Προς το περιεχόμενο

Οι 50 σπουδαιότεροι ντράμερ


pericles

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Mr davidoff :δεν νομιζω να χαιρονται κατι 15χρονα γιατι το 1997 μολις ειχαν γεννηθει 8) αν διαβαζες τα post  μου εξηγω ακριβως ποια ειναι τα κριτιρια που ελαβε υπ'οψη του το Περιοδικο Drum.Δεν ειναι μια οποιαδηποτε λιστα με τους ''καλυτερους'' αλλα τους σπουδαιοτερους (αυτους που δημιουργησαν κατι καινουργιο σε στυλ ,τεχνικη η οτιδηποτε αλλο που το ακολουθησαν αργοτερα αλλοι καλυτεροι παικτες απο αυτους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

 

 

Steve Smith

Dave Weckl

 

 

Όχι ότι δεν πάω με 100.000 τον Smith, αλλά πραγματικά να μην έχει μπει ο Weckl είναι (και αυτό) άξιον απορίας  ::) 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και επισης ειναι δυσκολο να συγκρινεις μουσικους που παιζουν σε διαφορετικα ειδη.

Σου ειναι δυσκολο να συγκρινεις τον...Σουλη που παιζει ντραμς στο πανηγυρι του Πάλιουρα με τον Dave Weckl?

Εγω δεν εχω καμια απολυτως δυσκολια να το κανω, και να σου πω με σιγουρια οτι αντικειμενικοτατα ο Weckl ειναι καλυτερος ντραμερ.

Αυτο το παραμυθι με τα "υποκειμενικα κριτηρια" ας τελειωσει καποτε. Εχει βγει απο ασχετους τυπους που προσπαθουν να δικαιολογησουν την ελλειψη ταλεντου απο πληθος μουσικων σε διαφορα ειδη. Ισα κι ομοια ολοι.... ::)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ειναι δυσκολο να συγκρινεις τον...Σουλη που παιζει ντραμς στο πανηγυρι του Πάλιουρα με τον Dave Weckl?

Εγω δεν εχω καμια απολυτως δυσκολια να το κανω, και να σου πω με σιγουρια οτι αντικειμενικοτατα ο Weckl ειναι καλυτερος ντραμερ.

Αυτο το παραμυθι με τα "υποκειμενικα κριτηρια" ας τελειωσει καποτε. Εχει βγει απο ασχετους τυπους που προσπαθουν να δικαιολογησουν την ελλειψη ταλεντου απο πληθος μουσικων σε διαφορα ειδη. Ισα κι ομοια ολοι.... ::)

μπραβο αυτο ακριβως εννοουσα το επιασες .

εννοω καταξιωμενους μουσικους στο χωρο τους .Γιατι ειναι καλυτερος ο grohl απο τον κολλια πχ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ότι δεν πάω με 100.000 τον Smith, αλλά πραγματικά να μην έχει μπει ο Weckl είναι (και αυτό) άξιον απορίας  ::)  

Εγώ θα μείνω στον Joey Baron που ήταν από αυτούς που πήγαν την ας πούμε avant-garde jazz, ένα βήμα πιο πέρα.

Και είχε αυτό το μοναδικό "άτσαλο" χτύπημα, που αργότερα πολλοί προσπάθησαν να πετύχουν.

 

Και το σημαντικότερο, ο άνθρωπος δεν έπαιζε απλά τύμπανα, έπαιζε μουσική.

 

 

 

Joey Baron, "Junior"

 

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστουμε πολυ Περικλη. ειδα καποιους ντραμερ που δεν ηξερα

 

Δεν ειναι μια οποιαδηποτε λιστα με τους ''καλυτερους'' αλλα τους σπουδαιοτερους (αυτους που δημιουργησαν κατι καινουργιο σε στυλ ,τεχνικη η οτιδηποτε αλλο που το ακολουθησαν αργοτερα αλλοι καλυτεροι παικτες απο αυτους .

 

οσο αφορα αυτο που λεει το περιοδικο.

 

δηλαδη οi Ian Paice, Carmin Appice, Cozy Powel, Carl Palmer δεν δημιουργησαν κατι καινουριο σε στυλ και τεχνικη που ακουλουθησαν αλλοι?

 

και για την ιστορια

 

 

 

Cozy Powell Munich 1977 High Quality

 

Carl Palmer - Drum Solo (1970)

 

να προσθεσω οτι τα τυμπανα που παιζανε μεσα στα κομματια αυτοι οι ντραμερ ηταν 10 level πανω απο τα σολο τους.

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομενο παντως ειναι,οτι εκτος απο τη λιστα που μας δινει η γυναικα για το super market,δεν υπαρχει αλλη λιστα που να μην θελαμε να εχει περισσοτερους!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα sakis συμφωνω οσον αφορα το ποιοι ειναι καλυτεροι και το εχω γραψει και στα ποστ μου πριν αρχισω ,κατα την διαρκεια της αναπτυξης του thread  και στο τελος σε αυτο που κανεις ´παραθεση ''

Εχουν γινει αδικιες η παραλειψεις (1997 ηταν ) αλλα το πνευμα του περιοδικου ηταν οι σπουδαιοτεροι και οχι κατ'αναγκη οι καλυτεροι .Για μενα η λστα θα πρεπει να αριθμουσε πανω απο 60 ντραμμερς τοτε(1997) σημερα αν την εφτιαχνα εγω (και οχι το περιοδικο) θα ηταν κοντα στους 80-90  ::)

Παντως ειμαι χαρουμενος που συμμετεχετε και απ'οτι καταλαβαινω ερχομενοι και οι αλλοι απο τις διακοπεςτους θα τραβηξουν και αλλο το θεμα.Καλο βραδυ  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fusiongtr :ΑΥΤΟΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΗΞΕΡΑ παρόλο που ειναι παικτουρα .Επισης μου αρεσει που κανει το σολο του και δεν εχει χορδιερα στο ταμπουρο και τα κτυπηματα ακουγονται πεντακαθαρα ,με δυναμικες που ακουγονται επισης καθαρα και βγαζουν ολο το ταλεντο του ντραμμερ .

Αλλος ενας που ειχε μαγεψει με το σολο του στο Woodstock ηταν ο 17χρονος τοτε Michael Shrieve που ερριξε ενα σολο που ακομη το θυμομαστε (και αυτος χωρις χορδιερα)

Θελω να πω οτιο ο ντραμμερ που ανεφερες -JOEY BARON - ειναι μεν παικτουρα αλλα ο Πρωτοπορος του στυλ ''σολο ''χωρις χορδιερα  στο ταμπουρο μπροστα σε 500000 χιλιαδες κοσμο και μονο 17 χρονων  ΕΙΝΑΙ ο SHRIEVE -Δικο μου αυτο τωρα :ο μικρος τοτε (1969 ) Shrieve ποσο θρασος ειχε (για να μην πω κατι αλλο που το συνηθιζουμε εδω στην ΕΛΛΑΔΑ) ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΕΤΣΙ ΣΕ ΤΟΣΟ ΚΟΣΜΟ ΜΠΡΟΣΤΑ .;;;; ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δηλαδη οi Ian Paice, Carmin Appice, Cozy Powel, Carl Palmer δεν δημιουργησαν κατι καινουριο σε στυλ και τεχνικη που ακουλουθησαν αλλοι?

 

Σακη αν ρωτουσαμε ολους αυτους που ανεφερες (εκτος του powell που δεν ζει πια -νομιζω οτι σκοτωθηκε την ιδια χρονια 1997 ) ποιους ντραμμερ θεωρουν οτι τους επηρεασαν ;Ειμαι 1000% σιγουρος οτι θα μας ονοματιζαν 1-2 ο καθενας τους απο αυτην την λιστα .Εξ'αλλου υπαρχουν πολλες συνεντευξεις στο tube οπου μπορουμε να ανατρεξουμε και να λαβουμε απαντησεις.Νομιζω οτι εισαι OK τωρα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου