Προς το περιεχόμενο

Ειναι φυσιολογικο να κρεμαω το μπάσο χαμηλοτερα;


Nikoubis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω την εντυπωση οτι ειχα αναποδη πορεια απο πολλους: ξεκινησα να παιζω φορωντας το μπασο σαν παπιγιον, το κατεβασα στο "στην ιδια θεση οταν καθεσαι και οταν εισαι ορθιος" υψος, το οποιο βρηκα εν τελει απαλευτο και ανουσιο, καταληγοντας για αρκετα χρονια να το εχω σχετικα ψηλα στην κοιλια. Εσχατως νιωθω την αναγκη να μακρυνω ακομα περισσοτερο τη ζωνη και να παιζω στην πατροπαραδοτη ροκαδικη ποζεροπεριοχη, οπου βρισκω το παιξιμο ακομα πιο ξεκουραστο.

 

Εσεις που βρισκεστε; Παιζετε με την καρδια σας, την μπακα σας η το αντριλικι σας; Το φερατε με τον καιρο ψηλοτερα η χαμηλοτερα; Να παψω να ασχολουμαι με τριχες και να ανοιξω θεμα για τα κσυλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ήταν μην πάρετε δική σας κατηγορία, εσείς οι μπασίστες, όλοι τις ίδιες ανησυχίες έχετε...  8) :P ;D ;D

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=195070.0;topicseen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν μην πάρετε δική σας κατηγορία, εσείς οι μπασίστες, όλοι τις ίδιες ανησυχίες έχετε...  8) :P ;D ;D

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=195070.0;topicseen

 

Δεν αναφερεται πουθενα το υψος της ζωνης σε αυτο το θεμα και επειδη προβληματιστηκα (τρομαρα μου) ανοιξα καινουργιο. Αλλιως να εχετε κι εσεις μονο ενα θρεντ "τι κιθαρα να παρω" αντι για πεντε τη μερα, με μια μονο απαντηση που θα λεει "τελε". ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα δεν ειναι που θα πρεπει να το εχεις αλλα που σε βολευει - ειναι φυσικο να εχεις παρατηρησει αλλαγη στο υψος που να θες να το κρατησεις γιατι συμβαινει το εξης - αν σου βαλουν ενα κομματι να μαθεις το οποιο ΔΕΝ το ξερεις και πρεπει να μαθεις να το παιζεις,στην αρχη το μπασο θα το εχεις στο υψος οπου σου βγαινει πιο ξεκουραστα να παιζεις - με τον καιρο παιζοντας το ιδιο κομματι και εχοντας πλεον παρει τον αερα του κομματιου θα δεις οτι δεν σε νοιαζει να το εχεις και πιο κατω μιας και τα δαχτυλα σου "θυμουνται" πλεον που να πατησουν και με λιγο ζορι παραπανω θα το καταφερουν

 

Δεν ξερω αν γινομαι αντιληπτος αλλα π.χ. στην δικια μου περιπτωση ετσι ειναι

 

Οταν μελεταω καινουργιο κομματι την κιθαρα την εχω κατω απο το σαγονι - με τον καιρο δεν με νοιαζει σε πιο υψος ειναι η κιθαρα και ολο και κατεβαινει

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ανάλογα τι παίζω και πόση ώρα είναι το playlist ανεβοκατεβάζω την ζώνη... Επειδή το κρατά συνήθως διαγώνια/σχεδόν κάθετα το μπάσο (τύπου fieldy από korn) με βολεύει να είναι σχετικά μακριά η ζώνη...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να το κρεμάς εκεί όπου είναι στην ίδια θέση είτε όρθιος είτε καθιστός έχει μια βάση, γιατί έτσι δεν αλλάζουν θέση τα χέρια σου και κατ'επέκταση η τεχνική σου σε κάθε περίπτωση. Τώρα αν με ρωτάς, ότι βολεύει εσένα είναι και το καλύτερο του κόσμου!!!

Η πιο αναπαυτική περίπτωση πάντως είναι να μην το κρεμάς καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους ίδιους προβληματισμούς είχαμε φίλε (ασχέτως αν είμαι κιθαρίστας :Ρ)

Τελικά με βολεύει να παίζω σε λίγο πιο χαμηλή θέση από τη μέση, όχι μόνο για την πόζα (που μεταξύ μας, μετράει :Ρ) αλλά και γιατί βολεύει στα παιξίματά μου.

Από εκεί κ ύστερα...περι ορέξεως  ;D

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντώ κατευθείαν στον τίτλο.

ΟΧΙ, εκτός κι αν άλλαξε η "αγορά-στόχος" σου. ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου