Προς το περιεχόμενο

Νέα προϊόντα Roland - 31 Αυγούστου 2012


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

..κάρτες και κάρτες......ΑΤΜ έφτιαξαν.. ;D

Δώστα όλα, βάλε και μια library..και τελειώσαμε....

Εσύ τι κατάλαβες ότι έχει; Δηλαδή... μήπως κατάλαβες κάτι λάθος;

 

Αυτό με τα virtual expansion slots με χαλάει.

Δώσε όλη την ισχύ στο λαό ρε φίλε, μη μας περιορίζεις...  :-X

Και καλά για τους άλλους. Εσύ τι κατάλαβες ότι έχει;

 

φίλος...εσυ μπαίνεις στην 3η σελίδα του θέματος.
Ε... δίκιο έχει  ;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και καλά για τους άλλους. Εσύ τι κατάλαβες ότι έχει;

 

Expansion Virtual Slots: 4 Slots

* The SRX Series and the Expansion SuperNATURAL Sounds use one virtual slot per title.

* The Expansion Hi-Quality PCM Sounds use all four virtual slots.

Τουτέστιν, έχεις τη δυνατότητα να φορτώσεις στα εικονικά expansion slots μέχρι 4 expansions τη φορά (ανά project άραγε;). Η κάθε SRX πιάνει ένα slot, όπως επίσης και μία βιβλιοθήκη Supernatural. Η PCM expansion καταλαμβάνει όλα τα 4 slots, επομένως αν το επιλέξω, δε θα έχω τη δυνατότητα να παίξω επιπλέον ούτε με Supernatural ούτε με SRX.

Κι αυτο είναι μόνο η αρχή. Δε μπορώ π.χ. να έχω έναν ήχο από κάθε επέκταση σε ένα Multitimbral setup, μόνο ήχους από τις 4 επεκτάσεις που έχω φορτώσει. Αυτό εννούσα περιορισμούς. Για κάποιον απαιτητικό που θέλει να έχει όσο το δυνατόν περισσότερη ισχύ, αγοράζει 2-3 τέτοια. Για τον φτωχό μουσικό που μαζεύει λίγα-λίγα τα λεφτουδάκια του για αγοράσει ένα τέτοιο εργαλείο, αρχίζουν τα προβλήματα και οι αλχημείες, π.χ. bounce to audio όσα έχω γράψει, φόρτωση άλλων επεκτάσεων και πάλι απ' την αρχή, κλπ κλπ κλπ. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Producer’s “must-have” SRX Expansion sound library built in; all 12 SRX titles included

 

Γιατί να πάς στα slots;

 

Εφόσον έχεις όλη τη βιβλιοθήκη SRX που έτσι κι αλλιώς δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο από απαιτήσεις, μόνο δείγματα και patches έχει, γιατί να μην την έχει ο μουσικός διαθέσιμη όλη στα χέρια του; Για τη Supernatural δε λέω, μπορεί να εμπίπτουμε σε περιορισμούς CPU/RAM κλπ. Και πάλι δεν ξέρω, θα περιμένω να δω όλα τα specs, να δω και το manual, τι ήχους έχει έτσι κι αλλιώς διαθέσιμους και ποια αποτελούν options και θα πω το τελικό σχόλιό μου. Σίγουρα είναι πολύ νωρίς ακόμα.

 

Πάντως θέλω να δω και τι είδους MFX είναι αυτά που περιέχει. Υπάρχουν διπλά/τριπλά κλπ; Υπάρχουν ενσωματωμένες μονάδες εφέ στους Supernatural ήχους; Γιατί από άποψη δρομολόγησης σήματος, ένα απλό MFX->EQ->Chorus->Reverb->Master EQ για κάθε ήχο, ιδίως όταν τα εφέ από το Chorus και μετά είναι κοινόχρηστα, δε λέει και πολλά για τα σημερινά δεδομένα. ;)

 

Και φυσικά αν είναι περιπτωσάρα, που όντως είναι, περιμένουμε και keyboard έκδοση. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Όλη η Roland είναι εκεί μέσα.
Ακριβώς.

Θέλω 2 για το γραφείο, 2 για το studio, ένα για το σπίτι, κάπου εκεί θα κοστίσουν τα 4-5 που θέλω ;D

 

@ cyclops

Κάπως έτσι. Όταν βρω χρόνο ίσως ανεβάσω ένα structure του οργάνου να καταλάβεις περισσότερα, αν και δεν είναι ανάγκη αφού τα specs είναι κατατοπιστικά.

 

Producer’s “must-have” SRX Expansion sound library built in; all 12 SRX titles included

 

Γιατί να πάς στα slots;

Διότι εκτός από περιορισμούς υπάρχουν και προτεραιότητες. Το μηχάνημα δεν κάνει μόνο αυτά.

 

Εφόσον έχεις όλη τη βιβλιοθήκη SRX που έτσι κι αλλιώς δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο από απαιτήσεις, μόνο δείγματα και patches έχει, γιατί να μην την έχει ο μουσικός διαθέσιμη όλη στα χέρια του;

Ποιός μουσικός θέλει και τις 12 SRX active. Άλλωστε το μηχάνημα έχει - κάνει και άλλα πράγματα.

 

Πάντως θέλω να δω και τι είδους MFX είναι αυτά που περιέχει. Υπάρχουν διπλά/τριπλά κλπ; Υπάρχουν ενσωματωμένες μονάδες εφέ στους Supernatural ήχους; Γιατί από άποψη δρομολόγησης σήματος, ένα απλό MFX->EQ->Chorus->Reverb->Master EQ για κάθε ήχο, ιδίως όταν τα εφέ από το Chorus και μετά είναι κοινόχρηστα, δε λέει και πολλά για τα σημερινά δεδομένα. ;)

Σου απάντησα πιο πάνω.

Επίσης, διάβασε προσεκτικά τι λέει για τα εφφέ κλπ, είναι κατατοπιστικά έστω και γραπτά.

 

Και φυσικά αν είναι περιπτωσάρα, που όντως είναι, περιμένουμε και keyboard έκδοση. ;)

Τι να το κάνεις;  ;D

Άλλωστε έβγαλαν και keyboard controller με SuperNatural control αν εννοείς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς.

Θέλω 2 για το γραφείο, 2 για το studio, ένα για το σπίτι, κάπου εκεί θα κοστίσουν τα 4-5 που θέλω ;D

Αν έτσι προκύπτουν τα 4500-6000€, τότε τα 1500€ θα είναι πολύ καλή τιμή. ;)

 

@ cyclops

Κάπως έτσι. Όταν βρω χρόνο ίσως ανεβάσω ένα structure του οργάνου να καταλάβεις περισσότερα, αν και δεν είναι ανάγκη αφού τα specs είναι κατατοπιστικά.

Θα ήμουν υπόχρεος. :)

 

Άλλωστε έβγαλαν και keyboard controller με SuperNatural control αν εννοείς αυτό.

Δεν είναι απολύτως απαραίτητο να βγει σε keyboard, άλλωστε θα ήταν απαυθείας ανταγωνισμός για το Jupiter-80. Έτσι κι αλλιώς, στην υποθετική περίπτωση που το αγόραζα, έχω πολύ καλό synth/workstation/controller (G6 ;D ).

Το μόνο μείον είναι η έλλειψη sample RAM, εκτός κι αν έχει... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν έτσι προκύπτουν τα 4500-6000€, τότε τα 1500€ θα είναι πολύ καλή τιμή. ;)

Εσύ τι νόμισες;  ;D

 

Θα ήμουν υπόχρεος. :)

Ναι, as always  ;D

 

Δεν είναι απολύτως απαραίτητο να βγει σε keyboard, άλλωστε θα ήταν απαυθείας ανταγωνισμός για το Jupiter-80.

Γιατί το συγκρίνεις με το JUPITER-80 ?

Όλοι το ίδιο λάθος κάνετε, τι έχετε πάθει; Άλλο το JUPITER-80 κι άλλο το INTEGRA-7.

 

Έτσι κι αλλιώς, στην υποθετική περίπτωση που το αγόραζα,

Θα το αγοράσεις  :)

 

έχω πολύ καλό synth/workstation/controller (G6 ;D ).

Μπα, πως κι έτσι;

 

Το μόνο μείον είναι η έλλειψη sample RAM, εκτός κι αν έχει... ???

Με τίποτα δεν είσαστε ευχαριστημένοι, έλεος ???

 

Έχει τα κ...ά του. Συνέχεια σε Studio Mode είναι, 16+1 parts, με active 16 μηχανές MFX με Motional Surround, με 12 SRX, με επιπλέον-νέα SuperNatural boards, με Wireless, με με με... Η Sample Ram μας μάρανε τώρα;

Τι άλλο να φορτώσεις;

Πάρε ένα E-09GR ή ένα BK-7m και σύνδεσέ το MIDI στο G6 να ξεμπερδεύεις  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, εντάξει, δε μπορώ να πω ότι δεν είμαι ευχαριστημένος. Απλά είμαστε ανικανοποίητα και αχόρταγα όντα εμείς οι πληκτροφόροι, σωστά; ;D

Πάντως το φαντάζομαι σε συνδυασμό με το Fantom-G, καθόσον ελέγχει 8 external parts σε Live ή 16 external parts σε Studio και μου τρέχουν τα σάλια.

Έχει και Supernatural synth είπαμε; Αυτό τι είναι; Μοντελοποίηση (σαν VA) ή χρησιμοποιεί και δείγματα; ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τα κ...ά του. Συνέχεια σε Studio Mode είναι, 16+1 parts, με active 16 μηχανές MFX με Motional Surround, με 12 SRX, με επιπλέον-νέα SuperNatural boards, με Wireless, με με με... Η Sample Ram μας μάρανε τώρα;

Ελα τωρα Mr Chnarakis, βαλτε λιγη RAM στο "πακετο", ας μην ειμεθα τσιπιδες, τοσα λεφτα θα δωσουμε(τε)....keks.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου