Προς το περιεχόμενο

Red Hot Chili Peppers στο ΟΑΚΑ, Τρίτη 4 Σεπτεμβρίου 2012


yannis37

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ψύλλος μίλησε όμορφα στο τέλος.Λόγια από καρδιάς...

+1000000

"λόγια από καρδιάς" που λέει σε ΚΑΘΕ συναυλία....τι λέτε ωρέ!!?? ;D

 

Ο Josh αναπληρώνει σε παιξιματα τον Frusciante με το (πολύ) παραπάνω.

κάνεις πλάκα!  :o

 

ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τι του βρήκανε και τον πήρανε για αντικαταστάτη...!

 

κατά τη γνώμη μου, δεν έχει ΚΑΜΊΑ ΜΑ ΚΑΜΊΑ σχέση ο Klinghoffer με το Frusciante σαν κιθαρίστες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 174
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι είπε?

να ακουτε παντα μουσικη μεταλ τζαζ λατιν εθνικ τα παντα γιατι ολα τα ειδη εκφραζουν τους ανθρωπους ,θα σας αγαπαμε για παντα ,δεν θα ξεχασουμε ποτε τη σημερινη μερα κτλπ

τοσο απο καρδιας  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τι του βρήκανε και τον πήρανε για αντικαταστάτη...!

 

κατά τη γνώμη μου, δεν έχει ΚΑΜΊΑ ΜΑ ΚΑΜΊΑ σχέση ο Klinghoffer με το Frusciante σαν κιθαρίστες.....

 

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, τις ιδέες, τις μελωδίες, τους ήχους, τις ενορχηστρώσεις του frusciante,του οποίου είμαι μεγάλος φαν, δεν τις έχει κανένας κιθαρίστας στον κόσμο. Παικτικά όμως, στα live, βρίσκω ότι ο Klinghoffer πατάει πολύ καλύτερα και επομένως αναβαθμίζει το ούτως ή άλλως καλό groove που έχει η μπάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διοργάνωση ταλαιπωρία ως συνήθως

Ήχος πάρα πολύ καλός μπροστά από την σκηνή, αν και ο κιθαρίστας ήταν χειρότερος από ότι περίμενα

Ο Flea και ο Chad με πολύ κέφι, ίσως το καλύτερο δίδυμο που έχω ακούσει

Ο Αntony τους ακολουθούσε κατά διαστήματα

Για τον κουτσό τα είπαμε

 

Τελικά ο κόσμος που βρισκόταν γύρω μου διασκέδασε και με το παραπάνω μια πολύ καλή συναυλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, τις ιδέες, τις μελωδίες, τους ήχους, τις ενορχηστρώσεις του frusciante,του οποίου είμαι μεγάλος φαν, δεν τις έχει κανένας κιθαρίστας στον κόσμο. Παικτικά όμως, στα live, βρίσκω ότι ο Klinghoffer πατάει πολύ καλύτερα και επομένως αναβαθμίζει το ούτως ή άλλως καλό groove που έχει η μπάντα.

διαφωνώ, αλλά το γράφω περισσότερο για να συζητήσουμε, όχι για να τσακωθώ μαζί σου.... ;)

 

πατάει πολύ καλύτερα σε μια μπάντα που κατά το 1/4 έστησε ο Frusciante?

 

τα σόλο του Klinghoffer δεν υπάρχουν....πολύ εφέ και καθόλου ουσία....και μεγάλη απογοήτευση που δεν έπαιξε τα ακριβή σόλο στα κλασσικά παλιά κομμάτια....

 

υγ.ένας πληκτράς κάπου στο πίσω μέρος....τι ρόλο βαρούσε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υγ.ένας πληκτράς κάπου στο πίσω μέρος....τι ρόλο βαρούσε??

 

Ότι ρόλο βαρούσε και ο άλλος με τα κρουστά και το αφρικάνικο μονόχορδο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μεγάλη απογοήτευση που δεν έπαιξε τα ακριβή σόλο στα κλασσικά παλιά κομμάτια....

 

Δεν νομίζω πως ο κάθε "επόμενος" κιθαρίστας βλέπει ως ρόλο του να αντιγράψει τον προηγούμενο, προτιμά να βάλει τη δικιά του σφραγίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως ο κάθε "επόμενος" κιθαρίστας βλέπει ως ρόλο του να αντιγράψει τον προηγούμενο, προτιμά να βάλει τη δικιά του σφραγίδα.

 

Επί του συγκεκριμένου θέματος μόνο και αρα off-topic

Διαφωνώ. Τα όποια τραγούδια τα αγαπάς γι' αυτό που είναι όταν τα πρωτοάκουσες. Προσωπικά όταν πηγαίνω σε μια συναυλία θέλω να τα ακούω όπως αυτά ηχογραφήθηκαν και όχι όπως το εκάστοτε νέο μέλος τα "μεταφράζει".

Και δεν είναι θέμα αντιγραφής, αλλά πιστής εκτέλεσης.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περι ηχου, οργανωσης κλπ μπορω να τα καταλαβω, αλλα μερικα παραπονα μου φαινονται κυριολεκτικα εκτος πραγματικοτητας. Πηγατε σε συναυλια των RHCP και ξενερωσατε που τζαμαρανε; Η που ο Klinghoffer αυτοσχεδιασε στα solos που ουτε ο Frusciante επαιζε ποτε οπως στο studio;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως ο κάθε "επόμενος" κιθαρίστας βλέπει ως ρόλο του να αντιγράψει τον προηγούμενο, προτιμά να βάλει τη δικιά του σφραγίδα.

όχι σε κάτι τόσο κλασσικό όπως το Californication πχ

 

και ναι...να τη βάλεις τη δική σου σφραγίδα! αλλά να ναι σαν αυτή του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηναίων, ας πούμε! όχι σαν αυτές τις ροζ με τα αρκουδάκια που βάζαμε στο νηπιαγωγείο....!

 

Τα περι ηχου, οργανωσης κλπ μπορω να τα καταλαβω, αλλα μερικα παραπονα μου φαινονται κυριολεκτικα εκτος πραγματικοτητας. Πηγατε σε συναυλια των RHCP και ξενερωσατε που τζαμαρανε; Η που ο Klinghoffer αυτοσχεδιασε στα solos που ουτε ο Frusciante επαιζε ποτε οπως στο studio;

ο Frusciante, δικά του είναι τα σόλο, ας τα κάνει ό,τι θέλει! ;D

ο "νέος" όμως, άπαξ και αποφασίσει να τα αλλάξει, ας "δώσει" κάτι στο κομμάτι....

 

δεν είναι θέμα προκατάληψης...και άλλες μπάντες έχουν αλλάξει μέλη και άλλους τους θαυμάσαμε και άλλους τους κράξαμε!

εδώ είναι απλά η 2η περίπτωση.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου