Προς το περιεχόμενο

Νέα προϊόντα Roland - 31 Αυγούστου 2012


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελπίζω τα σουπερνατουραλικά να ελεγχονται και απο τα συνηθισμενα cc#. Μου αρεσει η αισθηση των πληκτρων στα Roland, αλλά τα συγκεκριμένα εχουν λίγα controllers κι ας ειναι σουπερνατουραλικοί. Λογικά θα πάω σε κατι μεταξυ Studiologic ή CME.

 

Πάντα με πολλά knobs και sliders.

 

Πάντως την παραδέχομαι τη Roland. Mεγάλη αντεπίθεση ;)

 

Και είχα ανοιξει ενα θεμα πριν λίγο καιρο, για το ότι δεν αξιοποιεί την supernatural όσο θα έπρεπε.

 

 

Η τιμή πως σας φαινεται? Εγω εξεπλάγην θετικώς παντως. Το περίμενα στα 2+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ελπίζω τα σουπερνατουραλικά να ελεγχονται και απο τα συνηθισμενα cc#. Μου αρεσει η αισθηση των πληκτρων στα Roland, αλλά τα συγκεκριμένα εχουν λίγα controllers κι ας ειναι σουπερνατουραλικοί. Λογικά θα πάω σε κατι μεταξυ Studiologic ή CME.

 

Πάντα με πολλά knobs και sliders.

 

Πάντως την παραδέχομαι τη Roland. Mεγάλη αντεπίθεση ;)

 

Και είχα ανοιξει ενα θεμα πριν λίγο καιρο, για το ότι δεν αξιοποιεί την supernatural όσο θα έπρεπε.

 

 

Η τιμή πως σας φαινεται? Εγω εξεπλάγην θετικώς παντως. Το περίμενα στα 2+.

 

Πόσο πάει το μαλλί; Επίσημη τιμή για Ελλάδα λες;

Στο Θωμά πάντως ήδη έσκασε μύτη...

http://www.thomann.de/gr/roland_integra_7.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@ neeq

Γνώμη μου, το V-Synth μην το δώσεις, εκτός κι αν δεν χρησιμοποιείς τις δυνατότητές του (π.χ. VariPhrase) ή αν χρησιμοποιείς κατά βάση κάποια από τα preset και μόνο.

 

Σχετικά με τα νέα controllers, ναι υπάρχει δυνατότητα να ελέγξεις μέσω απλών CC κάποια πράγματα που αφορούν τους ελεγκτές SuperNatural, πράγμα που μπορείς να το κάνεις και με οποιοδήποτε σοβαρό keyboard controller.

 

@ cyclops

Editor για πλατφόρμα PC/Mac δεν υπάρχει. Τουλάχιστον για την ώρα και επίσημα.

Τις τελευταίες ημέρες χρησιμοποιώ το "editor" για iPad. Βέβαια, εκτός από την ταχύτητα και την σταθερότητα υπάρχουν ευκολίες, μην κρυβόμαστε  ;)

Να σημειώσω ότι υπάρχει πλήρες editor για το τμήμα SuperNatural Synth, ενώ για το τμήμα SuperNatural Acoustic καθώς και για το τμήμα PCM δεν υπάρχει δυνατότητα κάποιου "βαθύτερου" edit μέσω του iPad. Αυτά, για την ώρα τουλάχιστον. Σχετικά με το edit στο τμήμα SuperNatural Synth, στο τμήμα του WG βλέπεις μπροστά σου ένα JUPITER-80.

 

Τώρα σχετικά με το edit των ήχων, κατά πόσο δεν θα σου κάνει ή δεν θα βρεις κάποιον ήχο που να πλησιάζει σε αυτό που θες μέσα από μία γκάμα 6000+ ήχων Roland, δεν το αποκλείω αλλά αυτό είναι ένα άλλο κεφάλαιο.

 

Σχετικά με την εφαρμογή του iPad, την βρήκα πιό πολύ χρήσιμη και ευέλικτη για το τελικό mix που θα κάνει κάποιος. Επίσης είναι πολύ χρήσιμη κατά την επιλογή των ήχων ως έχουν.

 


 

Σχετικά με editor για PC/MAC, οι πιέσεις από όλο τον κόσμο είναι πολλές, όχι όμως αρκετές. Από πληροφορίες που έχω είναι δύσκολο και για κάποιους άλλους λόγους, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί να υπάρξει. Για την ώρα όμως, ο στόχος είναι στο iPad, όχι μόνο μόνο για το Integra αλλά και για άλλα προϊόντα τόσο της Roland όσο και άλλων κατασκευαστών.

 

Βέβαια μην ξεχνάμε ότι από το πάνελ του οργάνου μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα από πλευράς edit. Επίσης ο κατασκευαστής παρέχει πλήρες Midi Implementation, που για κάποιον γνώστη, το να κατασκευάσει τα απαραίτητα και όχι μόνο, είναι πολύ εύκολο, ειδικά μέσα σε ένα SONAR για παράδειγμα. Για να λέμε και του στραβού το δίκιο.

 

Σχετικά με την τιμή, θα παίξει εκεί περίπου street price και θεωρώ ότι τα αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του. Η διαφορά είναι ότι θα έχει και κάποια extra software ή templates ίσως, για PC ή iPad, θα δούμε... θα δείξει. Δεν έχει ακόμα ξεκαθαρίσει το τοπίο καθ'ότι είμαστε σε "διαβουλεύσεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια, το μόνο μου σοβαρό πρόβλημα με το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι το ότι ...δεν υπάρχει σάλιο. :D

κατά τα άλλα, και το edit μέσω μόνο του ίδιου του οργάνου λύνεται, καθώς παλιότερα έκανα τα πάντα, από δημιουργία ήχων μέχρι ολόκληρες συνθέσεις και λεπτομερές editing στην πολύ μικρή οθόνη του XP50. Καμιά σχέση βέβαια το επίπεδο και η λεπτομέρεια των μενού των δύο μηχανημάτων, άλλα με θέληση όλα γίνονται. Απλά θεωρώ παράξενο να μην υπάρχει η δυνατότητα να γίνεται το μηχάνημα αναπόσπαστο κομμάτι του studio, με τη δυνατότητα να το διαχειριστείς όπως τα υπόλοιπα synths, είτε πραγματικά είτε εικονικά, μέσα από το περιβάλλον του DAW που δουλεύεις... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ neeq

Γνώμη μου, το V-Synth μην το δώσεις, εκτός κι αν δεν χρησιμοποιείς τις δυνατότητές του (π.χ. VariPhrase) ή αν χρησιμοποιείς κατά βάση κάποια από τα preset και μόνο.

 

Εννοειται πως όχι. Αλλωστε το ειχα πουλήσει και το ξαναγόρασα ;D Δε χρησιμοποιώ πολύ τη variphrase, αν και θέλω. Αλλά μου ειναι το πιο βολικό συνθ για δημιουργια ήχων, με τη δομή των καρτελων που έχει, και με τα cosm και fx. Και εχει πεντακάθαρο ήχο σε σχέση με όλα τα υπολοιπα που ειχα (και ήταν πολλά).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου