Προς το περιεχόμενο

Φυσικά Τύμπανα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερωτήσεις: :)

1.Ποια είναι η αμέσως επόμενη software λύση απ'το να ηχογραφήσεις

τα τύμπανα σε στούντιο. Battery 2 ίσως? Με ενδιαφέρουν τα απολύτως φυσικά τύμπανα.

Τόσο καιρό τα έφτιαχνα με Fruity Loops αλλά ήταν πρόχειρη λύση περιορισμένων δυνατοτήτων.

2.Γνωρίζει κανείς πως μπορείς να προγραμματίσεις ένα open hihat?Όχι να πάρεις ένα sample και

απλά να το προσθέσεις αλλά να το προσαρμόσεις στις ανάγκες σου (χρόνο,accent κλπ)

3.Ότι λέει η 1. αλλα για μπάσο,όχι φυσικό απαραίτητα.Κάποιο soft synth θα κάνει τη δουλειά

υπάρχουν πιο εξειδικευμένα η να αγοράσω ένα φθηνό μπάσο?

4.Κάτι λιγότερο σχετικό,κοιτούσα κάτι midi keyboards και σε κάποια φάση στα χαρακτηριστικά

τους μιλάει για συμβατότητα με OS.Αν-και όταν αποφασίσουν να βγούνε-αλλάξω λειτουργικό απο XP

σε καινούρια-δε θυμαμαι πως τα λένε-αλλάζω και keyboard;Το ίδιο ισχύει και με τις κάρτες ήχου;

Κάποιες λένε για συμβατότητα με τα 64bit Windows,όσες δε λένε αλλαγή;

Thnx!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιπών φίλε, εγώ θα σου προτείνω για τα ντραμς το BFD τις FXpansion. Ποιο φυσικά τύμπανα δεν πρόκριτε να βρεις, αλλά να ξέρεις ότι τρώει πολύ επεξεργαστική δύναμη από των Η/Υ.

Τώρα για τα μπάσα, θα σου προτείνω το HALION, (το οποίο μπορείς να δουλέψεις και τα ντραμς που έχει) και μετά είναι το TRILOGY, με ότι θες μέσα για μπάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, το BFD είναι απο τα καλύτερα μέχρι σήμερα. Εγώ το συνδυάζω με δείγματα απο το Artist Grooves για μεγαλύτερη φυσικότητα.

 

Στα μπασα γίνεται χαμός.

Αυτά που εχω δεί να δουλεύουν ουσιαστικά στη μίξη είναι το Broomstick, το Novation, και αν και θα ξενίσει κάποιους, τα electric του Hypersonic.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ξανακούσει για το BFD,θα το κοιτάξω.Το Battery λοιπόν το ξεχνάμε μάλλον είναι αποκλειστικά για electronica,drum n bass κλπ

Κάποιος για τα 2&4? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 2 δεν υπάρχει μία απάντηση, αλλά πολλές. Έχεις παίξει ποτέ τύμπανα; Αν όχι, δοκίμασε να το κάνεις και θα μάθεις μερικά πράγματα (δηλαδή ότι δεν υπάρχει μία απάντηση).

 

Για το 4, οι προδιαγραφές συμβατότητας με OS αναφέρονται πάντοτε σε λειτουργικά που υπάρχουν, όχι σε λειτουργικά που ΘΑ υπάρξουν (επί τη ευκαιρία τα λένε Vista). Είναι αρμοδιότητα του κατασκευαστή του λειτουργικού να εξασφαλίσει την αναδρομική συμβατότητα με τις διάφορες συσκευές. Μπορείς να υπολογίσεις κατά 99,9 % ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 4 είμαστε οκ.

Ντράμερ είμαι αλλά δε καταλαβαίνω τι έχει να κάνει το παιξιμό μου με τις δυνατότητες ενος προγράμματος...Πχ το Fruity Loops είχε κάποια έτοιμα open hihat samples τα οποία ήταν περιορισμένων δυνατοτήτων όπως και το πρόγραμμα.Δεν υπάρχει δηλαδή κάποιο πρόγραμμα που μέσα σ'όλα να κάνει αυτή τη δουλειά...ή έστω να έχει τοοοοσα πολλά samples που να καλύπτουν αρκετές δουλειές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BFD & μονο. :wink:

Απο μπασα το καλυτερο ειναι μακραν το Broomstick.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που νομίζεις πως έχεις να κάνεις με ότι βγάζει η steinberg και η native instruments,γνωρίζεις διαμάντια!!Thnx again :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.Γνωρίζει κανείς πως μπορείς να προγραμματίσεις ένα open hihat?Όχι να πάρεις ένα sample και

απλά να το προσθέσεις αλλά να το προσαρμόσεις στις ανάγκες σου (χρόνο' date='accent κλπ)[/quote']

 

Έχεις δίκιο, δεν είχα καταλάβει σωστά την ερώτηση. Λοιπόν, στα καλά σάμπλερς υπάρχει αλληλεπίδραση ανάμεσα στα δείγματα που είναι φορτωμένα σε κάθε πλήκτρο. Π.χ. ο ήχος ενός ανοικτού hi-hat παραμένει ενεργός μέχρι να πατήσεις το πλήκτρο δίπλα του, οπότε γίνονται δύο πράγματα: πρώτον σταματάει να ακούγεται ο ήχος του ανοικτού και δεύτερον ακούγεται ο ήχος του κλεισίματος. Έτσι μπορείς να συγχρονίσεις το όλο πράγμα με οτιδήποτε. Πρόσθεσε και το ότι το ηχόχρωμα του ανοικτού hi-hat αλλάζει ανάλογα με την ένταση που είχε το "κτύπημα" στο κλαβιέ και έχεις ένα αρκετά ευπροσάρμοστο ήχητικό αποτέλεσμα.

 

Τώρα, στην ερώτηση "που θα βρω τέτοιους ήχους" η απάντηση είναι ότι εγώ τους βρήκα στο Gigastudio (το Bfd δεν το έχω παίξει πολύ, απλά έχω απολαύσει τα ενσωματωμένα patterns που έχει). Αλλά αν ξέρεις τι κάνεις, μπορείς να προγραμματίσεις πολύ καλά hi-hats σε οποιοδήποτε σύγχρονο sampler, π.χ. το Kontakt.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πλέον πλήρως κατατοπισμένος!!Νομίζω το hihat είναι απο τα πιο δύσκολα σημεία να προγραμματίσει κανείς,ελπίζω μετα απο αυτά να τα καταφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου