Προς το περιεχόμενο

καμπίνα 2x12


degdekis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο φόρουμ!

Θα ήθελα γνώμες για μία σχετικά φθηνή καμπίνα με 2 12ρια. Παίζω κυρίως με Gibson les paul, ενίτοτε με tele, και χρησιμοποιώ μία boss me70 για τα εφέ και ένα blackstar distx λαμπάτο για τη παραμόρφωση. Αυτά καταλήγουν σε έναν bugera V55 ο οποίος παίζει με το gain στο 5 και το μαστερ στο 1-3. Ωραίος ενισχτυτής αλλά με την 12ρα μάρσαλ που πήρα απο ένα συμφορουμίτη νομίζω ότι κάπου κολλάμε. Εχει ένα celestion μεγάφωνο και γενικά είναι ωραία καμπινούλα (αν έχω καταλάβει καλά είναι μετατροπή απο ενισχτυτή marshal) αλλά νομίζω κάπου χάνω σε όγκο με τον ενισχυτή μου. Καταρχήν χρειάζεται σώνει και καλά διπλή καμπίνα ή και με μία λίγο καλύτερη μονή 12ρα θα είμαι καλυμένος? Πρέπει να πω πως όταν κάρφωσα τον ίδιο εξοπλισμο στον engl νομίζω τον screamer 50 ενός φίλου που κάνω πρόβες και λάιβ ο ήχος δεν μπούκωνε. Προφανώς μιλάμε λοιπόν για καλύτερο μεγάφωνο που χρειάζομαι. Παίζω διάφορα πράγματα απο μπλουζ ροκ έως προγκ μέταλ που είναι και η μπάντα μου. Μου έχουν μπει στο μάτι οι καμπινούλες οι jet city γιατί είναι φτηνές και έχουν eminence μεγάφωνο. Θα μου άρεσε η διπλή αλλά αν με παίρνει και η μονή why not? Συγκεκριμένα ψήνομαι για τις jet city γιατί τις θεωρώ bargain για τα λεφτά τους και νομίζω είναι ευκαιρία τώρα που τις ξαναέφερε ο Θωμάς, γιατί για 2-3 μηνες (πάνω που έψαχνα για καμινα αρχικά.... :-\) τις είχε σταματήσει, και μάλλον δεν παραγγέλνει μεγάλο στοκ απο δαύτες. Επίσης έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για την harley benton με τα vintage 30 celestion μεγαφωνα. Τι απο τα 2 προτείνετε αν έχετε ακούσει κάποια απο αυτές? Φράγκα για καλύτερη δεν παίζουν. Μέχρι 200 ευρώ με παίρνει. Ευχαριστώ προκαταβολικά τους συνάδελφους καμμένους κιθαρίστες!!! ;D ;D ;D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη benton 2X12" Vintage 30 έχω παίξει κι είναι καλή καμπίνα και σε πολύ καλή τιμή για τα μεγάφωνα που φοράει. Σίγουρα έχει τον όγκο που αναζητάς και δεν μπουκώνει/παραμορφώνει εύκολα. Σημαντικό ρόλο σε αυτό παίζουν τα μεγάφωνα, η κλειστή πλάτη(closed back) αλλά και η βαριά plywood/κοντραπλακέ 16 χιλιοστών κατασκευή.

  Άλλες φθηνές 2Χ12" είναι από mdf που έχει άχαρη, όχι guitar-oriented ηχητική συμπεριφορά (μόνο μπάσες έχει βασικά και γι αυτό το mdf προσφέρεται για subwoofers...).

  Είχα παλαιότερα και μία epi JR 1X12" eminence καμπίνα που είναι πρακτικά ίδια με τη jet city απλά με διαφορετικά χρώματα και άλλη πλάτη:

http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_12s.htm

 

Η 1Χ12" jet city είναι η πιο οικονομική λύση (βγαίνει και σε 2Χ12"). Εντούτοις, έχει κάποια θεματάκια όπως ότι κόβει λίγο πρίμες κι έχει μια χαρακτηριστική έμφαση σε μεσαίες. Από όγκο, να σου πω την αλήθεια ακούγεται λίγο boxy. Αν η καμπίνα σου είναι τώρα ένας marshall combo-μετατροπή από mdf ξύλο, τότε η jet city θα είναι σίγουρα πιο ογκώδης και με καλύτερο Eq, απλά όχι τόσο δυνατή όσο μία 2Χ12" με Vintage 30ς.

 

Δες και την ενδιάμεση λύση που όμως είναι open back(άρα χάνει σε όγκο) και οριακά 60W για το 55W ενισχυτή σου...

http://www.thomann.de/gr/palmer_pcab112v30.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμμμ

μαλιστα...ψηφίζεις harley δηλαδή...κοίτα όλος ο κόσμος το λέει άρα μάλλον καλή θα είναι. Απλά μου αρέσει η άλλη περισσότερο και λόγω τιμής και λόγω μεγάφωνων. Τα vintage 30 θεωρούνται καλύτερα απο τα eminence που φοράει η jet city? Τώρα για τα ξύλα δεν ξέρω τι ρόλο βαράνε. Εσύ λες ότι το κόντρα πλακε/plywood είναι καλύτερο/πιο ογκωδες απο το mdf? Οκ μαζεύω πληροφορίες...

Τώρα σε θέμα συνδεσμολογίας η benton έχει 2 εισόδους. Λεει 8 ohm mono & 16 ohm stereo. Εγώ λογικά βάζω τον ενισχυτή μου με ρύθμιση για 8 ohm (switchable) στη μία είσοδο. Παίζει ρόλο σε ποιά απο τις 2? Αν τη βάλω σε λάθος τρύπα ( ;D ;D ;D ;D) θα χαλάσω κάτι? Σόρυ για την ασχετοσύνη, απλά πάντα έπαιζα με κόμπο..

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εϊμαι κάτοχος μιας HB 2x12 καμπίνας με Vintage 30s, και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Συμφωνώ με τον Sottos στα χαρακτηριστικά που περιγράφει.

Σίγουρα δεν μπουκώνει, ενώ είναι όντως αυτό που λέμε value for money.

 

Δυστυχώς δε μπορώ να κάνω σύγκριση με την Jet City καθώς δεν έχω παίξει.

 

Τώρα σε θέμα συνδεσμολογίας η benton έχει 2 εισόδους. Λεει 8 ohm mono & 16 ohm stereo. Εγώ λογικά βάζω τον ενισχυτή μου με ρύθμιση για 8 ohm (switchable) στη μία είσοδο. Παίζει ρόλο σε ποιά απο τις 2? Αν τη βάλω σε λάθος τρύπα ( ;D ;D ;D ;D) θα χαλάσω κάτι? Σόρυ για την ασχετοσύνη, απλά πάντα έπαιζα με κόμπο..

 

Συνδέεις (με κάποιο speaker cable) την 8Ohm έξοδο του ενισχυτή σου με την 8ohm (mono) είσοδο της καμπίνας! Πρόσεξε να έχεις ΠΑΝΤΑ συνδεδεμένη την καμπίνα στην κεφαλή πριν ανοίγεις την τελευταία.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εννοείται, πρώτα συνδέεις μετά ανοίγεις. Διαβάζω στο νετ καλά πράγματα γενικά. Μάλλον θα τη χτυπήσω.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφερει και εμενα το θεμα, και στεκομαι εδω μιας και δεν εχω παιξει με καμπινα και οι ενισχυτές ειναι μαμα openback οποτε εχω ενα φοβο για αυτο

Άλλες φθηνές 2Χ12" είναι από mdf που έχει άχαρη, όχι guitar-oriented ηχητική συμπεριφορά (μόνο μπάσες έχει βασικά και γι αυτό το mdf προσφέρεται για subwoofers...).

μου αρεσει η vht http://www.thomann.de/gr/vht_special_speakercabav_sp_212vht.htm?sid=6096fdee693dd32a6cb5bf26b25176a6

 

Τι εχει κανεις  ??? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφερει και εμενα το θεμα, και στεκομαι εδω μιας και δεν εχω παιξει με καμπινα και οι ενισχυτές ειναι μαμα openback οποτε εχω ενα φοβο για αυτο μου αρεσει η vht http://www.thomann.de/gr/vht_special_speakercabav_sp_212vht.htm?sid=6096fdee693dd32a6cb5bf26b25176a6

 

Τι εχει κανεις  ??? ??? ???

 

Γενικά οι closed back καμπίνες έχουν περισσότερες χαμηλές από τις αντίστοιχες open back ίδιου όγκου με τα ίδια μεγάφωνα.

Οι combo είναι open back περισσότερο για λόγους απαγωγής θερμότητας... Δε μπορείς π.χ. να κλείσεις τις λυχνίες σε ένα ξύλινο κουτί χωρίς κανένα εξαερισμό. Το open back βέβαια επηρεάζει τον ήχο όπως είπαμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει στις αγγελίες και κάποιες τρομερές 4χ12 Marshall με greenbacks τα οποία είναι κάπως μη ευαίσθητα μεγάφωνα και συνεργάζονται σε χαμηλές εντάσεις . Οπότε με το ίδιο βολιουμ θα έχει παραπάνω headroom χωρίς απαραίτητα μεγαλύτερη ένταση . Ειδικά αν έχεις την δυνατότητα εκει που παίζεις να ανοίγεις ένα γόμαρι 55 βατ στο 1-3 τότε νομίζω ότι επιβάλλεται μια 4χ12 . Τις έχουν τα παιδιά σε τιμές ξεφτίλα . Δεν ποσταρω Αγγελίες για να μην κάνω διαφήμιση . Κανε μια αναζητηση . Πιστεύω δεν θα χάσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tις έχω δεί φίλε μου και συμφωνώ μαζί σου αλλά το θεωρώ υπερβολικό για εμάς τους ερασιτέχνες να παίζουμε για τη κ...α μας με 4επι 12. Δηλαδή και επαγγελματίας να είσαι τι να τη κάνεις όταν με ένα 30ρη κόμπο και ενα sm57 παίζεις παντού? Και τη 2 επι 12 που θέλω πολύ τη βλέπω, αλλά σκέφτομαι να το κάνω γιατί βλέπω οτι η καμπινα που έχω κάπου "κολλάει" τον ενισχυτή. Ίσως χρειάζομαι απλά μια καλύτερη 1επι 12. Ίδωμεν...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει πιο υπερτιμημενο πραμα στα μουσικα ειδη απο τη 2χ12 καμπινα...

Εχω ακουσει πολλες 1χ12...

ΕΙΧΑ φτηνες 2χ12(harley benton),ΕΙΧΑ ΑΚΡΙΒΕΣ 2x12(VHT FAT BOTTOM)...

Εχω δοκιμασει μετριου κοστους 2χ12(EVH 2x12,marshall 1936).

Το συμπερασμα...

ΚΑΜΙΑ τους δεν ειναι καλυτερη απο την 1960 marshall με τα WGS GREEN BERETS που εχω...500Ε κοστος...

Και μαντεψε...δεν ειναι πιο δυνατη...καμια σχεση...τα μεγαφωνα ειναι 97db...τα ν30 που γουσταρετε ολοι ειναι 100db...που σημαινει οτι στην ιδια ενταση του ενισχυτη η 2χ12 με τα ν30 θα ακουγεται δυνατοτερα!!!!!! θα εχει αυτον τον εκνευριστικο κατευθυντικο ηχο που θα στοχευει τα γονατα σου...

Και το καλυτερο ποιο ειναι?

Μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ 2χ12 ζυγιζει περιπου 30 κιλα...

Μαντεψε ποσο ζυγιζει η 1960...

37 ΚΙΛΑ !!!!

 

7 κιλα παραπανω...+ηχαρα+extra headroom+ροδακια που κουβαλιεται ΑΝΕΤΑΑΑΑΑΑΑ...τη σερνεις...να σας δω με τις orange στη πλατη...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου