Προς το περιεχόμενο

Ειναι φυσιολογικο να κρεμαω το μπάσο χαμηλοτερα;


Nikoubis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Oπου βολευει τον καθενα ;)

Εγώ θα έλεγα όπου νοιώθει κανείς άνετα.

Θα μου πεις, "τι διαφέρει;"

 

Το να έχω τοποθετημένο το ιδανικό μπάσο στη σωστή θέση με τη σωστή ζώνη και όλα γενικώς να βολεύουν, συντελούν στο να παίζεις άνετα και για αρκετή ώρα. Και αυτό είναι τo πρέπον για το studio για το σπίτι όπως επίσης για όλες τις ώρες και στιγμές για τους sessionάδες και εν γένει για τους musician's musicians.  ;)

 

Το θέμα όμως είναι, ειδικά στο live, κατά πόσο έχεις άνετα νοιώθεις (ποσό καλά έχεις πουλήσεις στο προσωπικό σου μουσικό perception) με τον εαυτό σου το image/περσόνα (όπως θέτε πείτε το) που παρουσιάζεις (ή που θέλεις να εκπροσωπείς) στη σκηνή (χωρίς αυτό βέβαια να γίνεται επίπονο στο παίξιμο). Γιατί άνετα είμαι και με το βρακί μου στο σπίτι. Δεν ανεβαίνω όμως στη σκηνή έτσι κι ας με παρακαλάνε τα κορίτσια.

Θα μου πείτε σαχλαμάρες. Μπορεί..... Αλλά κάπως έτσι το βλέπω.

 

Εν κατακλείδι, εμένα μου αρέσει κάπου εδώ (ίσως και λίγο πιο ψηλά αλλά και εκεί καλά είναι....)

gerry-bass-2-232.jpg

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι τα μπασόπαιδα;

 

Πόσο βελτιώνουν για σας την επί σκηνής/εν στουντίω κατάσταση οι πολύ φαρδιές, δερμάτινες ζώνες;

 

Έχω μια τέτοια μερικά χρόνια (Minotaur) αλλά βέβαια άλλο πράγμα το φτερό η SG, άλλο ένα μαδέρι Jazz.

 

Όσο για το ύψος, έχω την εντύπωση ότι αν έπαιζα μπάσο θα έπαιζα με το δεξί χέρι στο ύψος της ζώνης - το οποίο είναι χαμηλά για μένα που φοράω την κιθάρα σουτιέν. Είναι και η κοιλάρα... :D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο βελτιώνουν για σας την επί σκηνής/εν στουντίω κατάσταση οι πολύ φαρδιές, δερμάτινες ζώνες;

Πάρα πολύ.

Γιατί με τη μεγαλύτερη επιφάνεια α) καταμερίζουν το βάρος καλύτερα β) δημιουργούν μεγαλύτερο σημείο τριβής που ελαχιστοποιούν τις όποιες περιπτώσεις neck-diving.

Αν έχουν και ένα μικρό padding (εγώ δεν έχω τέτοια γιατί μαι νέος, σωματαράς και punk) ακόμα καλύτερα.

 

άλλο ένα μαδέρι Jazz.

Και μου να με δεις πιτσιρικά μετά από 2 ώρες με ένα Ibanez Musician και φτηνοζώνη. Χάριζα γέλιο....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά διαπίστωσα ότι δεν είναι απλά "δοκίμασε και δες που σε βολεύει", γιατί συνήθως καταλήγεις ξανά στο ύψος που έχεις συνηθίσει. Να το έχεις στην ίδια θέση είτε όρθιος είτε καθιστός έχει μια λογική, αλλά καθιστός δεν είσαι πάντα με ίσια πλάτη κι ίσως να μη σου φαίνεται η καλύτερη θέση. Το βασικότερο κριτήριο πιστεύω ότι είναι οι θέσεις των χεριών, δηλαδή να ρυθμίσεις τη ζώνη στο σημείο όπου οι γωνίες αγκώνων και καρπών είναι πιο άνετες (άλλωστε υπάρχει κι ο κίνδυνος τραυματισμών). Σημαντικός επίσης ο τρόπος που μοιράζεται το βάρος στη ζώνη: πιο ψηλά = πιο οριζόντια = καλύτερος καταμερισμός. Δε νομίζω ότι υπάρχει "το σωστό ύψος", αλλά είναι υποκειμενικό. Τέλος αν σε βολεύει ψηλά, μπορείς να θυσιάσεις λίγη άνεση για να βελτιώσεις το rock image σου, αρκεί βέβαια να παίζεις το ίδιο καλά.

 

Υ.Γ.: Στο γόνατο ΔΕ μπορείς να παίξεις άνετα, εκτός κι αν είσαι ο Trujillo που και το 50% του skill να χάνει πάλι υπεραρκετό απομένει! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο βελτιώνουν για σας την επί σκηνής/εν στουντίω κατάσταση οι πολύ φαρδιές, δερμάτινες ζώνες;

ΠΑΡΑ πολύ... Βασικά δεν γίνεται να παίξω πλέον χωρίς φαρδιά ζώνη... Κάτι δεν είναι άνετο... Δεν κάθεται καλά το όργανο? Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά χωρίς φαρδιά ζώνη δεν μπορώ να παίξω...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω το βασικο ειναι να μην λυγιζουν / κανουν μεγαλη γωνια οι καρποι των χεριων, κατι που καταπονει το χερι.

 

Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι το οργανο πρεπει να τοποθετηθει πιο 'διαγωνια', δηλαδη το μπρατσο πρεπει να ερθει πιο κοντα στο κεφαλι και το σωμα πιο κατω.

 

(να σημειωθεί ότι δεν ειμαι μπασιστας  :P )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι μου να με δεις πιτσιρικά μετά από 2 ώρες με ένα Ibanez Musician και φτηνοζώνη.

 

Άγκυρα; ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω ψηλα...χαμηλα απλα αδυνατω να παιξω...

Σχετικα με τη ζωνη που ανεφερες Earendil,εχω μια Comfort Strapp και...βρε παιδι μου τι να πω???Το neoprene  δε συγκρινεται με τιποτα...Μπορει να "μετατρεψει" ενα 5κιλο μπασο σε 3.5κιλο!Φοβερη διαφορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου