Προς το περιεχόμενο

set up fender 60s sonic blue


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρσα παιδια πριν μερικες μέρες αγόρασα μια fender mex  classic 60s sonic blue, η κιθαρα είναι πανεμορφη  και ειμαι πολυ ευχαριστημενος  αυτο που με προβληματιζει ειναι το action της κιθαρας  , καταρχην να πω οτι παιζω με χαμηλο action  & παντα το setup στα οργανα μου το κανω μονος μου  και σε ακουστικες  μπασα ηλεκτρικες μπουζουκια φτιαχνω nut κτλ αλλα με αυτην την vintange απλα δεν μπορώ να την σεταρω σωστα καταρχην έχω χαλασει 2 σετ χορδον, πολύ  θα θελα να ξερα ποιο τζιμάνι σχεδίασε αυτην την βεργα που πρεπει να ξυλωσεις ολο το μανικι για να ρυθμισεις την βεργα με αποτελεσμα να γινεται μπαχαλο χορδες να φευγουν  και αμα σου κατσει εχει καλως αλλιως παμε παλι απο την αρχή τολμω να πω οτι με χάλασε πολυ δηλαδη το βγαλε βαλε αναλογα με το τι χορδες θα βάλεις η λογο καιρικων συνθηκων  είναι μεχρι να χαλασει κανενα πάσσο στο μανίκι και μετά δεν θελω να το σκεφτομαι!!! είδη σε 2 μερες το έχω βγάλει 3-4 φορές  και σιγουρα υπολογιζω αλλες 1-2 .. αρχιζω να μετανιωνω που δεν πηρα την 50s γιαυτο και μονο το λόγο  την βέργα!

 

Επισεις θελω να ρωτησω καποιον ποιο εμπειρο  μηπως λογο ταστων  jumbo δεν μπορώ να έχω το χαμηλο χαμηλο action χωρις fret leveling?

ρίξτε και κανενα tip μπας και σωσουμε το μανικι απο το βγαλε βαλε ισως κανα  αλενο κατσαβιδο  σε συνδιασμο με κανενα σκαψιμο κατω απο το Pickuard είναι εφικτό , είναι να απορείς ωρες ωρες  με το  custom shop της fender ...

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχιζω να μετανιωνω που δεν πηρα την 50s γιαυτο και μονο το λόγο την βέργα!

 

Μάλλον 70s θες να πεις...

 

πολύ  θα θελα να ξερα ποιο τζιμάνι σχεδίασε αυτην την βεργα

 

Ένα "δικό μας" που το έλεγαν Λεωνίδα...

 

Μπορεί να γίνει "μόντα",αλλά για ποιό λόγο πρέπει να πειράζεις κάθε "τρεις και λίγο" το truss rod?To truss rod δεν είναι για να ρυθμίζεις το action της κιθάρας σου.

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως του ξεφυγε του λεωνιδα ρε γμτ τετοιο πραγμα, απο σταθεροτητα πως παει τουλαχιστον σε σχεση με το κλασικο αλλεν?

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To truss rod δεν είναι για να ρυθμίζεις το action της κιθάρας σου.

πολλες φορές χρειαζεται να πειράξεις και την βέργα για το action τελος παντων είναι λίγο ζορι γιατι εχει και αρκετο radius οποτε παιζει με το ματι και ίσως χρειαστεί να βγαλεις το μανικι 3-4 φορες  νομιζω οτι το πετυχα

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χαμηλο action θελεις

1. καλο fret leveling

2. μεγαλο radius

3. καλο σετ απ

 

το 3 το κανεις

για το 2 δεν ξερω λογικα ειναι μικρο στην κιθαρα σου το radius

αρα μενει το 1..

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθαρα έχει 12 radius αν και πιστευω οτι για χαμηλο action θελει το αντιθετο οσο ποιο φλατ  οσο για το fret leveling ακομα ειναι νωρίς ασε που δεν εμπιστευομαι  και κανεναν μαστορα εδω που μενω οποτε αν ειναι καποτε να αλλαξω ταστα στο μακρυνο μελλον  ;D θα παραγειλω τα εργαλεια απο st mac και θα κατσω να το κανω μονος μου και θα μου μεινουν και τα εργαλεία .

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο πιο μεγαλο το radius τοσο πιο επιπεδη η ταστιερα, αλλα με το 12 αρι μου φαινεται μια χαρα κανονικο...φανταζομουν μηπως ειχε κανα 9αρι..

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω γιαυτο εγραψα sonic blue .

Μάλλον 70s θες να πεις...
δεν γνωριζω για την 70s  η 50s ομως εχει σιγουρα αλλεν  απο το headstock

 

http://www.thomann.de/gr/fender_50s_classic_player_strat_mn_sg.htm

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισεις θελω να ρωτησω καποιον ποιο εμπειρο  μηπως λογο ταστων  jumbo δεν μπορώ να έχω το χαμηλο χαμηλο action χωρις fret leveling?

ρίξτε και κανενα tip μπας και σωσουμε το μανικι απο το βγαλε βαλε ισως κανα  αλενο κατσαβιδο  σε συνδιασμο με κανενα σκαψιμο κατω απο το Pickuard είναι εφικτό , είναι να απορείς ωρες ωρες  με το  custom shop της fender ...

 

Εγώ νόμιζα πως είχανε ένα σκάψιμο για να μπορείς να το δουλεύεις,με τι λογική το κάνανε έτσι? ???

 

Αλενοκατάσβιδο είναι εύκολο το σκ :-Xτό είναι με το σκάψιμο.

 

Αφού το έβγαλες γιατί δεν έκανες έναν έλεγχο για fret leveling να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο?

 

Τα jumbo τάστα έχουν να κάνουν με το φάρδος.

 

http://www.fender.com/en-GR/news/index.php/?display_article=552

 

Σε περίπτωση που δεν το έχεις.

 

Η δικιά μου έχει(Jackson)12-16 radius jumbo frets και έχω χαμηλό action έχει τριξιματάκι στις χορδές αλλά δεν περνάει τίποτα στον ενισχυτή.

 

Ο μάστορας μου είχε πει ότι για να εξαφανιστεί και αυτό το τριξιματάκι(το οποίο δεν είναι πρόβλημα γιατί κινήται σε νορμάλ όρια,αλλά απο'κει και πέρα είναι θέμα γούστου)χρειάζονται πιο ψιλά τάστα (σε ύψος εννοώ).

 

Μου έδειξε μια άλλη που είχε η οποία σε σεταπ ήταν ακριβώς ίδια με την δικιά μου,

η μόνη διαφορά ήταν ότι φορούσε 6100 dunlop τάστα και δεν είχε τρίξιμο.

 

Αυτά από θέμα τριξίματος της χορδής λόγο action,που απ'ότι κατάλαβα αυτό σε απασχολεί για να αναφέρεις το fret leveling εκτός αν κάνω λάθος.

 

Στο διαδύκτιο δεν υπάρχει κάτι σχετικά με το συγκεκριμένο σετάπ?

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου