Προς το περιεχόμενο

ερώτηση για ηχομωνοτικό υλικό


Dimisas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παίδες. Λοιπόν έχω ένα αφρολέξ γύρω στους 5 πόντους πάχος κυματοειδές όπως τα κανονικά ηχοαπορροφυτικά .  Θέλω να τα βάλω στο ταβάνι ενός δωματίου που το χρησιμοποιώ ως στουντιο.

 

Η ερώτηση είναι αν θα κάνουν καθόλου δουλειά, για ηχοαπορρόφηση-ηχομόνωση. Δεν μιλάω για επαγγελματικές καταστάσεις απλώς αν βοηθάει λίγο. Ούτως η άλλως έχουμε ηλκτρονικά ντραμς και οι εντάσεις που παίζουμε είναι χαμηλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παίδες. Λοιπόν έχω ένα αφρολέξ γύρω στους 5 πόντους πάχος κυματοειδές όπως τα κανονικά ηχοαπορροφυτικά .  Θέλω να τα βάλω στο ταβάνι ενός δωματίου που το χρησιμοποιώ ως στουντιο.

 

Η ερώτηση είναι αν θα κάνουν καθόλου δουλειά, για ηχοαπορρόφηση-ηχομόνωση. Δεν μιλάω για επαγγελματικές καταστάσεις απλώς αν βοηθάει λίγο. Ούτως η άλλως έχουμε ηλκτρονικά ντραμς και οι εντάσεις που παίζουμε είναι χαμηλές.

 

Ηχομωνοτική αξία δεν προσφέρουν αυτά τα υλικά. Για ηχομόνωση θες μάζα. Πρέπει να κάνεις room in a room κ να χρησιμοποιήσεις αντικραδασμικά υλικά.

 

Για αυτό που θες να κάνεις καλό θα ήταν να φτιάξετε πανελς κ μπασοπαγίδες.

 

Googlαρε "DIY Broadband Absorbers" "DIY Basstraps" "Superchunk Basstraps"

 

Στο σύνολο μπορει τα υλικα να σου βγουν πιο ακριβα από τα ρικοφόν κ λοιπά αφρολεξοειδή αλλά δεν ξεφτίζουν με τον καιρό όπως τα ρικοφόν, μπορείς να τα μετακινησεις αν πχ αλλαξετε χώρο καθώς και να τα βγαλεις κ να τα αφήσεις εξω να αεριστούν αν πχ ποτίσουνε από υγρασία-ιδρωτίλα κλπ.

 

Για να καταλάβεις τη διαφορά ηχομόνωσης-ηχοαπορόφησης τσέκαρε εδώ και εδώ

 

Είναι οι δικές μου κατασκευές

 

Καλό απόγευμα

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε beeros σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ξέρω τη διαφορά ηχομόνωσης και ηχοαπορρόφησης.

 

Απλώς ήθελα να ρωτήσω αν το αφρολέξ που έχω, και που προέρχεται από ένα στρώμα, είναι σαν να χρησιμοποιώ ρικοφόν. Έστω και για ηχοαπορρόφηση, αν είναι της ίδιας αξίας με το ρικοφόν.

 

Ή αν το ρικοφόν είναι από άλλο υλικό ειδικό για ηχοαπορρόφηση, και το απλό αφρολέξ δεν κάνει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, ότι θα κάνει δουλειά θα κάνει, το τί δουλειά θα κάνει και πόσο καλή δουλειά ή τί δουλειά σε σχεση με το ρικοφόν δε το ξέρω.

 

Οι καλύτερες λύσεις είναι αυτές που σου πρότεινα με τις diy κατασκευες

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου