Προς το περιεχόμενο

Gibson les paul deluxe 1976 ( test drive )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα είπα να δοκιμάσω τη συγκεκριμένη κιθάρα Gibson les paul deluxe 1976 στο Amplitube Fender .Ο ενισχυτής  που παίζω στο πρόγραμμα είναι ο Fender Super sonic.Το παίξιμο είναι one take γι αυτό θα ανακαλύψετε αρκετές < πράσινες> ;D.

Το backing track το βρήκα στο you tube.

Μέχρι το 0,55 παίζω με τον neck ,μετά μέχρι 1,50 παίζω με middle.Aπo to 1.50 μέχρι το 03,37 παίζω με τον bridge και μετά είπα να δοκιμάσω με τον neck σε slide open e.H κιθάρα είναι λίγο δυνατα αλλά όπως σας είπα είναι κάτι πρόχειρο απλά για να δώ τον ήχο στο Amplitube.Όλα τα σχόλια δεκτα!

DELUXE_1976.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πολύ μ@μ@ω ήχος ρε φίλε... Η γριούλα τα σπάει (κι εσύ φυσικά).

Θα ήθελα να την ακούσω και στον Rivera εκεί είμαι σίγουρος ότι θα μου πέσει το σαγώνι, όχι ότι τωρα δεν σαλτάρησα.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ψηφιακός ήχος είναι πολύ καλός .Ετσι τουλάχιστον ακούγεται σε μένα.Στον RIVERA πάλι είναι άλλο πράμα.Το μόνο που δε μου πολυάρεσε στον ήχο του Amplitube είναι η middle θέση( Για τον Supersonic μιλάω πάντα).Η οποία σε πραγματικό ενισχυτή είναι πολύ καλή. Θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O middle ακούγεται πιο neck από τον neck.... Μου άρεσε ο bridge ήχος. Αλλά γενικά δεν θα τους έλεγα κλασσικούς ήχους LP. Mini humbuckers έχει; Παίζει καμιά περίεργη καλωδίωση;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με ενθουσίασε πολύ ο μαγνήτης της γέφυρας. Φανταστικός ήχος!

Οι άλλοι δύο ε...όχι άσχημοι, αλλά μάλλον αδιάφοροι θα έλεγα. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και το ότι έπαιζες με πρόγραμμα στον υπολογιστή αντί με ενισχυτή.

Θα ήταν ωραίο πάντως να κάνεις και ένα δοκιμαστικό με τον ενισχυτή σου να ακούσουμε κι εκεί τι γίνεται.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O middle ακούγεται πιο neck από τον neck.... Μου άρεσε ο bridge ήχος. Αλλά γενικά δεν θα τους έλεγα κλασσικούς ήχους LP. Mini humbuckers έχει; Παίζει καμιά περίεργη καλωδίωση;

 

Nαι mini φοράει.Όχι όλα είναι κανονικά σε θέμα καλωδίωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με ενθουσίασε πολύ ο μαγνήτης της γέφυρας. Φανταστικός ήχος!

Οι άλλοι δύο ε...όχι άσχημοι, αλλά μάλλον αδιάφοροι θα έλεγα. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και το ότι έπαιζες με πρόγραμμα στον υπολογιστή αντί με ενισχυτή.

Θα ήταν ωραίο πάντως να κάνεις και ένα δοκιμαστικό με τον ενισχυτή σου να ακούσουμε κι εκεί τι γίνεται.   ;)

 

Σε πραγματικό ενισχυτή συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο .Ο neck και ο  middle ακούγονται πιό καλά σε σχέση με τον πίσω.Ναι παίζει μεγάλο ρόλο ότι είναι μέσω προγράμματος.

Οσον αφορά τον κανονικό ενισχυτή μου λίγο δύσκολο να κάνω το τεστ γιατί απλά ο ενισχυτής δε κουβαλιέται.Είναι 40 κιλά και τον έχω στο studio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πραγματικό ενισχυτή συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο .Ο neck και ο  middle ακούγονται πιό καλά σε σχέση με τον πίσω.Ναι παίζει μεγάλο ρόλο ότι είναι μέσω προγράμματος.

Οσον αφορά τον κανονικό ενισχυτή μου λίγο δύσκολο να κάνω το τεστ γιατί απλά ο ενισχυτής δε κουβαλιέται.Είναι 40 κιλά και τον έχω στο studio

Πάω πάσο τότε.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίοι ήχοι.

Λατρεύω τους mini humbuckers, είναι κρίμα που είναι τόσο στην απ'έξω.

 

Ααα να και το slide. Σοροπάκι. Μπράβο! 8)

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίοι ήχοι.

Λατρεύω τους mini humbuckers, είναι κρίμα που είναι τόσο στην απ'έξω.

 

Ααα να και το slide. Σοροπάκι. Μπράβο! 8)

 

Nα σαι καλά! Και εγώ δεν είχα ακούσει τα καλύτερα για τους μινι αλλά όταν τους έπαιξα ο ίδιος άλλαξα γνώμη.Είναι κάτι το διαφορετικό χωρίς να είναι κάτι το άσχημο.Ιδίως αν είναι παλιοί μαγνήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου