Προς το περιεχόμενο

Εξαφάνιση αρνητικής αξιολόγησης σε αγγελία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και περνάω αρκετό χρόνο τσεκάροντας τι γίνεται στο φόρουμ αλλά και στις αγγελίες, πολλά από τα πράγματα που έχουν περάσει από τα χέρια μου τα έχω πάρει ή τα έχω δώσει μέσω των αγγελιών, και έτυχε να γνωρίσω καλά άτομα μέσα από αυτή τη γνωριμία/παζάρι αλλά και κάποιους που έφταναν στο αντίθετο άκρο.

Και επειδή ειδικά τέτοιες εποχές βοηθάνε κόσμο αυτές οι αγγελίες, αφιέρωσα και χρόνο και έκανα αξιολογήσεις, όπου ειδικά πίστευα ότι άξιζε επιβράβευση είτε προειδοποίηση για άλλους πιθανούς αγοραστές/πωλητές, μιάς και αφού το νοιζ δεν επιβαρύνει εμάς για αυτό το σύστημα, κάπου πέφτει και στο χέρια μας να μείνει υγιές και αξιοπρεπές.

 

Προς έκπληξή μου σήμερα είδα μια από τις ελάχιστες αρνητικές αξιολογήσεις που έχω κάνει να έχει εξαφανιστεί από το προφίλ ενός μέλους - όχι από το προφίλ που είναι στο φόρουμ αλλά αυτό με τα 5 αστέρια στις αγγελίες όπου αφήνουμε και σχόλια. Και η αξιολόγηση αλλά και η περιγραφή που είχα κάνει.

 

Έχει παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα ώστε να χαθούν αξιολογήσεις ή κάποιος έβαλε το χεράκι του? Δε με νοιάζει τόσο για το μέλος αλλά όσο νομίζω έπρεπε να το αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο σύστημα.

 

Απλά οι αξιολογήσεις αφορούν ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ. Δεν αφορούν κακές συνεννοήσεις και προεόρτια συναλλαγής απο δυσαρεστημένους που τελικά δεν κατέληξε στα χέρια τους το αντικείμενο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τελική συμφωνία για αγορά δεν αποτελεί προεόρτιο αλλα μέρος μιας συναλλαγής. Γι αυτο και αν κάποιος δεν τηρήσει το λόγο του ακυρώνεται η συναλλαγή γιατι η δέσμευση ειναι τοσο σημαντικό μέρος της συναλλαγής όσο το ίδιο το προϊόν.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση αν συμφωνούσα ότι θα αγοράσω έναν ενισχυτη που πουλάς φίλε yameth, τον μετεφερες γι αυτο το λόγο 500km και μετα εγω απέφευγα να τον παραλάβω και να πληρώσω δε θα μου άξιζε αρνητική αξιολόγηση, ειδικά αφού ζημειώθηκες και εσύ λόγω της μη τήρησης της συμφωνίας απο την πλευρά μου; Δε θα άξιζε να φαίνεται στο προφίλ μου αυτή η συμπεριφορά μου για άλλους επίδοξους συναλλασσόμενους μαζί μου;

 

Δε θέλω να δώσω συνέχεια, γιατί όπως είπα δε με ενδιαφέρει το μέλος όσο το γιατι χάθηκε η αξιολόγηση μου χωρίς να ενημερωθώ έστω με ένα pm.

 

Ευχαριστω για την απάντηση

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συγκεκριμένη περίπτωση αν συμφωνούσα ότι θα αγοράσω έναν ενισχυτη που πουλάς φίλε yameth, τον μετεφερες γι αυτο το λόγο 500km και μετα εγω απέφευγα να τον παραλάβω και να πληρώσω δε θα μου άξιζε αρνητική αξιολόγηση, ειδικά αφού ζημειώθηκες και εσύ λόγω της μη τήρησης της συμφωνίας απο την πλευρά μου; Δε θα άξιζε να φαίνεται στο προφίλ μου αυτή η συμπεριφορά μου για άλλους επίδοξους συναλλασσόμενους μαζί μου;

 

Για να καταλάβω τώρα...Έκανες 500km επειδή απλά "σου δωσε το OK" ένας άγνωστος στην άλλη άκρη της γραμμής;

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω τώρα...Έκανες 500km επειδή απλά "σου δωσε το OK" ένας άγνωστος στην άλλη άκρη της γραμμής;

 

 

 

Άλλοι κάνουν κατάθεση 1000ευρώ σε κάποιον άγνωστο.

Προφανώς δεν του έδωσε απλά το οκ,αλλά είχανε συμφωνήσει σε όλες τις λεπτομέρειες και τον εμπιστεύτηκε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον μετεφερες γι αυτο το λόγο 500km

ειδικά αφού ζημειώθηκες και εσύ λόγω της μη τήρησης της συμφωνίας απο την πλευρά μου;

μαλλον με κουριερ το εστειλε και χρεωθηκε τα μεταφορικα πηγαιν' ελα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω τώρα...Έκανες 500km επειδή απλά "σου δωσε το OK" ένας άγνωστος στην άλλη άκρη της γραμμής;

 

Φυσικά και όχι, μετά απο πολλές τηλεφωνικές διαβεβαιώσεις και συζητήσεις ο ενισχυτής μεταφέρθηκε επί της ευκαιρίας ταξιδιού και αφέθηκε σε γνωστό στην ίδια πόλη. Αλλά για να τον πάρω πίσω στην πόλη μου ζημειώθηκα ναι.

Έχει σημασία για την ουσία του θέματος το πώς και γιατί? Στην αξιολόγηση υπήρχε αναλυτική περιγραφή.

 

Άλλοι κάνουν κατάθεση 1000ευρώ σε κάποιον άγνωστο.

Προφανώς δεν του έδωσε απλά το οκ,αλλά είχανε συμφωνήσει σε όλες τις λεπτομέρειες και τον εμπιστεύτηκε..

 

Έχει τύχει να μου στείλουν κιθάρα να τη δοκιμάσω χωρίς χρήματα, όπως και έχει τύχει να έχω στείλει πολυεφφέ έτσι.

Με λίγη συζήτηση και καλή θέληση και αν ο άλλος έχει παρουσία στο φόρουμ και στις αγγελίες, μπορείς να κρίνεις και να δεις αν είναι έμπιστος ή πονηρός.

 

Το θέμα δεν είναι η συγκεκριμένη περίπτωση αλλά η διαγραφή της αξιολόγησης που έκανα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το θέμα έχει κλείσει. Και όχι για να σε αδικήσω εσένα ή τον άλλο... αλλά για να τηρηθεί μια τάξη. Εξ άλλου που σας ξέρω; Δεν ξέρεις πόσες περιπτώσεις κακής συνεννόησης μου γίνονται γνωστές (με παράπονα) συνεχώς...

 

Οι αξιολογήσεις αφορούν κακές ή καλές συναλλαγές. Οπως οταν θα αγόραζες απο ένα κατάστημα πχ.

Εχεις παράπονο; Δεν σε εξόφλησε και τον ψάχνεις; Δεν σου είπε πως μόλις ζεσταίνεται σβήνει ενω όταν το δοκίμασες κρύο δούλευε άψογα; Είσαι ικανοποιημένος; Σου έδωσε και την θήκη δώρο; Σε τάισε κιόλας; Γράψτα!

 

Το σούπα - μούπες, δεν κατάλαβες, εγω περίμενα, το κατέβασα όταν μπορούσα, δεν σήκωσε το τηλέφωνο κλπ είναι καθαρά θέμα συνεννόησης ή μη μεταξύ δύο αγνώστων συνήθως τηλεφωνικά, ΕΝΗΛΙΚΩΝ ελπίζω, που πρέπει να καταλαβαίνουν κάποια στιγμή αν μπορούν να κάνουν "δουλειά" μεταξύ τους. Σαν υπεύθυνα άτομα.

 

Πολλοί παρασύρονται γιατί θέλουν να ξεφορτωθούν το αντικείμενο ή αντίθετα το ονειρεύονταν βδομάδες πριν και το "δένουν". Δυστυχώς δεν καρποφορούν όλες οι συζητήσεις και ίσως είναι για το καλύτερο διότι αφού δεν πήγε καλά η συνεννόηση... λες η συναλλαγή να πάει;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου