Προς το περιεχόμενο

Ας αγοράζουμε από Ελλάδα πλέον!


stamkosk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα το πήρα χαμπάρι το θέμα.

Υπάρχει μια ειδοποιός διαφορά μεταξύ των ντόπιων καταναλωτών : oι "πρωτευουσιάνοι" και οι επαρχιώτες...Ευτυχώς ανήκω στην δεύτερη κατηγορία για όλα τα καλά της ... δυστυχώς ανήκω στην δεύτερη κατηγορία για όλα τα αρνητικά της... δεν υπάρχει χρόνος-χρήμα πλέον για κιθαρότσαρκες στα μεγάλα κεντρικά μαγαζιά Αθήνας-Θεσσαλονίκης, οπότε η online παραγγελία είναι σχεδόν επιβεβλημένη, ακόμα και για ψιλολόγια (χορδές, πένες, καλώδια κτλ) γιατί απλούστατα ΔΕΝ υπάρχει ούτε ένα μαγαζί στα πέριξ...

 

Όσο για το "αγοράζω Ελληνικά", το εφαρμόζουμε οικογενειακά (με θρησκευτική ευλάβεια) 2 χρόνια τώρα...τουλάχιστον στα είδη πρώτης ανάγκης (ζυμαρικά-κονσέρβες-τυριά-αλλαντικά-αναψυκτικά-αλκοολούχα-πάνες-μωρομάντιλα-βρεφική διατροφή etc). Ναι, είναι σε πολλές περιπτώσεις ακριβότερα των εισαγόμενων αλλά χαλάλι...μας μένει η ψευδαίσθηση ότι κάνουμε κοινωνικό και εθνικό αγώνα...

 

Καλό κουράγιο με τη ζέστη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 307
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό με το ότι τα Ελληνικά προιόντα είναι ακριβότερα όλοι ξέρουμε ότι έχει να κάνει με τη μαφία των μεταφορικών/μεσαζώντων. Σε σημείο οι Ιταλοί να αγοράζουν απευθείας από τον Έλληνα παραγωγό λάδι, το συσκευάζουν και το ξαναπουλάνε ως Ιταλικό βγάζοντας κέρδος! Φυσικά και μέχρι να πεθάνει η μαφία αυτή (που ήδη έχουν δεχτεί χτυπήματα) η μόνη λύση είναι η αγορά από παραγωγό. Και φυσικά η αποκέντρωση είναι αυτή που δώσει νέο αέρα σε νέους παραγωγούς. Ξεκολλάτε από Αθήνα-Θεσσαλονίκη, η ζωή είναι αλλού! ;D

 

Τώρα για τα μουσικά είδη, πρώτα είναι η εξυπηρέτηση, οι τιμές και η ποιότητα των προιόντων και μετά το αν είναι Ελληνική η επιχείρηση. Γιατί να δώσεις τα λεφτά σου σε Έλληνα απατεώνα...; Επίσης ξεχνάτε ότι οι επιχειρήσεις που λειτουργούν μέσω ιντερνετ δεν έχουν έξοδα λειτουργίας και γι'αυτό το λόγο μπορούν να κάνουν καλύτερες τιμές, είναι θέμα λοιπόν πρακτικό η αγορά από αυτούς και όχι θέμα "εκμοντερνισμού".

 

Την κιθάρα μου/πεταλάκι/ενισχυτή θα την πάρω από μαγαζί τοπικό, που θα μου δώσει χρόνο να τα δοκιμάσω και θα μου φερθεί σωστά/φιλικά και θα μου κάνει και μια καλή τιμή (κοντά στην ονλαιν τιμή του). Αλλά το drum machine που αγόρασα πριν καμια βδομαδα δεν χρειάζεται δοκιμή, το αγόρασα σε καλή τιμή από το ιντερνετ και όλα καλά.

Κοινή λογική νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον audiokosta.

Πιστευω πως η αγορα απο  τον καναπε ειναι απο τα σημεια των καιρων μας και ικανοποιει μονο τον καταναλωτισμο μας(οσον εχει μεινει)αλλα οχι την αγορα ως δραστηριοτητα κοινωνικοποιησης και επικοινωνιας.

Εδω βεβαια φταιει και η κακη νοοτροπια πολλων καταστηματαρχων τα προηγουμενα χρονια...

 

Παντως αν τηρουνται οι προυποθεσεις εξυπηρετησης,ειλικρινειας και σεβασμου στον πελατη,πιστευω πως πρεπει να στηριξουμε τους εγχωριους καταστηματαρχες σε ολα τα ειδη.

Το κατι παραπανω που μπορει να πληρωσουμε σε σχεση με το εξωτερικο ή τα πολυκαταστηματα πρεπει να θεωρουμε πλεον οτι μπαινει σ εναν κουμπαρα κοινωνικης επιβιωσης οσο τρυπιος και ναναι.Μηπως οι τσεπες  μας ειναι στεγανες?Εδω δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει..

 

Επειδη ειπε ο SF για high end οργανα,και ειναι αληθεια αυτο,οφειλω να πω οτι οσο αφορα τα μουσικα ειδη,τα high end οργανα αφορουσαν παντα ενα περιορισμενο αγοραστικο κοινο.

Τα εσοδα ερχονται απο τα ψιλολόγια,τα βιβλια,τα μαθητικα οργανα και σ αυτον  τον τομεα πρεπει να στηριξουμε τους ντοπιους εμπορους.

 

Υπαρχουν βεβαια ακομα πολλα εμποδια...Στην Αθηνα ειναι καλυτερα τα πραματα αλλα τις προαλλες (Καβαλα) ηθελα 2 καλωδια οπτικης ινας και πηγα στα 2 σοβαρα καταστηματα της πολης με σκοπο να τα αγορασω και ας εδινα 20 ευρω αντι για 12 που τα χει ο Τομαν.

Ε,δεν ειχαν...

Τους ειπα να τα παραγγειλουν και περασα μετα απο μια 10 μερες.Δεν ειχαν ερθει..

Στενοχωρηθηκα που δεν μπορεσα να τα παρω απ αυτους αλλα υπαρχουν ακομα προβληματα στα ελληνικα μαγαζια και τις περισσοτερες φορες πια,δεν φταιει ο υπαλληλος ούτε ο καταστηματάρχης που προμηθευεται απο άλλους..

 

Νομιζω οτι το θεμα εξυπηρετηση και τιμες εχει κανει τεραστια βηματα μπροστα αλλα ο πελατης εχει γινει πλεον γνωστης και θελει να χορταινει και το ματι...

Και αυτο θελει..κεφαλαιο,τους χαλεπους αυτους καιρους... :-[

 

Τεσπα...αξιζει πριν παραγγειλουμε απ εξω να ριχνουμε μια ματια,να παζαρευουμε,να επικοινωνουμε.Ακομα και η παρουσια μας σ ενα μαγαζι,κατι προσφερει... :)

 

 

 

 

 

Και καλά εσύ ήθελες οπτική ίνα....εγώ που πήγα σε αυτά τα 2 συγκεκριμένα μαγαζιά που λες....και ζήτησα το εξωπραγματικο αντικείμενο που ακούει στο όνομα "καλώδιο σύνδεσης καμπίνας με κεφαλής" , δηλαδή ένα απλό καλώδιο ηχείου με 2 τζάκ βύσματα, και αφού είχα αγοράσει ήδη την κεφαλή απο το ένα απο αυτά τα μαγαζιά...και δεν ειχε κανείς και ΟΥΤΕ ΕΦΕΡΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑΜΗΣΙ ΜΗΝΑ! ΚΑΙ ΝΑΙ!! ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΡΑΓΕΙΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΜΑΝ.....ΕΝΑ ΚΑΛΩΔΙΟ 10 ΕΥΡΩ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΑ 30 ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΜΕ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΑΠΟ ΜΕΡΑ ΣΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ...

Είπατε κάτι????? ;D

Και είμαι υπέρ του να αγοράζω απο τα 2 αυτά μαγαζιά γιατί η Καβάλα έχει τρελή κρίση και ύφεση, όλα κλείνουν και συχνά πληρώνω 30 ευρώ παραπάνω για να παρω κάτι και να το παρω απο αυτους (κιθαρα ενισχυτή πολυεφε κτλπ) και οχι απο έξω αλλα ήταν και η τελευταία τους....

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ξεχνάτε ότι οι επιχειρήσεις που λειτουργούν μέσω ιντερνετ δεν έχουν έξοδα λειτουργίας

 

Δεν είναι ότι το ξεχνάμε, είναι ότι δεν ισχύει...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς για τους λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω από αρκετούς η αγορά μέσω ίντερνετ από μαγαζιά του εξωτερικού αποτελεί πρώτη επιλογή και για εμένα. Μένω σε επαρχιακή πόλη όπου υπάρχουν μόνο 2 καταστήματα μουσικών οργάνων. Ένα είναι γνωστής αλυσίδας και ένα «ντόπιο». Παλαιότερα υπήρχε κι ένα τρίτο, από το οποίο ψώνιζα, αφού και οι τιμές ήταν λογικές και ευκολίες έκανε, το after sales service ήταν καλό και αποτελούσε στέκι. Για κάποιους λόγους το συγκεκριμένο κατάστημα έκλεισε.

 

Το «ντόπιο» που έμεινε είναι «φωτιά και λάβρα» στις τιμές, αλλά δεν τον νοιάζει. Το άλλο το «μεγάλο» είναι έτσι κι έτσι.

 

Για να πάω Θεσσαλονίκη θέλω ένα καλό μεροκάματο για βενζίνες, ενώ για Αθήνα δεν το συζητώ.

 

Κι εγώ θέλω τα λεφτά να μένουν εδώ, αλλά όταν οι απέξω μου συμπεριφέρονται εντάξει τότε τους προτιμώ. Βέβαια δεν το συζητώ άλλη αίσθηση να δοκιμάζεις το όργανο, να μιλάς με τον μαγαζάτορα (ειδικά αν είναι μουσικός) και με άλλους του «συναφιού». Αλλά...

 

Ένα παράδειγμα: Πριν ορισμένο χρονικό διάστημα εξέφρασα το ενδιαφέρον για αγορά ηλεκτρακουστικής κιθάρας...είχα σημειώσει στο φορουμ και τα συγκεκριμένα μοντέλα. Τέλος πάντων «ψήθηκα» για την Godin Α6 Ultra.

 

Στην πόλη μου δεν υπήρχε η κιθάρα. Επικοινώνησα με τον αντιπρόσωπο και μου λέει ότι θα φέρουν σύντομα. Τέλος πάντων αφού κύλησαν οι μέρες επικοινώνησα ξανά με το κεντρικό υποκατάστημα της Θεσσαλονίκης. Η υπεύθυνη μου είπε ότι δεν είχαν την κιθάρα και σύμφωνα με το σύστημα της εταιρείας υπήρχε μόνο μία στην Αθήνα, την οποία θα μπορούσε να παραγγείλει για να την αγοράσω. Από τη στιγμή που στη χώρα μου δεν έχω τη δυνατότητα να τεστάρω μια κιθάρα τότε ας πρόσεχαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΝΑ ΚΑΛΩΔΙΟ 10 ΕΥΡΩ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΑ 30 ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΜΕ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΑΠΟ ΜΕΡΑ ΣΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ...

 

& γιατι δεν ηξερες οτι ενα καλωδιο...συνδεσης κεφαλης καμπινας δεν ειναι τιποτα παραπανω απο χοντρο καλωδιο λαμπατερ,το πουλαει ο ηλεκτρολογος της γειτονιας σου μισο ευρω το μετρο και δυο φτηνα βυσματα κιθαρας,που καπου θα εχεις σιγουρα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

& γιατι δεν ηξερες οτι ενα καλωδιο...συνδεσης κεφαλης καμπινας δεν ειναι τιποτα παραπανω απο χοντρο καλωδιο λαμπατερ,το πουλαει ο ηλεκτρολογος της γειτονιας σου μισο ευρω το μετρο και δυο φτηνα βυσματα κιθαρας,που καπου θα εχεις σιγουρα...

Να γιατι ειπα πριν οτι εφθασε η ωρα ν'ανασκουμπωθουμε.Ουτε ενα καλωδιο δεν ειμαστε ικανοι να φτιαξουμε ;Ελεος ρε παιδια .Παλιοτερα μονοι μας τα φτιαχναμε τωρα εχουμε καλομαθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γιατι ειπα πριν οτι εφθασε η ωρα ν'ανασκουμπωθουμε.Ουτε ενα καλωδιο δεν ειμαστε ικανοι να φτιαξουμε ;Ελεος ρε παιδια .Παλιοτερα μονοι μας τα φτιαχναμε τωρα εχουμε καλομαθει.

To post μου πάντως εκεί αναφερόταν,

Στην έλλειψη δημιουργίας, αναζήτησης, επικοινωνίας, γνώση μέσω αυτών, επαναπροσδιορισμού αναγκών και όχι μηνύματα του στυλ "Λαλάκης ο εισαγόμενος".

Στα μαγαζιά μικροί πηγαίναμε όχι μόνο για να αγοράσουμε αλλά και για το "επ, τι γίνεται ρε συ; όλα καλά;".

 

Το νετ δεν είναι μόνο μέσο παραγγελιών αλλά και απίστευτη πηγή γνώσεων για την απαρχή προσπαθειών προσωπικής εμπειρίας και δημιουργίας. Λίγο εμείς, λίγο τα μαστόρια μας, λίγο το ψάξιμο εδώ, λίγο η παραγγελιά για το "σπεσιαλάκι" απ΄όξω και αν το βασανίσεις λίγο είναι πιο γλυκό από "search-log in-order-paypal-receive".

Λέω βρε παιδί μου και δίκιο απαραίτητα δεν έχω.

 

Πάντως η σημερινή οικογενειακή εξόρμηση προοριζόταν για McArthur Glen (που δεν έχουμε πάει ακόμα).

Καταλήξαμε να πάρουμε παπούτσια στην Αιόλου από Έλληνα μάστορα (πραγματικό δέρμα σε τιμή μικρότερη από τα Κινέζικα Made in Italy της αγοράς). Ρίξαμε και τις μάσες μας (λογικές τιμές) στο μαγεριό στην Πραξιτέλους  (είχε προηγηθεί το πρωί, καφές/παγωτό στου Ψυρρή) και περπατήσαμε μέχρι το Σύνταγμα που χαμε παρκάρει το αμάξι (15Αύγουστος γαρ) αφού πήραμε και καταλόγους από το Ινδικό και Ιαπωνικό ρεστωράν στην Απόλλωνος.

Ήταν μια χαρά....... ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To post μου πάντως εκεί αναφερόταν,

Στην έλλειψη δημιουργίας, αναζήτησης, επικοινωνίας, γνώση μέσω αυτών, επαναπροσδιορισμού αναγκών και όχι μηνύματα του στυλ "Λαλάκης ο εισαγόμενος".

Στα μαγαζιά μικροί πηγαίναμε όχι μόνο για να αγοράσουμε αλλά και για το "επ, τι γίνεται ρε συ; όλα καλά;".

 

Το νετ δεν είναι μόνο μέσο παραγγελιών αλλά και απίστευτη πηγή γνώσεων για την απαρχή προσπαθειών προσωπικής εμπειρίας και δημιουργίας. Λίγο εμείς, λίγο τα μαστόρια μας, λίγο το ψάξιμο εδώ, λίγο η παραγγελιά για το "σπεσιαλάκι" απ΄όξω και αν το βασανίσεις λίγο είναι πιο γλυκό από "search-log in-order-paypal-receive".

Λέω βρε παιδί μου και δίκιο απαραίτητα δεν έχω.

 

Πάντως η σημερινή οικογενειακή εξόρμηση προοριζόταν για McArthur Glen (που δεν έχουμε πάει ακόμα).

Καταλήξαμε να πάρουμε παπούτσια στην Αιόλου από Έλληνα μάστορα (πραγματικό δέρμα σε τιμή μικρότερη από τα Κινέζικα Made in Italy της αγοράς). Ρίξαμε και τις μάσες μας (λογικές τιμές) στο μαγεριό στην Πραξιτέλους  (είχε προηγηθεί το πρωί, καφές/παγωτό στου Ψυρρή) και περπατήσαμε μέχρι το Σύνταγμα που χαμε παρκάρει το αμάξι (15Αύγουστος γαρ) αφού πήραμε και καταλόγους από το Ινδικό και Ιαπωνικό ρεστωράν στην Απόλλωνος.

Ήταν μια χαρά....... ;)

 

Ρε φίλε ,δεν θα το πιστέψεις -προφανώς επηρεασμένος απ αυτά που έγραφες χτες- καθώς περπάταγα εκεί έξω απ την αγορά στην Αθηνάς λέω ,κοίτα να δεις που θα τρακάρω τον Ωδιοχώστα  ;D

Εγώ δεν κατέβασα αμάξι, κατέβηκα με το Τρόλει μέχρι Ομόνοια ,χάζεψα στα μαγαζιά με τα εργαλεία,ρούχα ,ορειβατικά και κατέληξα στο μοναστηράκι για κάτι ορειβατικά μποτάκια και κάτι άλλα αξεσουάρ, μετά ανηφόρισα χαζεύωντας μέχρι Εξάρχεια ,έκατσα έφαγα σε μια ωραία αυλή στη Βαλτετσίου ,κατέβηκα Μπενάκη πήρα κάτι χορδές και μια βάση μικροφώνου ,στη συνέχεια απ το Κάκτο ,κάτι βιβλία -ελληνικό προιόν ,αρχαίων συγγραφέων ;D- είχε και μια σούπερ πωλήτρια ,πήρα ένα ταξάκι 4 ευρά και γύρισα . Απόλαυση ήταν παρά τη ζέστη, ειδικά έτσι έρημη που ήταν η Αθήνα

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι γινεται ολο το νοιζ ειχε κατεβει κεντρο χτες? ;D

πηγα και εγω λοιπον-εε,λεω αδεια θα ναι η Αθηνα,τελικα μισοαδεια ηταν-..δοκιμασα κατι hi-hats στο νακα,καλα αυτα τα zildjian k και τα constantinople πειρασμος,πηρα και ενα μονο πεταλακι,βολτα μεχρι εξαρχεια και πισω..

audiokosta,περνα απο macarthur glen,εκει διπλα μενω,ωραια ειναι,εχει εκπτωσεις,συντριβανια και ανετο parking ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου