Προς το περιεχόμενο

Νέα Squier Vintage Modified Telecaster Basses!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαστε και κυρίες...  8)

Το μεγάλο nut, τινί τρόπω αναιρεί την ευκολία του 32" το οποίο δεν έχει άλλο λόγο ύπαρξης πέραν των μικρών δαχτύλων. Αν βρωμάς βαρβατίλα και τα δάχτυλα σου σπέρνουν, παίρνεις 34άρι με σχήμα tele (αν όχι ASAT υπάρχουν και φθηνά έτοιμα αλλά και custom που μπορείς να φτιάξεις κατά το δοκούν) και ξεγνοιάζεις.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το 43άρι nut, είναι πιο μικρό από το 44άρι που θα είχε ένα παλιό precision, οπότε αφού κάνει downscale από 34" σε 32", κατεβάζει κι ένα κλικ το nut.

Θαρρώ ότι το κάνανε 32" για λόγο βάρους, μικρότερο σώμα, έλλειψη "κεράτων" και για να αποφύγουν neckdive και τα τοιάυτα και όχι για μικρότερα δάχτυλα. Με αυτή τη σκέψη, πιστεύω ότι το nut σωστά φτιάχτηκε στο σωστό μέγεθος και με καλή αναλογία.

Και αν ο μαγνήτης είναι ίδιος σε μέγεθος με του 51/54, βλέπω πολλούς antiquities και Fralins να πουλιούνται. Τα ξύλα των VM και CV Squier είναι πολύ καλά και με μια αναβάθμιση στα ηλεκτρικά γίνονται πάρα πολύ καλύτερα.

Εγώ πάντως Νοέμβρη θα αγοράσω το vintage blonde και ένα Fralin split coil. :)

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

supremo,επειδη δεν εχω εμπειρια απο σχετικα προσφατο fender οργανο,αλλα γενικα τα ειχα σε υποληψη γιατι ουκ ολιγες φορες διαβασα οτι τα συγχρονα fender ειναι πολυ καλα σε σχεση με παλαιοτερα,μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος οταν λες για qc?

 

Πχ,βρηκες ελαττωματα σε βαφη,σε ταστα,σε κατι αλλο?

 

Εχουμε και λεμε ολα τα παρακατω τα αγορασα καινουρια πρωτο χερι:

 

Fender Am. Std P-bass ειχε ενα dead spot στην ταστιερα και επισης η βιδα στο πισω μερος του σωματος χορευε τρελα

 

Fender Am. Deluxe P-bass παλι το ιδιο προβλημα με την βιδα στο πισω μερος και τα knobs πηγαιναν ζιγκ-ζαγκ

 

Fender Am. Deluxe J-bass  παλι τα knobs ζιγκ-ζαγκ και ειχε χυθει κολλα στο σημειο που ενωνει σωμα με μπρατσο η οποια φυσικα δεν εβγαινε με τιποτα.

 

Επισης και στα τρια οργανα οι κολλησεις στα ηλεκτρονικα μερη ηταν απλα ερασιτεχνικες.

Αλλος μπορει ολα τα παραπανω ειτε να τα θεωρει ασημαντα ειτε σοβαρα. Για μενα οταν αγοραζω καινουριο οργανο απο την εταιρεια με το μεγαλυτερο ονομα στην ιστορια αλλα και και στο εμποριο απλα απαιτω να ειναι ΑΨΟΓΟ! Δεν μιλαω για set-up αλλα για ψεγαδια ποιοτικου ελεγχου.

Προσωπικα θεωρω την Fender στον τομεα αυτο απλα ερασιτεχνικη και χωρις σεβασμο στον αγοραστη της. Δεν με ενδιαφερει καθολου που οι αγαπημενοι μου μουσικοι παιζουν με Fender, με ενδιαφερει ομως που εγω σαν θυμα θα αγορασω Fender και θα εχει ψεγαδι ειτε μικρο ειτε μεγαλο.

Πηρα Musicman και ακομα ψαχνω να βρω το παραμικρο ψεγαδακι πανω του και δεν βρισκω...Απλα η καλυτερη ποιοτητα κατασκευης σε οτι εχω δοκιμασει.

Δεν μιλαω για ηχο γιατι ειναι ακρως υποκειμενικο αυτο το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 43άρι nut, είναι πιο μικρό από το 44άρι που θα είχε ένα παλιό precision, οπότε αφού κάνει downscale από 34" σε 32", κατεβάζει κι ένα κλικ το nut.

Θαρρώ ότι το κάνανε 32" για λόγο βάρους, μικρότερο σώμα, έλλειψη "κεράτων" και για να αποφύγουν neckdive και τα τοιάυτα και όχι για μικρότερα δάχτυλα. Με αυτή τη σκέψη, πιστεύω ότι το nut σωστά φτιάχτηκε στο σωστό μέγεθος και με καλή αναλογία.

Επιμένω ότι τα 32άρια είναι περισσότερο για χρήση από παίχτες με μικρότερο physique (sic).

Τα precision έχουν απ' όλα τα nut (44", 42", 40") αναλόγως του μοντέλου. Τα special με PJ βγαίνουν και με 38" (ήτοι Jazz neck). Το 44άρι (βλέπε Harris, Waters) είναι handfull και όπως και να το κάνουμε στις οκτάβες τα κάνει λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα. Το 40άρι θα ήταν ιδανικό για 32.

 

Το βάρος στα 32" δεν είναι και δραματικά μικρότερο από ένα 34". Αν έχεις ελαφρύ σώμα στο 34άρι, πιθανότατα να σου βγεί και ελαφρύτερο συνολικά.

 

Η έλλειψη πάνω κέρατος (γιατί αυτή είναι η ουσιαστική διαφορά) κάνει και τη διαφορά στο μπαλαντζάρισμα. Στις κιθάρες μπορεί να μην φαίνειται λόγω μικρού μπράτσου αλλά στα μπάσα παρατηρείται ένα neck dive. Εκεί πειραματίζεσαι με την τοποθλετηση του strap lock αλλά και με τη ζώνη. Προσωπικά και με το ASAT μου αλλά και το Schecter Baron (στη προηγούμενη έκδοση) που είχα δοκιμάσει (και τα δύο tele 34άρια) δεν διεπίστωσα κάποιο δραματικό neck dive. Το σώμα βέβαια (ελλείψει κεράτου) έρχεται πιο αριστερά και κάνει το κούρδισμα άσκηση σουηδικής.

 

Τα tele σώματα όμως μου αρέσουν πολύ (σκέφτομαι και για ένα custom) και επειδή και τα δύο τα 32άρια μου είναι strat-sized (το οποίο σημαίνει λίγο μικρότερο precision) body, εάν η τιμή και οι συνθήκες εκείνη την περίοδο είναι οι σωστές για μένα, να προχωρήσω σε (άλλη) μία αγορά. Είναι (όπως δείχνω κι εδώ http://www.noiz.gr/index.php?topic=192029.0) που μου αρέσουν τα medium scale.

 

Πάντως το σίγουρο είναι ότι αν ήθελα μόνο 32άρι και καινούριο, η Warmoth (δεν αναφέρω boutique κατασκευαστές) είναι μονόδρομος για ένα ποιοτικό (σε λογικό κόστος) όργανο.

 

Απλώς η Squire στο δίνει σε tele σχήμα.

 

Σε 30άρι το φτιάχνετε και μόνοι σας.  ;) ;)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν είμαι φίλος με το σχήμα (ουδέποτε υπήρξα) αλλά τουλάχιστον το σώμα είναι (έστω) basswood και όχι καμιά... αγριομολόχα, πεύκο, κερασιά κλπ που τον τελευταίο καιρό βλέπουμε στα «σκουίερ»  ;D ;D ;D 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι φίλος με το σχήμα (ουδέποτε υπήρξα)

Καθότι ΔΕΝ προσφέρεται για slap.  ;) ;D

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι πως θα ακούγεται η Μι, μιας και σε short scale "σκατιάζει" λίγο. Ρίξε λίγο φως Audiokosta, μιας και είσαι γνώστης των 32 τσιντσών.

Κατά τα άλλα, μιας και δεν σλαπάρω, αγαπάω tele και precision, λατρεύω maple ταστιέρα, δεν έχω θέμα με λιγότερες από 34 ίντσες (έχω και short scale), το έχω ήδη αγαπήσει.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... το έχω ήδη αγαπήσει.

Να το πάρεις.

Όσο για τα σκατά, δεν έχω προσέξει (ούτε έχω μυρίσει) κάτι τέτοιο.

Πάρε χορδές με πιο μεγάλο tension.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω ήδη με D'Addario. Πόσο πιο high tension;

Οι Chrome (flat, D'Addario κι αυτές) που χω στο short, είναι πιο σφιχτές κι απο kωλαράκι Βραζιλιάνας beachvolleyμπωλίστριας. Ουδεμία πλαδαρότης γουατσοέβερ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου