Προς το περιεχόμενο

Ποιο ψηφιακό πιανο να διαλέξω;


nasiaser

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Καλόπαιχτο. Σου εύχομαι να το ευχαριστηθείς.

Άλλωστε θα καταλάβεις και μόνος σου την διαφορά ή όποιος γνωστός σου παίξει σ'αυτό.

Αν έχεις iPad κατέβασε το Piano Partner (δωρεάν), θα σου φανεί χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν, χθες το βράδυ συναρμολογήθηκε το πιάνο, και δοκιμάστηκε για πρώτη φορά. Έχει έναν υπέροχο, πολύ γλυκό, κρυστάλλινο ήχο, καμιά σχέση με τα Yamaha, που ενίοτε σου τρυπάν τ' αυτιά. Εκείνο που δεν μπόρεσα να καταλάβω καλά, είναι το κλαβιέ. Το escapement, αυτή η αναπήδηση που κάνει το πλήκτρο στο τέλος, λοιπόν μου φάνηκε υπερβολική. Αλλά πάλι, πιανίστας δεν είμαι, οπότε μάλλον εγώ δεν ξέρω καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζω κι εγώ. Επαιξα και ακουσα σήμερα, το πολύ affordable RP-301.

 

Απο την Roland χαρακτηρίζεται ως entry-level. Ωστόσο μου αρεσε ο ήχος του ΑΛΛΑ κυρίως το πλήκτρο του...το αγάπησα. Ειναι ότι καλυτερο έχω παιξει. Διαφερει απο του πιάνου,ΝΑΙ, αλλά βρισκω πως βοηθάει καλύτερα στο εκφραστικό παίξιμο.

 

Ο ήχος τώρα...Σαν δείγμα ηταν εξαιρετικός. Και η αποκριση στις διαφορετικές δυναμικες πολυ φυσική. Ομως υστερουσε σε αυτό που περιμενα να ακουσω, και με βαση αλλα δειγματα supernatural που εχω δει στο ιντερνετ, και το ειχα φανταστει αλλιώς. Ισως εφταιγε και ο χωρος. Πολυ ανοιχτος και πολλές λείες επιφάνειες, χανοταν όλος ο ογκος.

 

Η ερώτηση μου λοιπόν...Το ότι είναι Supernatural, σημαίνει ότι εχει τον ίδιο ήχο με τα Ηp-30x ή 50x πχ? Γιατι η τιμή διαφέρει αρκετά νομίζω.

Που ειναι ομοια και που διαφερουν? Στη μηχανη supernatural? Στα δειγματα? Στα ηχεια?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Απο την Roland χαρακτηρίζεται ως entry-level.

Πράγματι, χαρακτηρίζεται ως entry level. Βγαίνει σε δύο εκδόσεις RP-301 και RP-301R που έχει και ένα "μικρό" arranger με πάρα πολύ ενδιαφέρουσες δυνατότητες για πιανίστες.

 

Ωστόσο μου αρεσε ο ήχος του ΑΛΛΑ κυρίως το πλήκτρο του

Τα οποία και αυτά χαρακτηρίζονται σχετικά ως "entry-level" σε σχέση με άλλα από μεγαλύτερες σειρές.

 

Ομως υστερουσε σε αυτό που περιμενα να ακουσω, και με βαση αλλα δειγματα supernatural που εχω δει στο ιντερνετ, και το ειχα φανταστει αλλιώς. Ισως εφταιγε και ο χωρος. Πολυ ανοιχτος και πολλές λείες επιφάνειες, χανοταν όλος ο ογκος.

Ο χώρος, η ένταση (master volume) και ειδικά ο ενισχυτής με τα ηχεία παίζουν και αυτά καθοριστικό ρόλο. Αν το ακούσεις στο σωστό χώρο με τη σωστή ένταση ή με καλά ακουστικά, θα ακούσεις αυτό που περίμενες. Αυτά που ακούς από το internet συνήθως είναι γραμμένα μέσω line out.

 

Η ερώτηση μου λοιπόν...Το ότι είναι Supernatural, σημαίνει ότι εχει τον ίδιο ήχο με τα Ηp-30x ή 50x πχ? Γιατι η τιμή διαφέρει αρκετά νομίζω.

Έχουν οπτικές και τεχνικές διαφορές μεταξύ τους, μεταξύ άλλων και τα ηχεία με τον ενισχυτή. Άλλωστε η σειρά HP είναι τα κανονικά πιάνα, η σειρά RP είναι entry-level.

 

Που ειναι ομοια και που διαφερουν? Στη μηχανη supernatural? Στα δειγματα? Στα ηχεια?

Όπως είπα έχουν τεχνικές διαφορές μεταξύ τους. Ειδικά τα ηχεία με τον ενισχυτή κάνουν την διαφορά, αν έχεις σχέση με αυτά το καταλαβαίνεις αμέσως.

 

Τα pedal που δεν είναι ON/OFF ή HALF αλλά είναι continues controllers, πως τα είδες στο παίξιμο;

Πως άκουσες τους ήχους 1 & 5 από τα πιάνα;

Πως άκουσες τον ήχο του πιάνου σε όλο το εύρος του κλαβιέ καθώς και την ανταπόκριση σε όλο το εύρος των δυναμικών (velocity) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεφερες αρκετά τη διαφορά στα ηχεία και τον ενισχυτη. Επειδή τυχαινει να εχω ηχειάρες ;D ως μονιτορ (Roland DS-5), μήπως με συμφέρει η αγορά ενός RP, δεδομένου ότι θα βγαίνει απο τα DS? Μιλάμε για κανα 2 χιλιαρικα διαφορά στην τιμη ;D

 

Tο πλήκτρο, entry-ξεentry, με ενθουσίασε. Επειδή ειμαι μια μίξη διαφορετικών τεχνικών (παιζω καθημερινά σε ακουστικά πιανα, όρθια ή με ουρά, αλλά ΚΑΙ semi-weighted στο σπιτι), βρισκω το πληκτρο του συγκεκριμένου οργανου ακριβως όπως το θέλω. Εχει πιο γρηγορη επαναφορά απο το ακουστικό πιάνο, αλλά πολυ καλό κοντρόλ των δυναμικών, κάτι που με τα semi-weighted ειναι αστείο.

 

Στο πεντάλ μου έκανε εντυπωση, πως λειτουργει ακριβώς όπως του πιάνου. Ειδικά το κρατημα του sustain της νότας, ακόμα και αν πατήσεις το πενταλ αφου αφήσεις το πληκτρο, είναι κάτι που δεν περιμενα να ακουσω. Και το δοκίμασα επιτηδες και αρκετή ώρα. Κραταει μέχρι και τους αρμονικους.

 

Τους ήχους όπως είπα, τους περίμενα λίιιιγο πιο γεμάτους. Αλλά είπαμε, ίσως φταίει ο χώρος. Αλλά..επιτέλους κανονικές ψηλές νοτες. Ειχα βαρεθει το σαντουρι των clavinova (ειχα μεχρι προσφατα ενα) και την λάσπη στα χαμηλά, τύπου Kurzweil (MarkPro One).

 

Θα ξαναπεράσω σίγουρα απο τον Στολλα, και θα παρω και τα ακουστικά μου μαζι. Τα εχω χρονια και θα καταλάβω ακριβως τι παίζει, απο κει μεσα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ανεφερες αρκετά τη διαφορά στα ηχεία και τον ενισχυτη. Επειδή τυχαινει να εχω ηχειάρες ;D ως μονιτορ (Roland DS-5), μήπως με συμφέρει η αγορά ενός RP, δεδομένου ότι θα βγαίνει απο τα DS? Μιλάμε για κανα 2 χιλιαρικα διαφορά στην τιμη ;D

Εξαρτάται. Η διαφορά της τιμής δεν αφορά μόνο τον ενισχυτή και τα ηχεία του συγκεκριμένου πιάνου.

 

Στο πεντάλ μου έκανε εντυπωση, πως λειτουργει ακριβώς όπως του πιάνου. Ειδικά το κρατημα του sustain της νότας, ακόμα και αν πατήσεις το πενταλ αφου αφήσεις το πληκτρο, είναι κάτι που δεν περιμενα να ακουσω. Και το δοκίμασα επιτηδες και αρκετή ώρα. Κραταει μέχρι και τους αρμονικους.

Πολύ ωραία. Αυτά είναι κάποια από τα χαρακτηριστικά της SuperNatural.

 

Τους ήχους όπως είπα, τους περίμενα λίιιιγο πιο γεμάτους. Αλλά είπαμε, ίσως φταίει ο χώρος. Αλλά..επιτέλους κανονικές ψηλές νοτες.

Όπως σου είπα είναι και ο ενισχυτής με τα ηχεία στη σωστή ένταση.

 

Ειχα βαρεθει το σαντουρι των clavinova (ειχα μεχρι προσφατα ενα) και την λάσπη στα χαμηλά, τύπου Kurzweil (MarkPro One).

Δεν είναι όλα τα Yamaha ίδια. Και η Yamaha έχει σωστά ηλεκτρικά πιάνα αρκεί να βρεις το κατάλληλο ανάλογα το παίξιμό σου και τι ακριβώς θες. Η Kurzweil κάποτε ήτανε σημείο αναφοράς ειδικά στα πιάνα. Αυτό που με χαλάει είναι το hardware και ειδικά του κλαβιέ βάση σημερινών δεδομένων.

 

Θα ξαναπεράσω σίγουρα απο τον Στολλα, και θα παρω και τα ακουστικά μου μαζι. Τα εχω χρονια και θα καταλάβω ακριβως τι παίζει, απο κει μεσα ;)

Να πάρεις και τα δικά σου ακουστικά αλλά να ζητήσεις από το κατάστημα να ακούσεις με ένα ζευγάρι ακουστικά Roland RH-200 ή RH-300.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται. Η διαφορά της τιμής δεν αφορά μόνο τον ενισχυτή και τα ηχεία του συγκεκριμένου πιάνου.

 

Σίγουρα. Τετοια διαφορά στην τιμή δε δικαιολογείται μονο απο ενισχυτή και ηχεια. Εκτος αν το ενα εχει κωνο της τροχαιας για ηχειο και το αλλο καλωδια απο λευκοχρυσο :D

 

Απλά το ιδανικό θα ήταν να ειχαν προς δοκιμή και καποιο hp μοντελο, ώστε να τα συγκρινω και να αποφασίσω αν αξίζει ή οχι τη διαφορά, στα ήχεια μου και τα ακουστικά μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σου είπα ότι, η διαφορά της τιμής δεν αφορά μόνο τον ενισχυτή και τα ηχεία του συγκεκριμένου πιάνου. Που σημαίνει ότι αφορά και άλλα πράγματα.

 

http://www.roland.com/piano/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου