Προς το περιεχόμενο

Bugera 6262(Head) vs Blackstar HT-5RH


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για τις παραπάνω κεφαλές.Όπως καταλαβαίνετε το budget μου είναι ιδιαίτερα περιορισμένο,αλλά χρειάζομαι μια κεφαλή. *Ως καμπίνα θα χρησιμοποιείται κάποιο προϊόν που να φτάνει τα 130-150 ευρώ. Ξέρω,δεν είμαι ιδιαίτερα συγκεκριμένος,απλά θέλω να μου συγκρίνετε τις 2 κεφαλές πάνω σε μια πολύ φθηνή καμπίνα!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γνώμη μου είναι πως είναι πολλά τα λεφτά για τον ΗΤ5RΗ χίλιες φορές θα προτιμούσα τον 6262 που είναι πιο ολοκληρωμένος ενισχυτής. Αν σου αρέσει τόσο πολύ ο ήχος του blackstar μπορείς να τον πάρεις και από το λαμπάτο distortion της εταιρίας που το βρίσκεις  σχετικά φθηνά και είναι στην ουσία το ίδιο πράγμα χωρίς την τελική ενίσχυση.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο bugera ειναι ενα καλο αντιγραφο του peavey 5150 ο οποιος ειναι ενας απτους ενισχυτες που εγραψαν ιστορια στην μεταλ. Το μονο αρνητικο του ειναι οτι ειναι πολλα βατ οπως βεβαια και ο peavey. Δυσκολα θα βρεις ενισχυτη αντιστοιχου gain που να βγαζει τετοια παραμορφωση χωρις εξωτερικη βοηθεια απο πεταλια σε λιγοτερα βατ.

 

Φυσικα εξαρταται και απο το τι ηχο ψαχνεις δε μας ειπες. Ο bugera παντως που τον ακουσα εχει ενα σχετικα σκοτεινο "μοντερνο" ηχο στυλ πχ killswitch engage.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι λίγο δύσκολη η σύγκριση ανάμεσα στους δύο ενισχυτές, από την άποψη ότι ο ένας είναι 120 watt και ο άλλος 5.

Απ' ότι διαβάζω στο forum (δεν τους έχω ακούσει ο ίδιος), λένε πολύ καλά λόγια για τον Bugera.

Tώρα από κει και πέρα σκέψου για τι χρήση θέλεις τον ενισχυτή (οικιακή ή και για live), άκουσέ τους και τους δύο αν μπορείς και αποφασίζεις.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O bugera είναι σοβαρός ενίσχυτης . Δεν αυγκρινεται με ενισχυτακι τύπου ht5 . Είναι πολυ βαρύς το μόνο μειονέκτημα. Καμπίνα κλασσικά η Harley benton με v30...

 

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g212_vintage.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και χρονια. Μαλιστα εχω την εντυπωση πως η μπουγκερα μαλιστα αυξησε και την εγγυηση τελευταια. Αλλα ακομη και εκεινοι οι παλιοι ενισχυτες ειχαν ενα κατασκευαστικο προβλημα και αν ηταν να χαλασουν ειτε το διορθωνες μονος σου η τα εφτυναν μεσα σε μια εβδομαδα το πολυ οποτε απλα τον αλλαζες με ενα καινουριο. Δεν υπηρχε δηλαδη καποιο ιδιαιτερο ρισκο να χασεις τα ευρω σου.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά όμως  οι Bugera είναι αξιόπιστοι ενισχυτές πλέον?

 

Όπως τα λέει και ο μαριος και τα αλλα παιδιά οι bugera δεν είχαν ποτε κανένα τραγικό πρόβλημα. Σου βγάζανε αν τύχαινε ένα πρόβλημα της τάξης των 2ευρω . Τωρα πια δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα . Δεν τίθεται θέμα . Είναι κόπιες legend ενισχυτες που η η ηχητικά έχουν γράψει ιστορία . Προχωρά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Τώρα όσον αφορά τη χρήση,τον θέλω κυρίως για live χρήση αλλά καλό θα ήταν να μπορώ να παίξω και σπίτι χωρίς να ξεκουφαίνομαι.Κι εγώ προς τον Bugera κλείνω,απλά με ανησυχούν τα πολλά watt του...

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου