Προς το περιεχόμενο

Σπύρος Χαρμάνης - Wound


SpyrosCh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω την εντυπωση οτι εν Ελλαδι,σ αυτο το στυλ, δεν εχει πραγματοποιηθει αλλη τοσο εμπνευσμενη και ολοκληρωμενη σε ολα τα επιπεδα δουλεια.

Κι επειδη προκειται κατα κυριο λογο για τη δουλεια ΕΝΟΣ ανθρωπου,η εντυπωση ειναι μαλλον πεποιθηση... ;)

 

Σπυρο θερμα συγχαρητηρια για την ολη υλοποιηση,το παθος,το μερακι!

ΝEVER GIVE UP κι ας γκρεμιστει το συμπαν... :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραια ολα αυτα ρε παιδια...αλλα με την ευκαιρια που μου δινει η παρεμβαση του freerock1974 (αλλη ταλενταρα αυτος !) θελω να κανω μια ερωτηση .Απ'οτι φαινεται η ψωροκωσταινα βγαζει ταλεντα αλλα αυτα μενουν εδω (και θαβονται μαζι με την κακομοιρια μας ).Δεν υπαρχει γαμωτο καποιος τροπος αυτα τα παιδια να ακουσθουν και παραεξω,τοσα σκουπιδια ακουει ο κοσμος ΕΛΕΟΣ ας ακουσει και κατι το οποιο δεν ειναι σκουπιδι αλλα κανονικη μουσικη-λουλουδι .

Μεγαλο θεμα παω ν'ανοιξω αλλα μου τη δινει που τετοια μουσικη πιθανον να μεινει στο cd του Σπυρου και να μην ακουσθει εξω εστω και απο το ειδικο κοινο που απαιτειται πλεον.

Στη εποχη μου ολοι λιγο πολy ακουγαμε απ'ολα (progressive rock,jazz rock,Fusion ,classic rogk ,soul,funk κλπ.) σημερα πρεπει να εχεις εκπαιδευτει για ν'ακουσεις  δουλειες σαν του ΣΠΥΡΟΥ και του ΣΤΑΥΡΟΥ .

Ελπιζω ο Σπυρος να εχει φροντισει η να φροντισει στο αμεσο μελλον γι'αυτο ;D.Με τον Σταυρο τα εχουμε πει πολλες φορες . ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σήμερα μου ήρθαν τρία CD! Όλα τέλεια! Και όλα καλά.

 

Τώρα που ξέρω και το paypal του Σπύρου θα του στείλω κάτι! ;)

 

Οφείλω να πω ότι αν και έχω ακούσει τα πιο πολλά τραγούδια, υπάρχουν τόσα καινούρια πράγματα μέσα που μου φαίνονται σαν καινούρια! Και να πω ότι ΔΕΝ άκουσα μέσω bandcamp τίποτα, γιατί θα τα άκουγα από Laptop speakers και δε θα καταλάβαινα τίποτα...

 

Τέλος να αναφέρω ότι ο Σπύρος, προφανώς, είναι εξαιρετικά γνωστός στην τοπική κοινωνία: Η διεύθυνση αποστολέα γράφει "Σπύρος Χαρμάνης, Βόλος"! ;D

 

Περισσότερα αφού ακούσω όλο το πόνημα. Τα άλλα δύο CD θα πάνε σε καλούς ανθρώπους, Σπύρο, μη φοβάσαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέραμε περίπου τι θα ακούσουμε, αλλά χαίρεσαι να το ακούς ολοκληρωμένο, με όλα του τα κερασάκια. The whole is more than the sum of its parts.

 

Απίστευτη δουλειά. Δεν ξέρεις τι να πρωτοπαινέψεις. Χωρίς να θέλω να αδικήσω τις υπόλοιπες πτυχές της, θα σταθώ σε κάτι: προσωπικά με άφησαν άφωνο (όχι ότι δεν ήμουν πριν δηλαδή  ;D ) η παραγωγή και οι ενορχηστρώσεις που μοιάζουν να στοίχισαν εκατομμύρια.

 

Μεγάλος πλούτος ιδεών. Σχεδόν όλα τα μουσικά θέματα θα μπορούσαν να αναπτυχθούν σε θαυμάσια τραγούδια 5 λεπτών χωρίς να τα βαρεθείς, και όμως μπορεί να υπάρχουν 4-5 ιδέες αυτού του επιπέδου (και αυτής της συμπύκνωσης) σε κάθε κομμάτι.

 

Εντυπωσιακά και υποβλητικά τα "σινεφίλ" ορχηστρικά θέματα.

 

Μεγάλη ομοιογένεια ύφους σε όλα τα κομμάτια που φαίνεται ότι ανήκουν στο ίδιο σύνολο και διαδέχονται το ένα το άλλο σαν νεράκι (η δύσκολη επιλογή του concept άλμπουμ δικαιώθηκε 1000%).

 

Να διευκρινίσω ότι το progressive δεν είναι από τα αγαπημένα μου είδη αλλά δεν μπαίνω καθόλου σε υποκειμενικές παρατηρήσεις (και δεν ενδιαφέρουν κανέναν).

 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η αυτοτέλεια της δουλειάς αυτής σε σχέση με το δημιουργό της, δηλαδή αν ο Σπύρος πέτυχε αυτό που ήθελε ο ίδιος. Και από όσο μπορώ να κρίνω, το πέτυχε 1000%. Νομίζω ότι σκέφτηκε και την κάθε νότα και την κάθε παύση, και έκανε την καλύτερη δυνατή επιλογή ακόμη και για την παραμικρή λεπτομέρεια.

 

Το σημαντικό σε μια δουλειά είναι, ανεξαρτήτως των όποιων γούστων σου, να μην μπορείς να της αλλάξεις νότα. Στην περίπτωση του Wound, αυτό επετεύχθη. Και αυτό το... αυτό, θέλει πολύ μεγάλο ταλέντο.

 

Συνολικά νομίζω ότι πρόκειται για ένα από τα καλύτερα progressive concept άλμπουμ που έχουν βγει ποτέ.

 

Hats off, Σπύρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Item received as described. Excellent Noizer, a joy to do business with. Highly recommended +++++

 

Πάμε στη σοβαρή κριτική και να αφήσω τις κουλτουροδηθενιές στους προλαλήσαντες.

 

Κατ' αρχήν να το ξέρεις, έχεις από τώρα χάσει  τις πωλήσεις των περίεργων που αγοράζουν από το εξώφυλλο.

 

Αν εσύ νέε μου διαθέτεις 30/20 όραση δεν σημαίνει ότι έχουμε όλοι και ας τρώμε ψάρια και καρότα. Καφέ γράμματα Font -1 σε καφέ φόντο μου κανε κεφάλι πάνω στο δίλεπτο. 5 στα 13 (το ένα έχει έντονα πορτοκαλί και σώθηκε) πήγαν αδιάβαστα. Το πράμα χειροτερεύει στη ράχη που και δεν διαβάζεται και είναι λάθος τσακισμένη. Εμείς με τα χιλιάδες CD τι θα κάνουμε δηλαδής για να σε βρούμε; Ασκήσεις οφθαλμίατρου;

 

Το booklet αρκετά καλή προσπάθεια αλλά μαγνήτης δακτυλικών αποτυπωμάτων. Next time πάρε χοντρό κρεμ χαρτί (βλ. εκδόσεις Άγρα τις οποίες καλό είναι να δεις γενικότερα για το πλασάρισμα ενός booklet).

 

Τα κύρια ονόματα γράφονται με κεφαλαία. Αισθητικές προτάσεις με την γραμματική δεν κάνουμε. Αλλιώς γύρισέ το όλο στο dada να τελειώνουμε.

 

Sam Kueschions εντ πόϊντερς:

Στο Hinder ποιός ήταν τελικά που χτύπησε το κουδούνι;

Στο ίδιο, πως το πετυχαίνεις αυτό το εφέ στη φωνή;

Και που την ηχογραφείς (προκειμένου να φωνάζεις τόσο δυνατά; )

Εσύ παίζεις slide ρε συ στο Great Outdoors; (το μόνο κομμάτι - μαζί με το Glacier - που ακούγεται)  :P

Roller coaster δυναμικών ενίοτε ενδιαφέρουσες ενίοτε επαναλαμβανόμενες και φορτωμένες (ναι, το ξέρεις, δεν είμαι του concept-progressive -εκτός κι αν είναι το Welcome to my nightmare  ;D ).

Πάρα πολύ καλή προφορά. Sexellent old sport.

Πόσο χρόνο σου πήρε το wholeον πρότζεκτ;

 

Έχω κι άλλα να πω και να ρωτήσω αλλά πρέπει να φύγω για λίγο.

Πέστα όλα σε μια συνέντευξή σου.

 

Το άλμπουμ 7.89 στα 10 με απόλυτα νούμερα.

Άμα αρχίσουμε τα "μα στην ηλικία του, με τα μέσα που διέθετε, στη χώρα αυτή και δεν είχε χρόνο, ο δε στίβος βαρύς και τα αγριογούρουνα λάθος ταϊσμένα" ξεπερνάς χαλαρά το 9.

Αλλά δε θέλουμε χάρες κύριοι...

Θέλουμε;

:-*

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο νομίζω ότι τα είπανε όλοι πριν από μένα και πολύ καλύτερα από ότι θα τα έγραφα.

 

Το ΜΠΡΑΒΟ είναι πολύ λίγο για την περίπτωσή σου (που συνεχίζεις να ανεβάζεις τον πήχη ολοένα και πιο ψηλά) και το ταλέντο σου, ειλικρινά, απίστευτο.

 

Μετά τους πολλούς άλλους, υποκλίνομαι κι εγώ...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε στη σοβαρή κριτική και να αφήσω τις κουλτουροδηθενιές στους προλαλήσαντες.

Ws enas από τους pro-λαλούντες να σου 'ξηγήσω επαυτιού.

 

Το πάλι curry τα έχι ποστάρι ένα ένα τα τραγούδια του. Εκί του τάπαμε σεμείον πρως σεμείον. Καλήτεχνικώς θωρώ πιιιιιο σεμαντικό να τονε πούμε για το σύνολο τώρα.

 

Συνέλαβε ένα τρομερά αμπίσιεντ kai τερας-tea-ο πρόjEKT αrt-οποίησης κιε το ήφερε η σπέρας. Ως ακροατής μπορώ nacho εν στάσις αλλά εδό θα τον πενέψο για το amazing εφίσενσι (έχο κιε προφίσενσι).

 

Όταν θα το 'χω ακούσι φοράς 20, θα τονε γράψο προσωπικός γεια τυχόν κομέντα μου.

 

Από τιν άλλι επιδί me to πιδί στο ίδιο καζάν-ντιπί βρά-ζουμε Oli, αυτί τη στιγμί nio8ο periτο οτι δει ποτε άλλο από το να too βγάλο το kapelo για το πόσο πλιότερα κάνει αυτώς, στο πλέσho του ίδγιου καζανιού pad ΟΤΕ.

 

Στα σοβαρά ta l;eo t;ora ντάξι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Σταύρο, Περικλή, Νικόλα, sfaku, Κώστα και Ηλία.

 

Sfaku, είσαι όμως υπερβολικός!!Κολακεύτηκα nonetheless :) Tο αν θα πετύχει την θεματική και ακροαστική ροή που εγώ ήθελα ήταν ένας από τους μεγαλύτερους προβληματισμούς μου κατά τη διάρκεια σύνθεσης...και σ'ευχαριστώ και πάλι που θεωρείς ότι στόχος επετεύχθη!

 

Κώστα σε υπερευχαριστώ για την ειλικρινή κριτική! Σου δίνω merrit σε αυτά που λες, ήταν προσωπική μου επιλογή το να τυπωθεί έτσι το βιβλιαράκι-οδηγός και θα μπορούσα να εξηγήσω το γιατί, αλλά εν τέλει δεν έχει και σημασία!  :)

 

 

1)Στο Hinder ποιός ήταν τελικά που χτύπησε το κουδούνι;

2)Στο ίδιο, πως το πετυχαίνεις αυτό το εφέ στη φωνή;

3)Και που την ηχογραφείς (προκειμένου να φωνάζεις τόσο δυνατά; )

4)Εσύ παίζεις slide ρε συ στο Great Outdoors; (το μόνο κομμάτι - μαζί με το Glacier - που ακούγεται)  :P

Roller coaster δυναμικών ενίοτε ενδιαφέρουσες ενίοτε επαναλαμβανόμενες και φορτωμένες (ναι, το ξέρεις, δεν είμαι του concept-progressive -εκτός κι αν είναι το Welcome to my nightmare  ;D ).

Πάρα πολύ καλή προφορά. Sexellent old sport.

5)Πόσο χρόνο σου πήρε το wholeον πρότζεκτ;

 

Έχω κι άλλα να πω και να ρωτήσω αλλά πρέπει να φύγω για λίγο.

Πέστα όλα σε μια συνέντευξή σου.

 

Το άλμπουμ 7.89 στα 10 με απόλυτα νούμερα.

Άμα αρχίσουμε τα "μα στην ηλικία του, με τα μέσα που διέθετε, στη χώρα αυτή και δεν είχε χρόνο, ο δε στίβος βαρύς και τα αγριογούρουνα λάθος ταϊσμένα" ξεπερνάς χαλαρά το 9.

Αλλά δε θέλουμε χάρες κύριοι...

6)Θέλουμε;

:-*

 

1) O κεντρικός χαρακτήρας.

2) Ποιο εφφέ εννοείς?

3) Σπίτι τα ηχογράφησα όλα...σε ένα μικρό μικρό δώμα πάνω. Θα ήταν ενδιαφέρον να ήσουν γείτονάς μου θαρρώ  :P

4) Ναι :) Θυμάμαι ότι σου είχε αρέσει!

5) Μαζί με τα διαδικαστικά (mastering, κοπές κλπ) γύρω στα 3 χρόνια.

6) Σαφώς και όχι! Όπως έχει πει και ο Νικόλας, στην τελική δεν ενδιαφέρει οποιονδήποτε εξωτερικό παρατηρητή a priori το πως και το γιατί!

 

:)

 

(Ο αστερίξ στους ολυμπιακούς αγώνες είναι και εμένα από τα αγαπημένα μου!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Ποιο εφφέ εννοείς?

H δεύτερη στο 6:20+

Είναι από vocaliser υποθέτω....

 

Ελπίζω ότι ήταν σαφές πόσο μου άρεσε η συνολική δουλειά

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω ότι ήταν σαφές πόσο μου άρεσε η συνολική δουλειά

 

Εννοείται! :)

 

Έχει κάμποσες φωνές εκεί που λες, αλλά vocalizer τσου! ;)

compressors, Βάθη και delay μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου