Προς το περιεχόμενο

Ποιο ψηφιακό πιανο να διαλέξω;


nasiaser

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κώστα, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές, ήταν πολύ κατατοπιστικές. Να ρωτήσω κάτι ακόμη: για τα Roland ανέφερες μόνο ότι έχουν τοπ σέρβις. Κατά τα άλλα τι λένε;

Έχω δουλέψει το RD1000. Κατευχαριστημένος.

Απλά για μένα ,για τα δικά μου αυτιά και γούστα, δεν θα ξαναεπέλεγα Roland στον τομέα του πιάνου και του ηλεκτρικού πιάνου.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μμμ, βρήκα τι έφταιγε, δεν κοιταγα στα compact pianos.

Αλλά θελω κλασσικο έπιπλο...οπότε...

Εεεεμ... απλά να πω κάτι τις: αν είναι για κλασσικό έπιπλο για 1700 ευρώ ΣΙΓΟΥΡΑ βρίσκεις ΚΑΛΟ μεταχειρισμένο πιάνο. Και αγόρασε και μια 'μπούρδα' για τον Η/Υ αν έχεις τόση ανάγκη την σύνδεση και τελείωσες.

 

Αλλιώς, αν είσαι κοντά στο Γέρακα, έλα από το στούντιο να δοκιμάσες το δικό μου Privia! Δεν είναι έπιπλο, αλλά εχει καλή βάση γενικά (και 3 πεντάλ, με κάποια λίγα επιπλέον χρήματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Εννοείς το Roland RD-1000, του 1986 ? ;D

Ναι. Θρυλικό.
Ο άνθρωπος ρωτάει γνώμες για σημερινά πιάνα και εσύ του αναφέρεις εντυπώσεις για προϊόν του 1986 (πριν 26 χρόνια) ;

 

Λέγοντάς του ότι:

Έχω δουλέψει το RD1000. Κατευχαριστημένος.

Απλά για μένα ,για τα δικά μου αυτιά και γούστα, δεν θα ξαναεπέλεγα Roland στον τομέα του πιάνου και του ηλεκτρικού πιάνου.

 

Το λες αυτό βασισμένος στον ήχο του RD-1000;

Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς το Roland RD-1000, του 1986 ? ;D

 

1986_rd-1000.jpg

Μικρος που ειναι ο κοσμος... 8)

Σημερα το πρωι διαβαζα για το gear που εχει περασει απο τα χερια του Παπαθανασιου ολα αυτα τα χρονια και σταθηκα λιγο στο Roland MKS-20, που ειναι η rack εκδοση του RD-1000. Ο τυπος ειχε στο rig του συνδεδεμενα δυο MKS-20 για πολλα χρονια, οπως θα δειτε και στις παρακατω φωτος του 1988.

 

Κλασσικο ηλ.πιανο που ακουγεται σε απειρα αλμπουμς των 80s/90s και οχι μονο. Εκτος απο τον Βαγγο ο Elton John επισης ειχε τρελα μ'αυτο, κυριως με την keyboard εκδοση. Αλλα ειναι οντως παλιο, που να το βρεις τωρα και γιατι να ψαχνεις κι ολας, στην εποχη μας πλεον υπαρχουν τοσα πολλα και καλα ηλ. πιανα για ολες τις τσεπες.

 

image.png

 

image.png

 

image.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανώλη, δήλωσα στο θέμα ότι για classic piano και  δεν θα έκανα ξανά επιλογή σε Roland.

Πριν  χρόνια πέρασε από τα χέρια μου το RD1000. Ήταν η μόνη μου επαφή με αυτή την κατηγορία της Roland πέραν από τα συνθ της.

Η κοπέλα με ρώτησε ποια είναι η άποψη μου για την Roland πέραν από του service.

 

υ.γ. Ο ''καταράκτης''...μόλις βρήκε ''τρύπα''..αμέσως να μας παρουσιάσει το γενειοφόρο Παπαθανασίου... :)

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Μανώλη, δήλωσα στο θέμα ότι για classic piano και  δεν θα έκανα ξανά επιλογή σε Roland.

Πριν  χρόνια πέρασε από τα χέρια μου το RD1000. Ήταν η μόνη μου επαφή με αυτή την κατηγορία της Roland πέραν από τα συνθ της.

Η κοπέλα με ρώτησε ποια είναι η άποψη μου για την Roland πέραν από του service.

Μάλιστα.

Λες - δηλώνεις σήμερα εν έτη 2012 την άποψή σου για τον ήχο του πιάνου μιας εταιρίας, από τη στιγμή που το μοναδικό πιάνο αυτής της εταιρίας με το οποίο είχες έρθει σε επαφή - είχες παίξει, ήταν κάποτε ένα μοντέλο τεχνολογίας του 1986.

 

Τα μοντέλα για τα οποία συζητάμε είναι τεχνολογίας των τριών τελευταίων ετών, δηλαδή 23-26 χρόνια μετά.

 

υ.γ. Ο ''καταράκτης''...μόλις βρήκε ''τρύπα''..αμέσως να μας παρουσιάσει το γενειοφόρο Παπαθανασίου... :)
Είπε για το MKS-20, το rack του RD-1000  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά παρήγγειλα το Roland HP503.

Ήθελα το 505, αλλά δεν υπήρχε και η αντιπροσωπεία έδινε νεφελώδεις απαντήσεις σχετικά με το πότε θα κάνει εισαγωγή.

Προφανώς θέμα ρευστότητας...

Τέλος πάντων, από βδομάδα θα σας πω εντυπώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου