Προς το περιεχόμενο

τεχνικη fingers & pick


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ αν και ασχολουμε αρκετά χρόνια με κιθάρα πρώτη φορά παρατήρησα τεχνικές και καλλιτεχνες  και αρκετοι απο αυτούς έχουν αναπτύξει δικές τους τεχνικές απο ότι βλέπω , το Θέμα το άνοιξα γιατί με ενδιαφέρει η τεχνική που κάνει ο Rory Gallaher στο out on the Western Plain 

δεν ξέρω καν αν χρησιμοποιήτε ευρέως και απο άλλους κιθαρίστες, οπότε θα ήθελα λίγα λόγια για την τεχνική για να την εφαρμόσο γιατι μεχρι τωρα δεν παίζω καθόλου με δάχτυλα  >:(

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

 

      ( αν και δεν ειμαι σιγουρος ακομα οτι αυτος παιζει με thumbpick η μονο με δαχτυλα )

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic:Μήπως, λέω μήπως να άλλαζες το "άβαταρ" σου? Οχι τίποτα αλλά μπορεί να φέρει γρουσουζιά στο σάιτ και θα ήταν κρίμα 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φόρουμ αν και ασχολουμε αρκετά χρόνια με κιθάρα πρώτη φορά παρατήρησα τεχνικές και καλλιτεχνες  και αρκετοι απο αυτούς έχουν αναπτύξει δικές τους τεχνικές απο ότι βλέπω , το Θέμα το άνοιξα γιατί με ενδιαφέρει η τεχνική που κάνει ο Rory Gallaher στο out on the Western Plain 

δεν ξέρω καν αν χρησιμοποιήτε ευρέως και απο άλλους κιθαρίστες, οπότε θα ήθελα λίγα λόγια για την τεχνική για να την εφαρμόσο γιατι μεχρι τωρα δεν παίζω καθόλου με δάχτυλα  >:(

Εχω την εντυπωση οτι κερδιζω 7 χρονια γροσουζια μονο που απανταω σε αυτο το θεμα@#$%^&.Η τεχνικη λεγεται chicken picking γνωστη και ως

http://en.wikipedia.org/wiki/Hybrid_picking

Καλο διαβασμα και καλο παιξιμο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα παιζω σχεδον αποκλειστικα hybrid αλλα ισως οχι τοσο στο στυλ του gallagher στο πρωτο βιντεο οσο του Johny A.

 

 

Yπαρχουν διαφορα βιντεακια απο το συγκεκριμενο dvd περαν αυτου που ανεβασα και μπορεις να δεις σχετικα καθαρα πως χρησιμοποιει πενα + δαχτυλα σε ουσιαστικα 3 φασεις:

α) πενα + δαχτυλα μαζι, με την πενα να αντικαθιστα τον αντιχειρα και το χερι να κινειται σαν να παιζει μονο με δαχτυλα, συχνα για μεγαλα chords.

β) πενα + δαχτυλα, με την πενα να παιζει κανονικα riffs/μελωδικες γραμμες (και ο καρπος/χερι να κινειται αναλογα) και τα δαχτυλα σε ρολο comping ή και σε ρολο εμπλουτισμου της μελωδιας παιζωντας σχετικα απλο chicken style στις ψηλες χορδες

γ) πενα σκετη

Δωσε βαση στο ποσο αβιαστα αλλαζει μεταξυ αυτων των τεχνοτροπιων και δε  μενει αυστηρα "εγκλωβισμενος" σε ενα ειδος picking.

 

 

Ελπιζω να μη σε μπερδεψα παραπανω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλο chicken picking και άλλο hybrid

 

+1

 

Καμία σχέση το ένα με το άλλο. Είναι διαφορετικές τεχνικές.

 

Πάντως αυτό που κάνει ο Gallagher στο πρώτο βίντεο δεν είναι ακριβώς hybrid. Ουσιαστικά χρησιμοποιεί την πένα για να χτυπάει τα μπάσα σε σταθερό ρυθμό. Θα μπορούσε να χρησιμοποιεί και thumbick ή απλώς τον αντίχειρα.

 

Αν κατάλαβα καλά ο φίλος που ξεκίνησε το thread, ζητάει πληροφορίες για το ακουστικό στυλ παιξίματος που περιγράφει εξαιρετικά ο Knopfler στο παρακάτω βίντεο και ειδικά μετά το 2:15.

 

]

 

Προσωπικά, έχω βρει πολύ χρήσιμη την άσκηση κατά την οποία αρχικά, χρησιμοποιούμε μόνο τον αντίχειρα και χτυπάμε τα μπάσα με ρυθμό και μόλις εξοικειωθούμε με αυτό, αρχίζουμε να προσθέτουμε, με τα υπόλοιπα δάχτυλα και άλλες νότες του ακόρντου κατά βούληση. Όπως λέει και ο Knopfler στο βίντεο, η ρυθμική ανεξαρτητοποίηση του αντίχειρα είναι δύσκολο πράγμα και θέλει αρκετή εξάσκηση.

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

Καμία σχέση το ένα με το άλλο. Είναι διαφορετικές τεχνικές.

 

Ωραια τοτε μπορεις να μου εξηγήσεις τι ειναι το chicken picking?Και γιατί δεν έχει καμία σχεση με το hybrid picking?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια τοτε μπορεις να μου εξηγήσεις τι ειναι το chicken picking?Και γιατί δεν έχει καμία σχεση με το hybrid picking?

 

Το Chicken picking είναι μια τεχνική που χρησιμοποιείται κατά κόρον στην country και όπως φανερώνει και η ονομασία της, σκοπό έχει να παράγει αυτόν τον χαρακτηριστικό ήχο που παρομοιάζεται με κακάρισμα κότας  ;D. Προκειμένου να εφαρμοστεί το chicken picking, δεν απαιτείται η χρήση δακτύλων. Άλλο αν οι περισσότεροι country κιθαρίστες χρησιμοποιούν hybrid picking ούτως ή άλλως οπότε και το chicken το κάνουν εν μέρει με τα δάκτυλα.

 

Το hybrid picking, είναι απλώς η χρήση πένας και δακτύλων ταυτοχρόνως κατά το παίξιμο.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου