Προς το περιεχόμενο

Ποιο ψηφιακό πιανο να διαλέξω;


nasiaser

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους, είμαι νέα στο φόρουμ και θα ήθελα τη γνώμη σας για την αγορά ψηφιακού πιάνου. Με ενδιαφέρει να έχει όσο το δυνατό καλύτερο κλαβιέ και ήχους, και να ποιες είναι οι επιλογές μου:

1. Yamaha CLP-430

2. Kurzweil Mark Pro 3i

3. Roland hp305

Με ενδιαφέρει και η όψη του να προσεγγίζει την όψη του κλασσικού, να μην είναι και πολύ κομπιουτερίστικο εξωτερικά.

Τι θα μου προτείνατε να διαλέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Προσωπικά είμαι ΜΕΓΑΛΟΣ fan της σειράς Privia από την Casio. Εκπληκτικό feeling (και έχω δίπλωμα πιάνου, άρα ξέρω τι λέω), και αρκετά καλοί ήχοι (όχι σπουδαίοι όμως). Αν το συνδιάσεις με τον Η/Υ και καταπληκτικούς ήχους έχεις ένα αριστούργημα. Έχω το PX110 εδώ και 5 χρόνια, δεν έχει πάθει τίποτε, και πλέον το PX135 είναι ακόμη καλύτερο.

 

Θα τα κοίταζα τουλάχιστον, ως εναλακτικές για τα παραπάνω. Εγώ τουλάχιστον τα προτιμώ ΠΟΛΥ από τα αντίστοιχα Yamaha.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μπορώ να βρω πληροφορίες για τα Privia?Μπήκα στο Thomann, αλλά δεν αναφέρει το μοντέλο PX135. Βρήκα τα ΑΡ 220 & ΑΡ 420. Βασικά το θέλω για εκμάθηση, και σε όποια καταστήματα έχω μιλήσει, υποστηρίζουν όλοι ανεξαιρέτως ότι τα ψηφιακά πιάνα που προσεγγίζουν όσο το δυνατό καλύτερα το κλασσικό είναι στην κατηγορία τιμών από 1700 και πάνω. Για τα Casio δεν έχω συγκεκριμένη άποψη (που να την έχω σχηματίσει από γνώμες άλλων ατόμων που τα έχουν δοκιμάσει εννοώ). Είναι όντως τόσο καλά;

 

Οκ, τώρα τσέκαρα ότι η σειρά px δεν είναι έπιπλο. Όμως εγώ θέλω να είναι έπιπλο. Η σειρά celviano τι λέει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και γω παρ όμοια απορία ψαχνω κατι σε πιάνο ηλεκτρικο -για τον Υιό μου- που παίζει ήδη σε κλασικό πιάνο και σκέφτομαι να παμε σε βαρυκεντρισμένα πλήκτρα για ήχους πιάνου, organ, μπλούζ γενικά ή απευθείας σε light touch πλήκτρα?

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μένα έχεις θετικές ψήφους στα 2 πρώτα, σχετικά με τα ηχητικά τους δείγματα και το τουσέ τους.

Για τα Privia, προσωπική μου άποψη ηχούν ως πιάνα και έχουν ισορροπία τιμής απόδοσης.

Αν σκεφτείς και το service, προσωπικά καταλήγω στην Yamaha και μετά στην kurzweil (προσωπική εμπειρία). Στην κορυφή του service τοποθετώ την Roland.

Επισκέψου τα όργανα, κάθισε, άκουσέ τα,δοκίμασέ τα και σου εύχομαι καλή και επιτυχημένη αγορά.

 

Αν θες ...επισκέψου τον Tonys Keyboards στα Εξάρχεια. Εκεί θα βρεις το Nord Stage Piano.

Ίσως αυτό που θα δεις και ακούσεις,μαζί με το έντονο κόκκινο χρώμα του, σου δώσει μια ώθηση διαφορετική... ;)

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και γω παρ όμοια απορία ψαχνω κατι σε πιάνο ηλεκτρικο -για τον Υιό μου- που παίζει ήδη σε κλασικό πιάνο και σκέφτομαι να παμε σε βαρυκεντρισμένα πλήκτρα για ήχους πιάνου, organ, μπλούζ γενικά ή απευθείας σε light touch πλήκτρα?

Θα σου πρότεινα να τα ξεχωρίσεις και να έχεις 2 εναλλακτικές.

Το waterfall κλαβιέ δεν θα σου δώσει την πιανιστική αίσθηση και το αντίστροφο.

Η έκδοση του Nord Electro 3 88 HP είναι ένας άριστος συνδιασμός που καλύπτει σε δείγματα τις δικές σου ανάγκες με το παραπάνω.

Τις ίδιες ανάγκες θα σου καλύψει το Korg SV1 88 και το Κurzweil PC3K (εδώ μιλάμε για πλήρες workstation...νομίζω ότι είναι τοο much από απλά ένα stage όργανο).

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, το ψάχνω εδώ και αρκετό καιρό, και τελικά όλο στα Yamaha καταλήγω. Δυστυχώς είμαι στην επαρχία και χωρίς την άνεση χρόνου να πεταχτώ σε κάποια μεγαλύτερη πόλη με καταστήματα μουσικών ειδών. Άρα, θα ψωνίσω λίγο στα τυφλά και πάντα με βάση αυτά που μπορώ να μάθω από άλλους, πιο έμπειρους και γνώστες σε θέματα πιάνων.

Πρόσφατα, κι ενώ έλεγα ότι κατέληξα στο Yamaha, βγήκε μπροστά μου το Kurzweil και θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1.είναι όντως τόσο καλό (όσο μου είπε ο πωλητής;) το κλαβιέ του; Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να βρω reviews για το συγκεκριμένο μοντέλο, μόνο για τα Mark pro OneI & TwoI, κι αυτά ήταν παράπονα για κάποιες ζημιές που έπαθαν μόλις τους τελείωσε η εγγύηση.

2.Βγάζουν ζημιές;Να ένα ακόμη σημείο που τα Yamaha υπερτερούν. Όλοι έχουν να το λένε για την αντοχή τους (και το service τους).

 

Και ακόμη, από τα Yamaha, το CLP430 με το CLP440 τι διαφορά έχουν (εκτός από τη χρηματική, φυσικά...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν μπορώ να σου απαντήσω.

Αγορά εκ του μακρώθεν, ίσως να μην είναι η καλύτερη.

Για τα Mark έχω προσωπική εμπειρία που με άφησε με τα καλύτερα συναισθήματα.

Αν τελικά δεν μπορείς να δοκιμάσεις, τότε αγόρασε ή Yamaha ή Κurzweil.

H πρώτη έχει θρυλική παρουσία σε κλασικά stage grand piano, η δεύτερη κατασκευάζεται στην Young Chang (τα ηχητικά δείγματα θα σε καλύψουν στο έπακρον ).

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μπορώ να βρω πληροφορίες για τα Privia?Μπήκα στο Thomann, αλλά δεν αναφέρει το μοντέλο PX135.

 

χμμμ...

 

http://www.thomann.de/gr/casio_px_135_bk_privia_deluxe_bundle.htm

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το λινκ, αλλά εχω και στραβομαρα...μπροστα μου θα ήταν και δεν το είδα...και φαντάσου, έβαλα να ψαξει μονο τα casio...

 

Ου γαρ έρχεται μονο...

 

Μμμ, βρήκα τι έφταιγε, δεν κοιταγα στα compact pianos.

Αλλά θελω κλασσικο έπιπλο...οπότε...

 

Κώστα, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές, ήταν πολύ κατατοπιστικές. Να ρωτήσω κάτι ακόμη: για τα Roland ανέφερες μόνο ότι έχουν τοπ σέρβις. Κατά τα άλλα τι λένε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου