Προς το περιεχόμενο

Βλάβη λαμπάτου Madison Divinity 2


lycon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα κι απο μενα!!!αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τον ενισχυτη MADISON DIVINITY 2....αρχικα ξεκινισε με μερικα volume drops στο καθαρο καναλι,και επειτα δεν μου ειχε καθολου ηχο....ολες οι τελικες λαμπες αναβουν κανονικα,με εξαιρεση τις 2 πρωτες λαμπες προενισχυσης(αυτη με το προστατευτικο περιβλημα διπλα απο τον μετασχηματιστη,και η ακριβως διπλα της....ολες οι αλλες αναβουν κανονικα.....καποια στιγμη πρεπει να ειχα κανει καταλαθος ohm mismatch,δεν ξερω αν  προκαλεσε αυτη την βλαβη.........ο ενισχυτης ειναι ηδη ανοιγμενος.....εχετε καποια ιδεα για την βλαβη και το τι να τσεκαρω????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε να αλλάξεις λάμπες, μάλλον τελικές αφού έχεις θέμα έντασης...

 

και μη βάζεις τόσο πομπώδεις τίτλους...και με μικρά γράμματα αρκεί! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ φιλε μου!!! ;)

στην αρχη νομιζα πως ειχαν καει οι λαμπες,αλλα πριν παω να αγορασω καινουργιες,εκανα switch με αυτες που  δουλευαν.....με αποτελεσμα να μην δουλευουν κι αυτες!!!!!!αρα αυτες οι 2 βασεις  δεν παιρνουν τροφοδοσια για καποιο λογο.....!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα είναι κάτι παραπάνω από λυχνίες, και εγώ δεν ξέρω να σου πω αλλά και δεν πρέπει να βάλεις χέρι αν δεν ξέρεις απο ηλεκτρονικά μιας και παίζουν δυνατά ρεύματα.....

 

καλύτερα τεχνικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βεβαια το γνωριζω,ηλεκτρονικος ειμαι απλα δεν θελω να αρχιζω να τον σκαλιζω...ελπιζω να υπαρχει καποιος να με κατατοπισει λιγακι...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην "αναβουν" τα νηματα πιθανοτατα εχεις καποιο θεμα με το αντιστοιχο κυκλωμα. Μια και εισαι ηλεκτρονικος αρχισε να ψαχνεις απο εκει.

Απο τις πληροφοριες που βρηκα με ενα προχειρο googlαρισμα, λενε οτι τουλαχιστον τα πρωτα μοντελα ηταν αντιγραφα των Marshall DSL με καποιες αλλαγες στο switching και στη συνδεσμολογια του κυκλωματος ισχυος.

Οι ιδιες πληροφοριες μιλουν για "συγγενεια" με Ashton, Randall, Egnater, και αλλες μαρκες του χωρου (παντα made in China).

 

Αρα, αν μπορεσεις να βρεις καποιο σχεδιο της ...οικογενειας πιθανον να εισαι "κοντα".

 

Υποθετω οτι ειναι pcb, ετσι?

Κλασσικο προβλημα με pcb mounted λαμπες ειναι οτι λογω θερμοτητας λασκαρουν οι βασεις (ιδιως αν πας να βγαλεις λαμπα οταν ειναι ζεστη) και πιθανον να "ξεχαρβαλωθουν" τα traces.

 

Αρα ριξε μια ματια στις βασεις των προενισχυτριων μηπως εχουν ξηλωθει τα traces που δινουν την ταση στα νηματα, ή οτιδηποτε σχετικο...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι αντίγραφο DSL τότε τα νήματα στις δύο πρώτες είναι DC. Κλασικό πρόβλημα σε DSL να τα παίζει το συγκεκριμένο τροφοδοτικό των νημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν ειδα κατι στις βασεις...περασα ξανα και τις τις κολλησεις μηπως υπαρχει καμια ψυχρη....μου ειπαν πως ειναι αντιγραφο του Β52 ο madison,αρα θα δω και εκεινου το σχεδιο μπας και βρω κατι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου