Προς το περιεχόμενο

Red Hot Chili Peppers στο ΟΑΚΑ, Τρίτη 4 Σεπτεμβρίου 2012


yannis37

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επί του συγκεκριμένου θέματος μόνο και αρα off-topic

Διαφωνώ. Τα όποια τραγούδια τα αγαπάς γι' αυτό που είναι όταν τα πρωτοάκουσες. Προσωπικά όταν πηγαίνω σε μια συναυλία θέλω να τα ακούω όπως αυτά ηχογραφήθηκαν και όχι όπως το εκάστοτε νέο μέλος τα "μεταφράζει".

Και δεν είναι θέμα αντιγραφής, αλλά πιστής εκτέλεσης.

 

Off topic pt. 3

Πιστεύω πως η ιδανικότερη "χρυσή τομή" είναι να διατηρείται αυτούσιο και αναλλοίωτο το γενικό ύφος/κορμός ενός σόλο, και ο "καινούργιος" απλά να προσθέτει 2-3 πινελιές από το δικό του προσωπικό στύλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 174
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ο Frusciante, δικά του είναι τα σόλο, ας τα κάνει ό,τι θέλει! ;D

ο "νέος" όμως, άπαξ και αποφασίσει να τα αλλάξει, ας "δώσει" κάτι στο κομμάτι....

 

δεν είναι θέμα προκατάληψης...και άλλες μπάντες έχουν αλλάξει μέλη και άλλους τους θαυμάσαμε και άλλους τους κράξαμε!

εδώ είναι απλά η 2η περίπτωση.....

 

Το αν σου αρεσει ο η οχι ο κουλος και εσχατως κουτσος νεος δεν ειναι το θεμα που εθιξα ομως. Ποσταρα γιατι φαινεται πως πηγε κοσμος στη συναυλια νομιζοντας οτι θα παιξει αλλη μπαντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η αρπαχτή φάνηκε από την πρώτη στιγμή, πήγα με τόση προσμονή και όρεξη να ξεσαλώσω αλλά... Όταν μπαίνεις στο στάδιο και η μισή αρένα είναι FOS, καταλαβαίνεις ότι πάμε να πάρουμε όσο πιο πολλά μπορούμε. Πας από τις 5, τρως το σπρώξιμο της ζωής σου (λογικό), αλλά όχι για να μπεις στο στάδιο από μια πόρτα διαστάσεων πόρτας πολυκατοικίας. Μπαίνεις και αντιλαμβάνεσαι ότι θα βλέπεις σε μέγεθος από στρουμφάκια, χαχαχαχα ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ. Αρκείσαι σε κλεφτές ματιές στα videowalls.  

 

Και αφού έρχονται στη δύση τους (το ξέραμε αυτό) για πρώτη φορά, παίζουν το setlist τους (ok δεν μπορούμε να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι), γιατί ΤΟΣΑ τζαμαρίσματα; Άνετα έπαιζαν άλλα 5 κομμάτια, δεν λέω σε άλλες πόλεις που έχεις πάει 5-10 φορές κάνε και το κομμάτι σου, αλλά εδώ έρχεσαι για πρώτη φορά ρε πούστη μου.

 

Πολλοί άκουγαν καλά, απ' ότι κατάλαβα το θέμα ήταν στην δεξιά πλευρά της σκηνής, αλλά εν έτη 2012 υπάρχει ο εξοπλισμός για να γνωρίζεις πως ακούγεσαι σε κάθε γωνία του σταδίου. ΑΡΠΑΧΤΗ και από τις 2 πλευρές, ουφ τα είπα κα ξαλάφρωσα.  

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic pt. 3

Πιστεύω πως η ιδανικότερη "χρυσή τομή" είναι να διατηρείται αυτούσιο και αναλλοίωτο το γενικό ύφος/κορμός ενός σόλο, και ο "καινούργιος" απλά να προσθέτει 2-3 πινελιές από το δικό του προσωπικό στύλ..

+32"

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ότι τζαμάρανε δε με χάλασε καθόλου, το αντίθετο...γι'αυτό και δεν το έθιξα...

 

περιμένω όμως, όταν αντικαθιστάς μια τέτοια θέση να έχεις κάτι να προσφέρεις πέρα από καλή θέληση....

 

δεν περίμενα να ακούσω τον Frusciante....ήξερα πως παίζει ο Klinghoffer από τις προηγούμενες συναυλίες του tour...όσο άτοπο κι αν ακούγεται, οι Peppers είναι από τις μπάντες που δεν ήθελα να χάσω το live τους...

 

και πριν πάω ήμουν απογοητευμένος με την επιλογή του νέου κιθαρίστα...τώρα έχω και προσωπική εμπειρία απλά....δεν άλλαξε η γνώμη μου γι'αυτόν...

 

όχι ότι δεν ξέρει να παίζει το παιδί....απλά αυτά που παίζει δεν έχουν σχέση με τους Peppers (τους παλιούς τουλάχιστον, γιατί και ο Kields έχει γίνει....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί του συγκεκριμένου θέματος μόνο και αρα off-topic

Διαφωνώ. Τα όποια τραγούδια τα αγαπάς γι' αυτό που είναι όταν τα πρωτοάκουσες. Προσωπικά όταν πηγαίνω σε μια συναυλία θέλω να τα ακούω όπως αυτά ηχογραφήθηκαν και όχι όπως το εκάστοτε νέο μέλος τα "μεταφράζει".

Και δεν είναι θέμα αντιγραφής, αλλά πιστής εκτέλεσης.

 

Ως fan της όποιας μπάντας κι εγώ μαζί σου. Εγώ όμως έγραψα πώς το βλέπει ο μουσικός.   ;)

 

Δεν τον πήρανε ως session κιθαρίστα εξάλλου, αλλά ως κύριο, μόνιμο κιθαρίστα, άρα αυτομάτως θέλουν και τη δημιουργική του συμμετοχή, όχι μόνο τα δάκτυλά του.

 

Και ναι, η μέση λύση είναι αυτή που έγραψε ο chris_gti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αφού έρχονται στη δύση τους (το ξέραμε αυτό) για πρώτη φορά, παίζουν το setlist τους (ok δεν μπορούμε να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι), γιατί ΤΟΣΑ τζαμαρίσματα; Άνετα έπαιζαν άλλα 5 κομμάτια, δεν λέω σε άλλες πόλεις που έχεις πάει 5-10 φορές κάνε και το κομμάτι σου, αλλά εδώ έρχεσαι για πρώτη φορά ρε **** μου.

 

Γιατι το setlist ΕΧΕΙ τοσα τζαμαρισματα, παντα ειχε και παντα θα εχει, αυτο κανουν οπου κι αν πανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

05:18 ....."απο καρδιας", οπως παντα.

 

Red Hot Chili Peppers - Give It Away [HD1080p] LIVE Lollapalooza 8/4/12

 

Λες κι ακουω πολιτικους σε συγκεντρωση. Ασε, δε λεω αλλα γιατι εσεις εδω τους γουσταρετε και θα με πειτε κακο, κι ακομα και κλανιες να ακουσετε αμα ειναι απο Peppers θα μυριζουν δυοσμο

 

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχολιάζουμε σε ένα site μουσικών, όπου υποτίθεται τα κριτήρια διαφέρουν από αυτά της σάρας και της μάρας, που κατέκλυσαν το στάδιο. Και για τι παραπονιόμαστε; Για τα οργανωτικά προβλήματα (τι πρωτότυπο), για τον κακό ήχο (τι πρωτότυπο για το ΟΑΚΑ), για το αν έπαιξαν τα τραγούδια που ο καθένας μας προσωπικά ήθελε να ακούσει και για το αν ο κιθαρίστας ξεπατικώνει τα σόλο του φρου και για το αν ο flea λέει κοτσάνες..

 

Μπορεί να έχω χάσει κάθε μουσική αίσθηση, αλλά εγώ είδα ένα γκρουπ που εκτέλεσε άψογα τα τραγούδια του, πράγμα που δυστυχώς δεν είναι πάντα δεδομένο. Ένα κιθαρίστα που αντικατέστησε έναν άλλο τεράστιο κιθαρίστα και προσπαθεί να το κάνει με προσωπικότητα. Δέχομαι ότι μπορεί να μην αρέσει σε όλους. Τα κάνει όμως όλα αρτιότατα. Δεν κοροϊδεψαν κανέναν λοιπόν επ' αυτού. Και ναι, τζάμαραν λίγο παραπάνω, αλλά τους peppers πήγαμε να δούμε, όχι τους duran duran.

 

A, και δεν παίξανε όλα τα τραγούδια που ήθελα να ακούσω. Κοροϊδία..

 

Σόρυ για την αιχμηρότητα, αλλά ειλικρινά προσπαθώ να καταλάβω αν όσοι δεν ευχαριστήθηκαν τους peppers (όχι τους διοργανωτές), είχαν ξεκάθαρη άποψη για αυτό που πήγαν να ακούσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον κακό ήχο (τι πρωτότυπο για το ΟΑΚΑ)

έχουμε ακούσει συγκλονιστικό ήχο στο ΟΑΚΑ...μέχρι και στο κλειστό του μπάσκετ πέρισυ...άρα δεν φταίει το ΟΑΚΑ 8)

Απλά, αυτοί που είχαν συγκλονιστικό ήχο, ήταν συγκροτήματα και διοργανώσεις που σέβονταν -πρώτα από όλα- τον εαυτό τους

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου