Προς το περιεχόμενο

Gibson les paul deluxe 1976 ( test drive )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ωραία παιξίματα.  8)

 

Θυμήθηκα τώρα που είχα κι εγώ μιά ξαδέρφη της για λίγες εβδομάδες (not mine)

Απ'όσο μπορώ να θυμηθώ ο neck mini hum μου άρεσε τότε καλύτερα απο τον bridge, στην δική σου ηχογράφηση όμως συμβαίνει το αντίθετο, ο bridge σπέρνει!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτό συμβαίνει λόγω Amplitube.Για παράδειγμα σε άλλον ενισχυτή στο πρόγραμμα μπορεί να ακούγετε καλύτερα ο neck.Κατα τη γνώμη μου στο Amplitube δε παίζεις όπως σε έναν πραγματικό ενισχυτή.Βρήκες έναν καλό ήχο?Το αφήνεις εκεί ;D

Σε πραγματικό ενισχυτή συμβαίνει αυτό που λές και εσύ.

Το μόνο πράγμα που με ξενερώνει σε αυτή τι κιθάρα είναι τα υπερβολικά χαμηλά τάστα.Κάποια στιγμή θα αλλαχτούν.Ξέρω ότι θα χάσει σε αξία η κιθάρα γιατί τα πάντα είναι original απο τότε αλλά ο σκοπός που φτιάχνετε ένα όργανο είναι για να παίζεται.Τι να το κάνω να είναι συλλεκτικό και να μη μπορώ να παίξω όπως θέλω.Είμαι λάθος?

Σε όλες τις παλιές deluxe έτσι είναι τα τάστα?Δεν έτυχε να ξαναπαίξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο πράγμα που με ξενερώνει σε αυτή τι κιθάρα είναι τα υπερβολικά χαμηλά τάστα.Κάποια στιγμή θα αλλαχτούν.Ξέρω ότι θα χάσει σε αξία η κιθάρα γιατί τα πάντα είναι original απο τότε αλλά ο σκοπός που φτιάχνετε ένα όργανο είναι για να παίζεται.Τι να το κάνω να είναι συλλεκτικό και να μη μπορώ να παίξω όπως θέλω.Είμαι λάθος?

Σε όλες τις παλιές deluxe έτσι είναι τα τάστα?Δεν έτυχε να ξαναπαίξω.

 

Η ίδια η Gibson ονόμαζε αυτά τα τάστα fretless wonders.  ;)

 

http://www.timeelect.com/lp-fretless.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολόκληρη ιστορία φαίνετε η αλλαγή τάστων.Πάντος ο μάστορας μου ,μου είπε πώς μπορεί να τα αλλάξει και άς είναι κάτω απο το binding τα τάστα.Του έχω εμπιστοσύνη.Εχει αλλάξει και σε άλλες κιθάρες και έκανε πολύ καλή δουλειά.Κιθάρες χωρίς binding όμως.Σκέφτομαι να βάλω medium jumbo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο παιξιμο,μου αρεσαν πολυ ολοι οι ηχοι. Με μια ελαφρα υπεροχη του bridge.

Ξερεις τι θα ειχε ενδιαφερον?

Να κανεις στο καπακι το ιδιο με καμια Epiphone..

Γιατι

Κατα τη γνώμη μου στο Amplitube δε παίζεις όπως σε έναν πραγματικό ενισχυτή.

και αδικειται μια καλη κιθαρα που θελει ηχειο και ενταση για να σε βαρεσουν οι αρμονικες και τα ηχοχρωματα στο στηθος...

Βεβαια εδω ηταν αλλο το ζητουμενο σου αλλα και σ αυτο ο ηχος ειναι πολυ καλος. ;)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο παιξιμο,μου αρεσαν πολυ ολοι οι ηχοι. Με μια ελαφρα υπεροχη του bridge.

Ξερεις τι θα ειχε ενδιαφερον?

Να κανεις στο καπακι το ιδιο με καμια Epiphone..

Γιατικαι αδικειται μια καλη κιθαρα που θελει ηχειο και ενταση για να σε βαρεσουν οι αρμονικες και τα ηχοχρωματα στο στηθος...

Βεβαια εδω ηταν αλλο το ζητουμενο σου αλλα και σ αυτο ο ηχος ειναι πολυ καλος. ;)

 

 

 

Ναι θα είχε πολύ ενδιαφέρον.Αλλά να ήταν les paul με mini!Ελα ντε όμως που δεν έχω epi?

Οσον αφορά το άλλο συμφωνώ απόλυτα.Το real thing είναι real thing.Πώς να το κάνουμε.Πάντως η ουσία είναι πώς με το Amplitube Fender μπορείς να πετύχεις πολύ ωραίους  blues ήχους και όχι μόνο.Οπως επίσεις και με το Amplitube Jimi Hendrix για πιο γκαζάτα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι,ειναι πολυ καλο το Amplitube fender.

Τη συγκριση με Epi την προτεινα γιατι ετυχε σε στουντιο να το δοκιμασω με αυτην http://www.fendercustomshop.com.au/50thanniversary/0151954.php

κοντρα σε μια squier...

Oι διαφορες ηταν ΠΟΛΥ μικρες.

Οταν ομως τις χωσαμε σ εναν φοβερο Ampeg 2x12 ηταν η μερα με τη νυχτα... ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί φαίνετε ο χαρακτήρας και τα κουσούρια της κάθε κιθάρας.Οταν την βάλεις σε έναν καλό λαμπάτο ενισχυτή.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειες παίκτουρα καλόπαικτη!!! Άντε να τη δούμε και από κοντά! Από βάρος τι λέει??

 

Tα εχει τα κιλάκια της.Μία studio wine red που είχα παλιά πάντως ήταν πιο βαριά.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου