Προς το περιεχόμενο

Audio CD-R Copy protection


ghen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχει κανείς υπόψιν μέθοδο για copy protection σε audio cd-r in-house ?

Για να γίνω συγκεκριμένος:

(1) Δεν εξυπηρετεί το encryption των media (.wav, .mp3) και διανομή με proprietary player.

(2) Το καλύτερο θα ήταν κάποιο software που εμποδίζει το ripping των audio tracks, ή αλλοιώνει το περιεχόμενο με θόρυβο και παράσιτα.

(3) Παρεμπόδιση της ανάγνωσης του CD σε υπολογιστή με προγράμματα όπως Winamp, VLC ή Windows Media Player δεν αποτελούν πρόβλημα.

 

Έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής:

CAP, CD-Lock, WTM χωρίς αποτέλεσμα. Το hexalock δεν δουλεύει με Audio CD-R και είναι δύσκολο να βρω δισκάκια.

Ευχαριστώ in advance.

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον

αλλα πιστευω οτι αν υπηρχε κατι "καλο" σε αυτη την περιπτωση δεν πιστευεις οτι θα το εκαναν και οι μεγαλες εταιριες για να "προστεψουν" την δουλεια των καλλιτεχνων ?

 

Απλη απορια εκφραζω και εγω καθοτι με ενδιαφερει αυτο το ζητημα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ιδιαίτερα σχετικός με το θέμα, αλλά πιστεύω πως όλα θα δουλεύουν με τα masters στο εργοστάσιο, και όχι με οικιακό ψήσιμο (κάτι που λογικά ξέρεις). Αν και οι προστασίες αυτές έχουν ξεπεραστεί με τα ανάλογα προγράμματα εδώ και καιρό, και δεν ξέρω αν χρησιμοποιούνται πια, ειδικά μετά το παλιό σκάνδαλο των rootkits της Sony. Πάντως η Εclipse που βγάζει την περιώνυμη Safedisc δίνει αυτή τη λίστα που πιθανόν να σε βοηθήσει: http://www.eclipsedata.com/PDFs/Copyprotectionmatrix_032812.pdf

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς θες να κάνεις; αν θες να μπορείς να δώσεις σε κάποιον το cd, να μπορεί να το ακούσει αλλά να μην μπορεί να το γράψει δεν γίνεται... το μόνο που γίνεται είναι να του κάνεις την ζωή πιο δύσκολη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να δώσεις δείγμα σε κάποιον, βάλε ένα ηχητικό σήμα καθε λίγα δευτερόλεπτα ώστε να μην το χρησιμοποιήσει. To Red book standard δεν έχει copy protection παρά μόνο το SCMS που είναι ξεπερασμένο και αφορά την παρεμπόδιση της ψηφιακής αντιγραφής σε μονή ταχύτητα μέσω spdif.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να δώσεις δείγμα σε κάποιον, βάλε ένα ηχητικό σήμα καθε λίγα δευτερόλεπτα ώστε να μην το χρησιμοποιήσει. To Red book standard δεν έχει copy protection παρά μόνο το SCMS που είναι ξεπερασμένο και αφορά την παρεμπόδιση της ψηφιακής αντιγραφής σε μονή ταχύτητα μέσω spdif.

αυτο δε θα μπορει να το επεξεργαστει κ να το διαγραψει?

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο δε θα μπορει να το επεξεργαστει κ να το διαγραψει?

Ναι αλλα θα πρεπει να διαγράψει και τον ήχο στο background μαζι με το σήμα,το απείραχτο κομματι φυσικά μπορει να το κρατήσει.Εγω θα σου προτεινα απλα να το εδεινες σε χαμηλή ποιότητα.Αυτο κανουν και τα online  cdadika.Οπως και καλιτέχνες που χρησιμοποιούν το youtube για προώθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

messalion & soundangels: Ευχαριστώ, ψάχνω κάτι που θα κάνει την ζωή του ανθρώπου που θα προσπαθήσει να αντιγράψει το δισκάκι μου δύσκολη.

 

bloody_sunday: Ευχαριστώ, ιδιαιτέρως για το .PDF.

 

haryy: Δεν θέλω να δώσω δείγμα, αλλά ολοκληρωμένη παραγωγή. Ευχαριστώ για την συμβουλή.

 

JimTortex: Ευχαριστώ για την συμβουλή. Προς το παρόν το μέσο διανομής είναι αποκλειστικά το CD.

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θέλεις να κόψεις πολλά κομμάτια (500 και άνω) πήγαινε σε ένα εργοστάσιο (εξωτερικού γιατί εδώ θα σε ΓΔΑΡΟΥΝ) και θα στο κάνουν αυτοι. Εγώ συνεργάζομαι με την http://www.gmrecords.pl/en και αν θες έχει μία έξτρα χρέωση και στα κάνουν copy protected. Τώρα για οικιακό σύστημα δεν γνωρίζω.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συνεργάζομαι με την http://www.gmrecords.pl/en

 

και ποιο είναι το κοστος στο περιπου?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου