Προς το περιεχόμενο

Καποιες αιρετικες αληθειες γυρω απο τη μουσικη!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας "παιξουμε" ολοι σε αυτο το παιχνιδι ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΧΙΟΥΜΟΡ & ΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΛΑΚΑΣ,ετσι γιατι το παρασοβαρεψαμε εδω μεσα! :lol:

 

 

 

1.οι μουσικοι που παιζουν κλασσικη μουσικοι ειναι σκλαβοι :lol:

 

2.ο Elvis Presley ηταν πολυ καλος αλλα οχι & ο Βασιλιας

 

3. καλοι οι Beatles αλλα οι Rolling Stones ειναι καλυτεροι

 

4.ο Phil Collins καλα θα εκανε να εμενε στα ντραμς...

 

5. οι παραγωγες των 80s ηταν χαλια!

 

6.η disco δεν ηταν & τοσο κακη.

 

7.το εντεχνο ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα με το σκυλαδικο...

 

8.δεν υπαρχει «αγνη παραδοσιακη» μουσικη

 

9. τα unplugged προξενουν ατελειωτα χασμουρητα

 

10.οι Fender ειναι δραματικα καλυτερες κιθαρες απο τις Gibson! :lol:

 

11.Καλος ο Μπιθικωτσης αλλα Στελιος ειναι μονο ενας!!

 

12. η μαζικη παραγωγη εξαιρετικης ελληνικης μουσικης σταματησε το 1970

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 498
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1.οι μουσικοι που παιζουν κλασσικη μουσικοι ειναι σκλαβοι :lol:

 

Νομίζω ότι όλοι οι μουσικοί είναι σκλάβοι' date=' αλλά είναι οικειοθελώς σκλάβοι απέναντι σε μία ιδιότροπη αφεντικίνα.

 

2.ο Elvis Presley ηταν πολυ καλος αλλα οχι & ο Βασιλιας

 

Το ίδιο πιστεύει και ο Stephen King όπως αναφέρει στο μυθιστόρημα "Needful Things". Εμένα πάντως δε μου λέει τίποτε, είναι αμερικανικό είδωλο με το οποίο δεν μπόρεσα ποτέ να βρω κοινά στοιχεία.

 

3. καλοι οι Beatles αλλα οι Rolling Stones ειναι καλυτεροι

 

Εννοείται. Υπήρχε μία περίοδος όπου θεωρείτο βλαστήμια να πεις ότι δεν γουστάρεις τους Beatles' date=' αλλά αυτό έχει αλλάξει.

 

4.ο Phil Collins καλα θα εκανε να εμενε στα ντραμς...

 

Το καλό με τον Collins είναι ότι έμεινε όντως στα ντραμς (τον θεωρώ πολύ ωραίο ντράμμερ). Τώρα για τα τραγούδια κλπ, ε, κάπως πρέπει να ζήσει ο άνθρωπος και είχε και μία μπάντα να τρέξει όταν την "έκανε" ο Gabriel. Ωραία φάση πάντως η ποπ του, καλύτερη από πολλών νεότερων.

 

5. οι παραγωγες των 80s ηταν χαλια!

 

Εμένα τα 80's είναι η αγαπημένη μου περίοδος μέχρι σήμερα' date=' οπότε δεν μπορώ να συμφωνήσω.

 

6.η disco δεν ηταν & τοσο κακη.

 

Αντίθετα ήταν άψογη. Οι Talking Heads που έχουν το στίχο "This ain't no party, this ain't no disco" προσπαθούσαν να το εξηγήσουν αυτό στους απορημένους δημοσιογράφους που επέμεναν να μην καταλαβαίνουν πως είναι δυνατόν η λέξη ντίσκο να βρίσκεται σε τραγούδι του πιο "προοδευτικού" (τότε) συγκροτήματος.

 

7.το εντεχνο ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα με το σκυλαδικο...

 

Δε συμφωνώ. Αν και καταλαβαίνω γιατί από τη σκοπιά ενος αναμεμιγμένου στη δισκογραφία μουσικού μπορεί να φαίνεται έτσι.

 

8.δεν υπαρχει «αγνη παραδοσιακη» μουσικη

 

Ευτυχώς.

 

9. τα unplugged προξενουν ατελειωτα χασμουρητα

 

Συμφωνώ για όλα' date=' εκτός από του Brian Adams, το οποίο είναι καλύτερο από οτιδήποτε άλλο δικό του έχω ακούσει.

 

10.οι Fender ειναι δραματικα καλυτερες κιθαρες απο τις Gibson! :lol:

 

Δεν έχω ιδέα, αλλά και εγώ Fender έχω.

 

11.Καλος ο Μπιθικωτσης αλλα Στελιος ειναι μονο ενας!!

 

Ω' date=' ναι!

 

12. η παραγωγη εξαιρετικης ελληνικης μουσικης σταματησε το 1970

 

Μα, επι της ουσίας ποτέ δεν άρχισε. Κάθε δέκα-δεκαπέντε χρόνια εμφανίζονται ένας (άντε δύο) που κάνουν κάτι, αλλά οι υπόλοιποι...

 

-------------

Και τώρα μία δική μου παρέμβαση:

 

- Η λέξη "μπάντα" είναι κακόηχη και ακατάλληλη για να περιγράψει ένα σύνολο μουσικών. Είναι εξελληνισμός της αγγλικής λέξης "band" που ακόμη και στα αγγλικά έχει αρκετές διαφορετικές και άσχετες έννοιες. Δε θα έπρεπε να σταματήσουμε να την ακούμε;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα εγω θελω να γραψετε τα ΔΙΚΑ σας αιρετικα σχολια!!!!

Αλλοιως δεν εχει πλακα!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέσσερις και επιφυλάσσομαι για το μέλλον:

 

1) Το μπάσο δεν παίζεται με πένα! :lol:

 

2) Ο κιθαρίστας πρέπει να κουνάει και λίγο τα δαχτυλάκια του, και όχι να ψάχνει 7000 συνδυασμούς στα πεταλάκια του για το πως ακούγεται καλύτερα ένα Λα+ :lol:

 

3) Και το βαθύ ακούγεται όταν το χτυπήσεις! :lol:

 

4) Η κιθάρα παίζεται καλύτερα όταν κόβουμε τα νύχια του αριστερού χεριού! :lol:

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ρε παιδιά, είμαι ο μόνος που δεν αρέσκεται στον Καζαντζίδη; Μιλάμε, θα τον χαρακτήριζα επιεικώς κλαψομ**νη και ψιλοβαρετό!

 

2. Πόσο μου τη σπάει όταν ακούω άτομα να σνομπάρουν συγκροτήματα τύπου Rush, Yes, Dream Theater και λοιπά progressive! Νιώθω ότι "όσα δεν φτάνει η αλεπού..." και τέτοια. Προσοχή, δεν αναφέρομαι στο αν γουστάρουν ή όχι, αναφέρομαι στην απαξίωσή τους!

 

3. Μήπως οι Stones είναι πιο φλώροι, αδύναμοι και αλλοτριωμένοι από τους Beatles;

 

4. Οι drummer βασικά κάνουν εφφέ και πόζα, λίγοι είναι οι πραγματικά ουσιώδεις και ακόμα λιγότεροι οι καλοί!

 

5. Η disco τα σπάει και όποιος δεν έχει χτυπηθεί στο άκουσμα του "Y-M-C-A" είναι από ελαφρώς ξενέρωτος μέχρι τελείως ξενέρωτος!

 

Καλά, τώρα έδωσα τρελό υλικό για μάχες... 8) 8) 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

4. Οι drummer βασικά κάνουν εφφέ και πόζα' date=' λίγοι είναι οι πραγματικά ουσιώδεις και ακόμα λιγότεροι οι καλοί! ....

 

Καλά, τώρα έδωσα τρελό υλικό για μάχες... 8) 8) 8)[/quote']

 

 

Τι να σου πω τώρα; Έχε χάρη που αυτό το thread ανοίχτηκε "για να ηρεμήσουμε λίγο"....

 

8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απολύτως καλύτεροι μαγνήτες είναι φυσικά οι διπλοί! Οι μονοί (με μοναδική εξαίρεση τους P-90 για κιθάρα και τους Dark Star για μπάσο) είναι εντελώς για τον πούτσο, εκτός αν γουστάρεις τα ψεύτικα πρίμα και τα ανύπαρκτα χαμηλά! Φυσικά για χρήση με overdrive/distortion δεν το συζητάμε ΚΑΝ!

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω τώρα; Έχε χάρη που αυτό το thread ανοίχτηκε "για να ηρεμήσουμε λίγο"....

 

8)

 

Επίσης, δεν σηκώνουν και κουβέντα! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Αλλά εμείς (οι υπόλοιποι μουσικοί) σας αγαπάμε βρε κουτά... :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Όποιος έχει πάνω από 2 4Χ12 καμπίνες επί σκηνής στην ελλάδα είναι καραγκιόζης

 

2) Η αγορά laptop δεν συνεπάγεται ότι η μουσική γίνεται πειραματική

 

3) Η rockiinger strat δεν είναι το πιο πρωτότυπο πράγμα στον κόσμο

 

4) Οι κιθαρίστες ακούνε με τα μάτια...τα αυτιά λειτουργούν σαν διακοσμητικο στο πλάι του κεφαλιού

 

5) Οι τζαζ μουσικοί παίζουν μαύρη μουσική για λευκό κοινό

 

6) Η αξία μιας παραγωγής μουσικά δεν έχει σχέση με το πόσο λίγα ξόδεψες γι αυτήν

 

7) Δεν χρείαζεσαι τα ακριβότερα όργανα του κόσμου για να παίξεις μουσική αλλά ούτε να κοκορεύεσαι μονίμως για το value for money...

 

8) Αν θες να ακούσεις τις ρίζες της παραδοσιακής μας μουσικής πήγαινε στην κωνσταντινούπολη

 

9) Ο έλβις έκλεβε μουσική από μαύρους συνθέτες

 

10) Ότι δεν μπορεί να πολεμήσει το mainstreem (clash, nirvana) το ενστερνίζεται και προσπαθεί να το εκπορνεύσει.

 

11) Ο αριθμός των ποστ στο noiz δεν είναι ανάλογος της μουσικής παραγωγικότητας κάποιου

 

12) Η μουσική είναι κάτι απλό απλά πρέπει να ακούγεται κάτι ισορροπημένα αυτό που την κάνει ξεχωριστή είναι το μεράκι και η προσωπικοτητα των μουσικών.

 

13) Ο βαμβακάρης , οι sex pistols και οι sonic youth είχαν πάει κρυφα στο berkley γιατί μουσικός χωρίς σπουδες δεν μπορεί να γράψει

 

14) Το quantize σκοτώνει την μουσική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου