Προς το περιεχόμενο

NEW Gibson Les Paul Studio Nitrous


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν παντως ημουν εγω υπευθηνος θα την σχεδιαζα ετσι την νεα studio

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_lpcstbk.htm

 

Αυτη ειναι πρωτοπορεια

 

Πω,απογοητεύτηκα τώρα.. :-\

Richlite fretboard.Έβενο δεν είχε;

 

Δεν ξέρω τι γίνεται με την διαθεσιμότητα του εβένου,εγώ πάντως είχα παραγγείλει 3 ταστιέρες έβενο πέρυσι από το dick το γερμανικό σε πολύ προσιτή τιμή..

 

Black Richlite fingerboard

 

This extremely dense material gives you the look of ebony - along with snappy attack and prodigious sustain typical of that revered tonewood. Richlite is made primarily of (recycled) paper (certified by the Forest Stewardship Council) from managed forests. The paper is treated with resin, then pressed and baked to create solid sheets. The same material has been used for decades in aerospace, the marine industry, and in sports (e.g., skate ramp surfaces), so you know it's durable. Environmental sustainability and great sustain - Black Richlite gives you both.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πω,απογοητεύτηκα τώρα.. :-\

Richlite fretboard.Έβενο δεν είχε;

 

 

 

δηλαδη η δικη μου custom που εχει Εβενο να την θεωρω ηδη συλλεκτικη? ;D ;D ;D

 

εκει στην gibson μετα την ιστορια της κατασχεσης εχουν μπερδεψει τα μπουτια τους με τα fingerboard.... :P :P

 

κ οι καινουργιες studio εαν εξαιρεσει κανεις το χρωμα κ την διαφοροποιηση στο μανικι (το κανανε 60 αρι) δεν εχει να προσφερει τιποτα καινουργιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχάστε τον έβενο, όποιος πήρε πήρε :P

Ya think?

http://www.warmoth.com/Pages/ClassicShowcase.aspx?Body=1&Path=Spotlight&fWood=5

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν είναι Γ(λ)ίψον όμως ;D Εγώ το έχω το εμπονιάρικο ξύλο στην κούκλα μου πάντως (Edwards LP Custom) :D

 

Πέρα από την πλάκα, υπερβολίκη η συζήτηση για το ebony...δηλάδή οκ, ζούμε και χωρίς αυτό ξέρω γω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

αν ήσουν υπέυθυνος για τον σχεδιασμό της επόμενης studio , πως θα την σχεδίαζες δηλαδη ? δωσε μας ενα παράδειγμα

 

Πρώτον, πρέπει να υπάρξει "επόμενη studio"?

Αν η απάντηση είναι "ναι" αυτό προκύπτει μόνο για λόγους marketing.

 

Αν ήμουν υποχρεωμένος να προτείνω κάποια νέα υλοποίηση της studio (π.χ. αν δούλευα για τη gibson κι ερχόταν η σχετική "παραγγελιά" από το τμήμα μάρκετιγκ (ασφαλώς με την πληροφορία ότι θα είναι ακριβότερη) ενδεχομένως θα σκεφτόμουν κάτι καλύτερο από το να την βάψω πράσινη.

Ίσως κάποιο signature μοντέλο. Ίσως κάποιο ενσωματωμένο εφέ. Ίσως αληθινό binding.

 

Ένα απλό παρδαλό χρώμα μπορεί σε κάποιους να αρέσει αλλά το ότι είναι "κάτι διαφορετικό" δεν σημαίνει ότι είναι και ευφάνταστο ή σοβαρό ως πρόταση για το "επόμενο βήμα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, πρέπει να υπάρξει "επόμενη studio"?

Αν η απάντηση είναι "ναι" αυτό προκύπτει μόνο για λόγους marketing.

 

Αν ήμουν υποχρεωμένος να προτείνω κάποια νέα υλοποίηση της studio (π.χ. αν δούλευα για τη gibson κι ερχόταν η σχετική "παραγγελιά" από το τμήμα μάρκετιγκ (ασφαλώς με την πληροφορία ότι θα είναι ακριβότερη) ενδεχομένως θα σκεφτόμουν κάτι καλύτερο από το να την βάψω πράσινη.

Ίσως κάποιο signature μοντέλο. Ίσως κάποιο ενσωματωμένο εφέ. Ίσως αληθινό binding.

 

Ένα απλό παρδαλό χρώμα μπορεί σε κάποιους να αρέσει αλλά το ότι είναι "κάτι διαφορετικό" δεν σημαίνει ότι είναι και ευφάνταστο ή σοβαρό ως πρόταση για το "επόμενο βήμα".

 

Συγνώμη που θα το πω αλλα αυτή ειναι δική σας προσέγγιση . Διότι για άλλο κόσμο μπορεί να ειναι μια πολυ καλή ιδέα . Θεωρώ ότι τα σχόλια που γίνανε παραπάνω ότι δεν θα έπρεπε να βγουν τα συγκεκριμένα μοντέλα κτλ αποτελούν προσωπικές απόψεις . Προφανώς και μια εταιρία όταν έχει μια ιδέα πρέπει να την υλοποιεί . Διότι υπάρχει και κόσμος που αρέσκεται σε αυτούς τους νεωτερισμους . Πρωσοπικα ας πούμε θεωρώ ότι δεν έπρεπε να βγει ποτέ λες πολ faded . Η πιο άσχημη κιθάρα . Αυτό όμως δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω εγω και να λέω ότι η γκιμπσον σεβόμενη το όνομα της θα έπρεπε να μην την βγάλει , γιατι υπάρχει κόσμος που λέει πόσο φοβερή κιθάρα ειναι αυτή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα ξύλα γιατί έχει γίνει;

 

Δεν μπορούν να φυτέψουν μερικά στρέμματα απο τα ξύλα που θέλουν και να τα κόβουν όποτε γουστάρουν; Δεν το επιτρέπει ο νόμος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό με τα ξύλα γιατί έχει γίνει;

 

Δεν μπορούν να φυτέψουν μερικά στρέμματα απο τα ξύλα που θέλουν και να τα κόβουν όποτε γουστάρουν; Δεν το επιτρέπει ο νόμος;

 

Ναι ενδεχομένως να μπορούσαν. Και μετά από καμιά... 70αρα χρόνια (ίσως και παραπάνω) θα είχαν τα πρώτα μαόνια ή Brazilian rosewood  ;D ;D ;D ;D

 

Ε, τι είναι μερικές δεκαετίες μπροστά στην αιωνιότητα;  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου