Προς το περιεχόμενο

SM Pro Audio M-Patch 2


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

http://www.thomann.de/gr/sm_pro_audio_mpatch_2.htm

 

Αυτό το μηχάνημα βγήκε ΑΚΡΙΒΩΣ για εμένα.

 

 

 

1ον Έχω εσωτερική κάρτα ήχου (PCI) και κουράστηκα/ βαρέθηκα να ελέγχω την ένταση software-ικά (με το mouse), άσε που δεν είναι και καθόλου studi-ακό κάτι τέτοιο  ;D ;D ;D ;D και

 

2ον Επίκειται άμεση αγορά δευτέρου ζευγαριού active monitor, άρα θα έχω τη δυνατότητα για A / B test.

 

Όμως από τις φωτογραφίες διαπιστώνω απουσία on/off διακόπτη. ??? ??? ???

Το έχει/ το ξέρει κανείς να μου το επιβεβαιώσει;

Αν όντως δεν έχει….έχομεν πρόβλημα.

Μα καλά, τόσο πολύ ανεβάζει το κόστος παραγωγής ένα on/off κουμπί;;; ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ό,τι φαίνεται δεν υπάρχει on/off. Μόνο ένα Mute on/off διακρίνω, αλλά δεν είναι το ίδιο. ;)

 

 

 

Πάντως το manual του μηχανήματος που μπορείς να βρεις εδώ, κάπου στη σελίδα 8 αναφέρει:

Note: All passive attenuation functions operate fully without the connection of the

power supply. This enables full portable use of the M-Patch 2 without restriction.

 

Ίσως γι' αυτό δεν απαιτείται η ύπαρξη κουμπιού power. Το μηχάνημα είναι passive, δηλαδή δεν απαιτεί αναγκαστικά τη χρήση ηλεκτρικού ρεύματος για να κάνει τη βασική δουλειά του. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Απ' ό,τι φαίνεται δεν υπάρχει on/off. Μόνο ένα Mute on/off διακρίνω, αλλά δεν είναι το ίδιο. ;)

 

 

 

Πάντως το manual του μηχανήματος που μπορείς να βρεις εδώ, κάπου στη σελίδα 8 αναφέρει:

Note: All passive attenuation functions operate fully without the connection of the

power supply. This enables full portable use of the M-Patch 2 without restriction.

 

Ίσως γι' αυτό δεν απαιτείται η ύπαρξη κουμπιού power. Το μηχάνημα είναι passive, δηλαδή δεν απαιτεί αναγκαστικά τη χρήση ηλεκτρικού ρεύματος για να κάνει τη βασική δουλειά του. ;)

 

Καλό αυτό, και να είσαι καλά που το έψαξες  :D :D αλλά μάλλον δεν μας φτάνει.

 

Για να ανεβάσεις ένταση σίγουρα θες τροφοδοσία.

 

Ελπίζω (αν και δεν νομίζω), όταν τερματίζεις αριστερά είτε το knob του «stereo volume» ή του «aux volume» , να κάμνει ένα «κλικ» ή ας κάμνει και «κλατς» , και να κλείνει…. ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Θα κοιτάξω και το μανουαλ.  ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό αυτό, και να είσαι καλά που το έψαξες  :D :D αλλά μάλλον δεν μας φτάνει.

 

Για να ανεβάσεις ένταση σίγουρα θες τροφοδοσία.

 

Ελπίζω (αν και δεν νομίζω), όταν τερματίζεις αριστερά είτε το knob του «stereo volume» ή του «aux volume» , να κάμνει ένα «κλικ» ή ας κάμνει και «κλατς» , και να κλείνει…. ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Θα κοιτάξω και το μανουαλ.  ;D ;D ;D

 

 

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι κατάλληλο για σοβαρή στούντιο δουλειά. Ψάξτο πάντως. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι κατάλληλο για σοβαρή στούντιο δουλειά. Ψάξτο πάντως. ;)

 

Απ’ το να ανεβάζω με το mouse ένταση, καλλίτερο είναι. (Και ξέρεις υπάρχει και μια «ασάφεια» στο ανέβασμα / κατέβασμα  με το mouse…δεν είναι [μπορεί να  είναι] πάντα ακριβής η προσπάθεια. Εκεί που πάω να δώσω +1db..δίνω +3 και ξυπνάει η γειτονιά.  ;D ;D ;D ;D)

 

Από την άλλη το A/B test μπορώ να το κάμνω και αλλιώς, π.χ να slpit-άρω το σήμα από το patchbay…αλλά αφού υπάρχει και αυτή η δυνατότητα.

 

Καλά για σοβαρό studio δεν είναι, για το δικό μου studio  μιλάμε. ;D ;D ;D ;D ;D

Ναι θέλει ψάξιμο….γι’ αυτό ρώτησα αν το έχει/ ξέρει κανένας, γιατί βαριέμαι να ψάχνω. ;D ;D ;D ;D (call me TEMPELIS).. ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως από τις φωτογραφίες διαπιστώνω απουσία on/off διακόπτη. ??? ??? ???

Το έχει/ το ξέρει κανείς να μου το επιβεβαιώσει;

Αν όντως δεν έχει….έχομεν πρόβλημα.

Γιατί? Τι τον χρειάζεσαι τον συγκεκριμένο διακόπτη?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει 2 διακοπτες που επιλεγεις ποια εξοδο θα ακους. Αν δεν πατησεις κανενα, δεν εχεις ηχο στα ηχεια σου.

Επισης δεν χρειαζεται ρευμα εκτος αν θελεις να χρησιμοποιησεις τον ενισχυτη ακουστικων που εχει.

Σκεψου οτι ειναι απλα μια συσκευη που μειωνει την ενταση, Δηλαδη οταν γυρισεις το ποτενσιομετρο τερμα δεξια ειναι θεωρητικα σαν να μην το εχεις συνδεσει.

 

Τωρα οσον αφορα στον ηχο δεν ειναι τοσο passive οσο λεει. Εγω ακουσα μεγαλη διαφορα και οχι προς το καλυτερο. Μου εκανε τα monitor να ακουγοντε πιο "αργα" και σαν να εχουν μικροτερο ενισχυτη.

 

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα περισσοτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@ Apaleftos & @ fusiongtr

 

1. Δεν θέλω γενικά να αφήνω τις συσκευές μόνιμα αναμένες  .

2. Είμαι μανιακός , αν βλέπω διάσπαρτα καλώδια, ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ το θέαμα, οπότε τα τακτοποιώ έτσι , ώστε τα τροφοδοτικά (και όχι μόνο) να είναι καλά κρυμμένα σε χώρους απροσπέλαστους.  ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Άρα αν θελήσω να το κλείσω, θα είναι πρακτικά αδύνατο να γίνει αυθημερόν . ;D ;D ;D

Εκεί ακριβώς μου χρειάζεται το On/Off.

 

Θα μου πεις, βγάλε το βύσμα από πίσω από τη συσκευή. Αλλά κάνει;;;;;

 

 

 

 

Τωρα οσον αφορα στον ηχο δεν ειναι τοσο passive οσο λεει. Εγω ακουσα μεγαλη διαφορα και οχι προς το καλυτερο. Μου εκανε τα monitor να ακουγοντε πιο "αργα" και σαν να εχουν μικροτερο ενισχυτη.

 

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα περισσοτερο...

 

Όχι δεν με μπέρδεψες καθόλου, αλλά αν είναι έτσι ΔΕΝ το θέλω ;D ;D ;D ;D ;D

ThanQ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LK, η κατάσταση έχει ως εξής : το μηχάνημα που είδες ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι φτιάχτηκε για 'σένα. Ενώ το μηχάνημα που ΟΝΤΩΣ φτιάχτηκε για 'σένα είναι το εξής :

 

http://www.elina.gr/0050000524/2control.html

 

Ως άνθρωπος που έχει περάσει από το ίδιο τούνελ σκέψεων με αυτές που παρέθεσες, σε ενθαρρύνω (και το πράττω σπανίως) να αγοράσεις χωρίς καν να σκεφτείς. Ευτυχώς, και αυτό που σκεπτόσουν, αντιπροσωπεύεται από την ίδια εταιρεία, οπότε αποφεύγουμε την πιθανή μομφή για κίτρινη διαφήμιση.

 

:) :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου