Προς το περιεχόμενο

50 Βήματα για καλυτερο ήχο


panouhl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δείτε κι ένα παλιότερο, όσοι δεν το έχετε δει. Αν και αυτά τα "καλύτερος κιθαρίστας σε ένα σαββατοκύριακο" μου θυμίζουν τις αμερικανιές τύπου manager σε μια ώρα. Καμιά φορά όμως διαπιστώνω ότι μερικές μικροσυμβουλές από αυτά βοηθούν πραγματικά.

 

http://beta.musicradar.com/tuition/guitars/50-ways-to-become-a-better-guitarist-520492#!1

 

Και αυτό το άρθρο έχει αρκετά ωραία tips.

Thanks!!!  :)

 

Ένα από τα πολύ σημαντικά πιστεύω είναι το παρακάτω (είναι το 49/50):

Gear is not a shortcut

 

Much as we love guitar gear (and here's MusicRadar's pick of the best of 2011) it's easy to get caught up in buying and selling guitars, amps and FX in the pursuit of some sort of holy grail guitar tone. However, the truth is that a great guitar player can usually make even the most rudimentary equipment work for them, and sometimes, an instrument's limitations can be used to your advantage. Ultimately it's practice that makes perfect, not purchase.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό δε μας αρέσει να το συζητάμε εδώ.  >:(

 

Εισηγούμαι να απαγορευθεί η αναφορά του μέσω των κανονισμών του φόρουμ.

;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό το άρθρο έχει αρκετά ωραία tips.

Thanks!!!  :)

 

Ένα από τα πολύ σημαντικά πιστεύω είναι το παρακάτω (είναι το 49/50):

Gear is not a shortcut

 

Much as we love guitar gear (and here's MusicRadar's pick of the best of 2011) it's easy to get caught up in buying and selling guitars, amps and FX in the pursuit of some sort of holy grail guitar tone. However, the truth is that a great guitar player can usually make even the most rudimentary equipment work for them, and sometimes, an instrument's limitations can be used to your advantage. Ultimately it's practice that makes perfect, not purchase.

+100

Το πρώτο πετάλι που αγόρασα ήταν ένα τζιτζιtech metal master.

Όταν άρχισα να μπαίνω στα κόλπα της κιθάρας κατάλαβα πως το συγκεκριμένο

πετάλι ήταν υπερβολικά τζιτζίκι οπότε το έβαλα στην άκρη και και προσπάθησα άλλες

λύσεις και ποτέ δεν ήμουν ικανοποιημένος μέχρι που μια μέρα για πλάκα για να θυμηθώ

τα παλιά έβγαλα απο το συρτάρι το μεταλ μάστερ και άρχισα να το πειράζω και να παίζω όταν ξαφνικά συνειδητοποίησα πως αυτή ήταν η παραμόρφωση που πάντα έψαχνα, απλά είχα βάλει ρυθμίσεις που ποτέ δεν θα έβαζα παλιά αφου παλιά ήμουν  καπως κολλημένος και το βοήθησα με άλλα δυο(ή τρία μερικές φορές) πετάλια.Και αυτό τον καιρό που ήμουν έτοιμος να σκάσω 250 ευρώ για ντιστόρσιον. Γενικά είμαι της αποψης πως δεν υπάρχει κακό πετάλι ή εξοπλισμός,

απλά αυτος που το λέει δεν έχει βρει την σωστή του χρήση.

Αυτό το πετάλι αν και έχει χάλια ήχο το αγαπώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τιπς αλλα ο τυπος εχει μεινει στο Eb κουρδισμα...Δε του εχει πει κανεις οτι τωρα η νεα μοδα ειναι οι 8χορδες;  ;D

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου