

 

Παντως αν τηρουνται οι προυποθεσεις εξυπηρετησης,ειλικρινειας και σεβασμου στον πελατη,πιστευω πως πρεπει να στηριξουμε τους εγχωριους καταστηματαρχες σε ολα τα ειδη.

Το κατι παραπανω που μπορει να πληρωσουμε σε σχεση με το εξωτερικο ή τα πολυκαταστηματα πρεπει να θεωρουμε πλεον οτι μπαινει σ εναν κουμπαρα κοινωνικης επιβιωσης οσο τρυπιος και ναναι.Μηπως οι τσεπες  μας ειναι στεγανες?Εδω δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει..

 

Επειδη ειπε ο SF για high end οργανα,και ειναι αληθεια αυτο,οφειλω να πω οτι οσο αφορα τα μουσικα ειδη,τα high end οργανα αφορουσαν παντα ενα περιορισμενο αγοραστικο κοινο.

Τα εσοδα ερχονται απο τα ψιλολόγια,τα βιβλια,τα μαθητικα οργανα και σ αυτον  τον τομεα πρεπει να στηριξουμε τους ντοπιους εμπορους.

 

Υπαρχουν βεβαια ακομα πολλα εμποδια...Στην Αθηνα ειναι καλυτερα τα πραματα αλλα τις προαλλες (Καβαλα) ηθελα 2 καλωδια οπτικης ινας και πηγα στα 2 σοβαρα καταστηματα της πολης με σκοπο να τα αγορασω και ας εδινα 20 ευρω αντι για 12 που τα χει ο Τομαν.

Ε,δεν ειχαν...

Τους ειπα να τα παραγγειλουν και περασα μετα απο μια 10 μερες.Δεν ειχαν ερθει..

Στενοχωρηθηκα που δεν μπορεσα να τα παρω απ αυτους αλλα υπαρχουν ακομα προβληματα στα ελληνικα μαγαζια και τις περισσοτερες φορες πια,δεν φταιει ο υπαλληλος ούτε ο καταστηματάρχης που προμηθευεται απο άλλους..

 

Νομιζω οτι το θεμα εξυπηρετηση και τιμες εχει κανει τεραστια βηματα μπροστα αλλα ο πελατης εχει γινει πλεον γνωστης και θελει να χορταινει και το ματι...

Και αυτο θελει..κεφαλαιο,τους χαλεπους αυτους καιρους... :-[

 

Τεσπα...αξιζει πριν παραγγειλουμε απ εξω να ριχνουμε μια ματια,να παζαρευουμε,να επικοινωνουμε.Ακομα και η παρουσια μας σ ενα μαγαζι,κατι προσφερει... :)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα μου αρέσει να ψωνίζω από μαγαζί,αλλά είναι μερικοί κοιτάνε πως θα σου κάνουν κάποια κουτσουκέλα για να οικονομίσουν κάτι παραπανώ,ή θα σε κοιτάνε λες και αυτοί είναι το κέντρο του κόσμου και κανείς άλλος.

 

Ψάχνεις να βρεις κάτι δεν υπάρχει,και ένα σωρό πράματα που είναι κυριολεκτηκά κρίμα,

αντί να αναπτυχθούμε (και δεν το λέω μόνο στον τομέα τον συγκεκριμένο) καθόμαστε και ψάχνουμε τρόπους πως θα βγάλουμε στην ζούλα στην αρπαχτή και πως θα πιάσουμε τον άλλο κορόιδο.

 

Και το τελευταίο τους λες ή τους ζητάς κάτι και σου απαντάνε ΕΛΑ μωρε τώρα και κάτι τέτοια, τους περισεύει η μαγκιά με λίγα λόγια(μηλάω γενικώς).

 

Είναι κρίμα γιατί τα μυαλά υπάρχουν αλλά μας τρώνε όλα τα υπόλοιπα. :(

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχήν δεν θεωρώ ότι ένα προιόν ή μια υπηρεσία μπορεί να επιλεγεί, με γνώμονα το έθνος του παρόχου.Άλλα είναι τα κριτήρια..

 

Κάτι όχι αντίστοιχο, έστω μικρότερο, γιατί να μην γράψουμε για μια Ελληνική προσπάθεια; Κρίμα δεν είναι;

Κρίμα ήταν όταν ήμουν μικρός και έδινα τα χιλιάρικά μου σε υπερτιμολογημένα καυσόξυλα.

 

 

Πως περιμένουμε να φτάσει και η δικιά μας επιχείρηση να γίνει Thomann κάποτε, αν δεν τη στηρίξουμε; Μόνη της;

Δώσαμε ΟΛΟΙ μας,ειδικά στην προ internet εποχή και την είδαμε την πρόοδό τους..

 

Ειδικά αν πάρεις στο τσεπάκι σου μετρητά και κάνεις ένα tour στο κέντρο οι μαγαζάτορες έχουν καταλάβει τι παίζει.

Είναι αργά για δάκρυα Στέλλα.. :'( :'( :'(

 

θα επρεπε απο την πρωτη στιγμη να συστησουν στον πληθυσμο να καταναλωνει προϊοντα απο τον τοπο μας...

Αν είναι ποιοτικά και ανταγωνιστικά γιατί όχι,αν και η φράση που έγραψες παραπέμπει σε προϊόντα που έχουν παραχθεί-κατασκευαστεί στην Ελλάδα.

Αλλά στο noiz,το 95% των όσων συζητάμε,είναι made everywhere except Greece

 

Kαι αυτά τα γράφω έχοντας περάσει από 3 μαγαζιά της περιοχής των Εξαρχείων όσο ήμουν φοιτητής..

Αν είναι να κόβεις τον άλλον από τα παππούτσια για να αποφασίσεις πόσο θα του πάρεις για το σετάρισμα κλάφτα.

Αν είναι να παίρνεις από thomann το σετ χορδές ηλεκτρικής που κάνει 0.99 και να το σπας πουλώντας την κάθε μεμονωμένη χορδή 1,5 ευρώ, εύχομαι καλό λουκέτο από καρδιάς..

 

Με 2-3 καταστήματα που έχουμε προσωπικές σχέσεις και είναι εντάξει χρόνια τώρα,προσπαθώ να στηρίξω όσο μπορώ..

Αλλά ειδικά για εγχώρια super-market μουσικών οργάνων και την στάση τους ειδικά στο παρελθόν ένα έχω να πω...ΜΑΥΡΟΟΟΟ....

 

Όποιος αξίζει ας προχωράει,οι υπόλοιποι ΜΑΥΡΟΟΟΟΟ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πρόβλημα σε Engl screamer, δεν έπαιζε το VLS. Ενισχυτής αγορασμένος από Thomann Ιούλιο του 10, δηλαδή 25 μηνών.  Δευτέρα 6 Αυγούστου πρωί παίρνω τηλέφωνο, είχα στείλει και mail από την προηγούμενη στον Thomann. Μετά από μια ώρα είχα στο mail μου για εκτύπωση το χαρτάκι της UPS. Την ίδια μέρα το μεσημέρι ο ενισχυτής είχε φύγει για Γερμανία, με έξοδα δικά τους.

Ούτε ηλίθιες δικαιολογίες, ούτε χαρτιά, ούτε να έχω το "κουτί της συσκευασίας", μόνο να τους δώσω τον κωδικό πελάτη. Ένιωσα ότι σέβονται τα λεφτά που τους έχω δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πρόβλημα σε Engl screamer, δεν έπαιζε το VLS. Ενισχυτής αγορασμένος από Thomann Ιούλιο του 10, δηλαδή 25 μηνών.  Δευτέρα 6 Αυγούστου πρωί παίρνω τηλέφωνο, είχα στείλει και mail από την προηγούμενη στον Thomann. Μετά από μια ώρα είχα στο mail μου για εκτύπωση το χαρτάκι της UPS. Την ίδια μέρα το μεσημέρι ο ενισχυτής είχε φύγει για Γερμανία, με έξοδα δικά τους.

Ούτε ηλίθιες δικαιολογίες, ούτε χαρτιά, ούτε να έχω το "κουτί της συσκευασίας", μόνο να τους δώσω τον κωδικό πελάτη. Ένιωσα ότι σέβονται τα λεφτά που τους έχω δώσει.

 

Α γειά σου εδώ που να το δεις αυτό το πράμα?

 

Δεν λέω είναι μερικοί που όντως σε σέβονται και σε νοιάζονται και όταν βλέπεις τέτοιες προσπάθειες σε σκλαβώνουν και λες ότι μπορώ θα το προμηθευτώ από εσάς(ενοείται οι τιμές είναι λογικές).

 

Το πρόβλημα είναι ότι ένας στους δέκα μην πω στους εκατό είναι έτσ, και δυστηχώς με τόσους λίγους  δεν μπορεί να επειρεαστεί η αγορά.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Υπάρχουν φανταστικοί άνθρωποι που έχουν Ελληνικά μαγαζιά και ελπίζω να συνεχίσουμε να τους στηρίζουμε (εγώ τουλάχιστον όσο μπορούσα (αφού πλέον δεν έχω τίποτα να αγοράσω) τους στήριξα.

 

Τους άλλους ας μάθουν να φέρονται και να είναι εντάξει και τα ξαναλέμε.

 

Και τέλος πάντων, αυτή η ίδεα 'Αγοράζω Ελληνικά' μου φαίνεται απαίσια: Αν μη τι άλλο έτσι δε πρόκειται να γίνουμε καλύτεροι. Ελληναράδες θα γίνουμε... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από χρηματικής άποψης αν ήταν η διαφορά λογική να πεις εντάξει αλλά εδώ γίνεται χαμός στο ίσιωμα.

 

Έχω δει πετάλι που ο άλλος το έδεινε 100 ευρό ενώ αλλού είχε τιμή 70 ευρό,σχεδόν 50% παραπάνω οπότε τι άλλο μπορεί να πει κανείς τα ποσά μηλάνε από μόνα τους.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα .......σύμφωνο απόλυτα με τον audiokosta.....προσωπικά όταν ήμουν μικρός σουλατσαρα σε όλα τα μαγαζιά του κέντρου χαβαλεδιαζα με τα μαγαζιά που ήταν απαράδεκτα , με ατάκες του τύπου ¨μην το ακουμπας με δαχτυλιες δεν το αγοραζουν¨, αλλα πάντα κατεληγα στον Peter που είχε τότε το rockpile στην Χαριλάου Τρικουπη και περναγα ατέλειωτες ώρες μαθαίνοντας πράγματα που ακόμα και σημερα μου έχουν φανεί αρκετα χρησιμα. Σίγουρα και τότε αλλα και τώρα υπάρχουν και ¨καλα¨ αλλα και ¨κακα¨ μαγαζάκια όπως και σε όλες της χώρες του κόσμου , αυτο όμως δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να καταδικάσουμε έναν ολόκληρο κλάδο......

Επίσης στην αγορα μουσικών οργάνων νομίζω ότι η επαφή παίζει ρόλο , το όργανο δεν είναι κινητό , κάθε όργανο έχει τον χαρακτήρα του αλλα και την αύρα του, πως είναι δυνατόν να αγοράζεις μια κιθάρα χωρις να την πιάσεις στα χεράκια σου , ειδικά ακουστικες.

Όσο αναφορα το θέμα των τιμών , πλέον τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά όσο παλιά, οι αντιπροσωπείες έχουν λογικευτει αρκετα λόγο Θωμά και μερικές φορες είναι και φθηνοτεροι. Λάβετε υπόψιν ότι μεγάλες εταιρίες όπως η Gibson για παράδειγμα έχουν κατηγορίες πελατών , πως είναι δυνατόν ένας platinum(thomann)πελάτης να έχει την ίδια τιμή με έναν silver(Bon)? παρόλα αυτα το παλεύει και προσπαθεί να το ρίξει έτσι ωστε τα μαγαζιά να μπορούν να πουλάνε και να μην πεθάνει όλο το σύστημα.

Πιστεύω καλο θα ήταν να το ψάχνουμε λίγο πριν κάνουμε μια αγορα υπάρχει μεγάλη περίπτωση να βρούμε αυτο που θελουμε φθηνότερα αλλα επίσης να γνωρίσουμε κανά δυο ανθρώπους που αξίζει και ακόμα να μάθουμε και τίποτα. Λόγο παλιάς δουλειάς έχω γυρίσει τα περισσότερα μαγαζια ανά την Ελλάδα και έχω δει και απιστευτους επαγγελματίες αλλα και κρετινους όπως και σε όλους τους κλάδους , υπάρχει πάντα το καλο αλλα και το κακο.

Τέλος όσο αναφορα τα high end όργανα θα διαφωνισω με τον SF υπάρχουν μαγαζια στην Αθήνα που είναι ¨αστακοι ¨ μπορω να σε στείλω σε ένα στην Πανδροσου να σου φύγει το κεφάλι....support your local music shop!!!!!!  :)

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου