Προς το περιεχόμενο

NEW Gibson Les Paul Studio Nitrous


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τόσο καλά;  :o Τόσα πολλά χρόνια θέλουν να μεγαλώσουν τα δέντρα;

Άρα πρέπει σιγά σιγά να τα ξεχνάμε οριστικά τα καλά ξύλα.

 

Σιγα ρε παιδια... δηλαδη πως ξερουμε οτι τα καινουρια ξυλα της γκιμπσον δεν αξιζουν ? Για να τα βαζει η γκιμπσον σε καστομ οργανα της των 3500 ευρω προφανως και εχει βρει καταλληλη ξυλεια ωστε να αντικαταστησει τον εβενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εννούσα τα παραδοσιακά ξύλα..

Στο παίξιμο και στον ήχο μια χαρά ειναι και τα νέα υλικά που βάζει ακόμη και τα συνθετικά.

 

Εμένα πάντως το baked maple με απέτρεψε σε πρόσφατη αγορά μου gibson sg.Κυρίως φοβήθηκα οτι θα είναι αποτρεπτικό αν θελήσω να την πουλήσω,αλλά και λόγω του πιο ανοιχτού χρώματος που έχει και δε μου άρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννούσα τα παραδοσιακά ξύλα..

Στο παίξιμο και στον ήχο μια χαρά ειναι και τα νέα υλικά που βάζει ακόμη και τα συνθετικά.

 

Εμένα πάντως το baked maple με απέτρεψε σε πρόσφατη αγορά μου gibson sg.Κυρίως φοβήθηκα οτι θα είναι αποτρεπτικό αν θελήσω να την πουλήσω.

 

Μα γιατι ? Αυτη την πατεντα την βαζει στις classic ... Τι κακο εχει ? δεν σου αρεσει το maple γενικοτερα ? Γιατι το maple ειναι εξισου ποιοτικο ξυλο με τον εβενο... Το baked δεν λεει κατι τοσο σοβαρο ? Απλα αντι να βαψει το ξυλο το ψηνει ωστε το σκουρο χρωμα που θελει να πετυχει να ειναι φυσικο και οχι βαμμενο... Παιδια ας μην κολλαμε... Ας αφησουμε ανοιχτες προοπτικες...Εγω την εχω δοκιμασει την συγκεκριμενη και μου αρεσε καλυετρα απο την στανταρντ...

 

Ποσες sunburst ? Ποσες gold top ? Ποσες wc ? Ποσες black beauty ?

 

Αφου υπαρχουν ολες αυτες σε πληθωρα , απο γνησιες ... Απο ρεπλικες... Οι ιδιες σε επιφων... Οι ιδιες σε αλλες μαρκες οπως esp , edwards , tokai , schecter ... Τα παντα... Οποτε θελει παιρνει... Και τι εγινε αν η μαμα εταιρια που το εφτιαξε ολο αυτο με τις λες πολ εισαγει στην αγορα και νεες ιδεες και καινουρια πραγματα για αυτους που δεν εχει καλυψει μεχρι στιγμης με τις κινησεις της...

 

Ας μην ειμαστε κολλημενοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην ειμαστε κολλημενοι...

 

Η προσωπική μου άποψη είναι οτι μια τόσο μεγάλη εταιρία πρέπει να είναι λίγο κολλημένη για να διατηρεί το prestige της.

Για τον ίδιο λόγο που δε βγάζει η ferrari λιμουζίνα ή 4x4..

Όπως και να το κάνουμε τα χρώματα που αναφέρεις είναι αυτά με τα οποία έχουν γίνει διάσημες οι gibson.

Να αλλάξει η ferrari το κόκκινο;Αν βγάλει μοντέλα ρόζ για τις γυναίκες δε θα βλάψει την εταιρία;

 

Άλλωστε όλη η ιδέα του ροκ έχει να κάνει με κόλλημα και αγάπη στα παλιά αλλιώς δε θα ακούγαμε ακόμη 60άρηδες ούτε θα γεμίζανε τα στάδια με τους παπούδες..

Καλώς ή κακώς αυτό αντιπροσωπέυουν και οι διάφορες εταιρίες που βασίζονται κυρίως στη ροκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσωπική μου άποψη είναι οτι μια τόσο μεγάλη εταιρία πρέπει να είναι λίγο κολλημένη για να διατηρεί το prestige της.

Για τον ίδιο λόγο που δε βγάζει η ferrari λιμουζίνα ή 4x4..

 

Η Πόρσε όμως τόλμισε να βγάλει τζιπ και δικαιώθηκε  :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σιγα ρε παιδια... δηλαδη πως ξερουμε οτι τα καινουρια ξυλα της γκιμπσον δεν αξιζουν ? Για να τα βαζει η γκιμπσον σε καστομ οργανα της των 3500 ευρω προφανως και εχει βρει καταλληλη ξυλεια ωστε να αντικαταστησει τον εβενο...

 

Παιδιά, τα όργανα που χρυσοπληρώνεις- κάτι custom shop κλπ- είναι από την ξυλεία που έχουν «κάβα» οι εταιρίες. Το απόθεμα τους. Τα ξύλα πληρώνεις και αυτό μην το ξεχνάτε ποτέ  ;)

 

Δηλαδή τα ξύλα που λίγες δεκαετίες πριν, ήταν στάνταρ στα όργανα που έβγαζαν στην αγορά. Αλλά σήμερα (σχεδόν) δεν υπάρχουν.

 

Ακούς την Χ κιθάρα που είναι πχ 60ς και παθαίνεις ένα ουάοοοο... η οποία από τη μάνα της είχε Brazilian rosewood, διότι αυτό είχαν τότε, αυτό έβαζαν.

 

Το «κούρεψαν», σχεδόν μας τελείωσε (νόμιμα) και τώρα πάρε... μαπλέ στον φούρνο  :P

 

Και πας εσύ να πάρεις αυτήν την κιθάρα- η οποία έχει το σχήμα της τότε κιθάρας- και περιμένεις να βγάλεις «εκείνον» τον ήχο...

 

 

Δεν υπάρχει περίπτωση...  ;)    

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσωπική μου άποψη είναι οτι μια τόσο μεγάλη εταιρία πρέπει να είναι λίγο κολλημένη για να διατηρεί το prestige της.

Για τον ίδιο λόγο που δε βγάζει η ferrari λιμουζίνα ή 4x4..

Όπως και να το κάνουμε τα χρώματα που αναφέρεις είναι αυτά με τα οποία έχουν γίνει διάσημες οι gibson.

Να αλλάξει η ferrari το κόκκινο;Αν βγάλει μοντέλα ρόζ για τις γυναίκες δε θα βλάψει την εταιρία;

 

Άλλωστε όλη η ιδέα του ροκ έχει να κάνει με κόλλημα και αγάπη στα παλιά αλλιώς δε θα ακούγαμε ακόμη 60άρηδες ούτε θα γεμίζανε τα στάδια με τους παπούδες..

Καλώς ή κακώς αυτό αντιπροσωπέυουν και οι διάφορες εταιρίες που βασίζονται κυρίως στη ροκ.

 

Εντάξει αυτή η μια σε έστω προσωπική άποψη . Δεν ογίνεται μια εταιρία να αναπαράγει τον εαυτό τις για εκατό χρόνια επειδή έτσι έγινε γνωστή . Εξάλλου δεν βλέπω με τόσες κινήσεις που έχει κάνει να βλάπτει το πρεστιζ της . Ούτε με τα ρομπότ ούτε τίποτα δεν την έχει βλάψει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά και με την αλλαγή του χρώματος το μόνο που πετυχαίνει είναι να βγάλει άλλη μια les paul.

Η πραγματική μαγκιά της θα ήταν να βγάλει μια εντελώς καινούρια κιθάρα που να μας κάνει να ξεχάσουμε τις les paul,αλλά προφανως δε μπορούν ή δεν θέλουν να ρισκάρουνε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικά η Studio Nitrous, για να πω και σοβαρά τη γνώμη μου, δεν με χάλασε.

Εξαιρετικά πάντως δύσκολη κιθάρα στυλιστικά, για να την υποστηρίξει κάποιος….

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι αλλά και με την αλλαγή του χρώματος το μόνο που πετυχαίνει είναι να βγάλει άλλη μια les paul.

 

 

 

Ναι... που μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και ως... ξυλόφωνο ή μαρίμπα- καθώς το granadillo της ταστιέρας το χρησιμοποιούν στην καραϊβική για τέτοια όργανα  ;D ;D  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου