Προς το περιεχόμενο

Ενότητα Μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1

+1...ειδικά για μπασίστες, η συνδρομή είναι 100 ευρώ

(για τους υπόλοιπους που δεν ζητάν τίποτα, ΔΩΡΕΑΝ)...

Περιμένουμε εγγραφές ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάσο είναι αυτή η μεγάλη κιθάρα;

;D ;D

 

 

Ξέρεις τι γίνεται όμως...Αν το αναλύσουμε αρκετά το θέμα θα δούμε ότι υπάρχει πολλής κόσμος που βλέπει το μπάσο στο forum κιθαροκεντρικά

Τι εννοώ.Αν ρωτήσεις το 80% του κόσμου πια είναι η δουλειά του μπάσου θα σου πει ότι είναι να κρατάει τις μπότες και τις τονικές.έλα όμως που δεν είναι αυτή η δουλειά του μπάσου εκτός από ορισμένες μουσικές.Το μοντέρνο μπάσο λοιπόν,και όταν λέω μοντέρνο εννοώ απ την εποχή της fusion και μετά είναι να κινεί την αρμονία...αυτό λοιπόν δεν είναι θέμα παίζω τονικές και μπότες..Είναι θέμα αρμονίας και αρκετά advance αρμονίας...Επίσης...Ο μπασίστας πρέπει να είναι groovoμηχανή...για να το καταφέρεις αυτό χρειάζεται μελέτη ρυθμικών..Είναι πολύ περισσότερα τα θέματα αλλά θα σταθώ σε αυτά.Σε ένα forum λοιπόν είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο?

Βρε... Τι λες;  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος μου ο warwick το βλέπει μουσικοκεντρικά το ζήτημα (πράγμα σωστό) αλλά ας μην ξεχνάμε πως το Noiz είναι forum μουσικής τεχνολογίας κι όχι μουσικής νοοτροπίας...  ;)

Είχε ξαναπροταθεί το θέμα με το μπασιστικό κομμάτι του φορουμ και νομίζω πως το αφεντικό είχε πει ότι κάτι έχει στα σκαριά... Βέβαια δεν μου πέφτει λόγος αλλά νομίζω πως θα ήταν βολικός ένας διαχωρισμός...  Εγώ ως μπασίστας (και με ελάχιστες γνώσεις πάνω στο 6χορδο αδελφάκι μας) συμφωνώ απόλυτα με τον λόγο που είπε ο gdevelek... Οπότε αν με το καλό γίνει κάτι τέτοιο πιστεύω πως θα είναι προς το καλό... :/

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

+1...ειδικά για μπασίστες, η συνδρομή είναι 100 ευρώ

(για τους υπόλοιπους που δεν ζητάν τίποτα, ΔΩΡΕΑΝ)...

Περιμένουμε εγγραφές ;D

 

Α, ρε... Νταλάρα  ;D ;D ;D ;D

 

Πάντως έχω την εντύπωση ότι κρουστοί, πληκτράδες και κιθαρίστες θέλουν να μας ξεφορτωθούν  ;D ;D ;D ;D

 

ΟΚ Μαζί σας, δεν θα ήταν κακή ιδέα να είναι πιο ομαδοποιημένα και κατηγοριοποιημένα τα θέματα που μας αφορούν.

 

Βέβαια καλό θα ήταν η κατηγορία «κιθαρο-μπασό-ενισχυτές» να γινόταν τρεις ξεχωριστές, για να μην είναι το χάος που βλέπουμε σήμερα.  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ξεχωριστό φόρουμ θα μπούσταρε τη συμμετοχή των μπασιστών, θα ήταν ο δικός τους χώρος, με τα δικά τους sticky μηνύματα

Άσε που δεν θα ενοχλούσαν και τα άλλα thread με τις σαχλαμάρες τους.....

 

Μπασίστες......... πφφφφφ....... θέλουν και δικό τους μέρος..... στη Σπιναλόγκα να πάτε ρε......

 

Παρεμπιπτόντως, στις διακοπές τέλειωσα το My Bass and other animals του Guy Pratt και το Riding Shotgun του Gerry McAvoy. Αμφότερα ενδιαφέροντα, με προτίμηση (όχι μουσική βέβαια) στο πρώτο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου