Προς το περιεχόμενο

Καποιες αιρετικες αληθειες γυρω απο τη μουσικη!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και κάτι συμπληρώματα...

 

1. Μία στρατ δεν είναι αρκετή

2. Καμιά φορά 2-3 στρατ δεν είναι αρκετές

3. Αλλά οπωσδήποτε θές και μια Gibson LP

4. Το Hard rock και το Rock δεν σταματάνε να έχουν ευρεία αποδοχή στο κοινό

5. Για να παίξεις κιθάρα και να φτιάξεις μουσική πρέπει να ΜΑΘΕΙΣ κιθάρα και ΜΟΥΣΙΚΗ, και να παίξεις ό, τι έπαιξαν οι κιθαρίστες που σε ώθησαν να παίξεις κιθάρα, για να τους μελετήσεις, να πάρεις αλλά και να ξεχωρίσει το στύλ σου (πάγια τακτική των δασκάλων μουσικής χρόνια τώρα αλλά και μεγάλη αλήθεια)

6. Το σωστό σε ποιότητα είναι Fender American>Fender Japan>Fender Mexico ή Fender Japan>Fender American>Fender Mexico Στο μεξικό αν θέλουν να φτιάξουν καλές στάνταρντ στρατ πρέπει να κόψουν να πίνουν τεκίλες!

7. Τα γκάζια καλό είναι να προέρχονται απ΄ευθείας από τον ενισχυτή.

8. Κανείς ροκάς, χαρντροκάς, δεν ζημιώθηκε αγοράζοντας γή, ακίνητα και High gain full tube ενισχυτή.

9. Οι συναρμολογούμενες στρατοκάστερ είναι όμορφες, αλλά οι Fender παίζουν κίολας.

10. Όσοι μισούν τους noiseless μαγνήτες πιθανώς δεν έχουν παίξει πάνω από 15 λεπτά με αυτούς. (αν και δεν έιναι ότι καλύτερο :lol: )

11. Αν οι τέλε είχαν countour body μπορεί και να μου αρέσαν περισσότερο

12. ο Hank Marvin απίστευτος κιθαρίστας που επιρρέασε ένα κάρο μουσικά τέρατα όπως Brian May, Knoppfler, Harrison λέει μετά την αναφορά του στις vintage strats ότι "many strats now have conventional rosewood fingerboards which are not just harder wearing but also have an effect on the sound"

13. Επίσης κάπου αλλού λέει και για το είδος του ξύλου του σώματος και ποσο αυτό επιρρεάζει εξαιρετικά πολύ το χρώμα του ήχου και το όλο σύνολο μέσω των μαγνητών που μεταφέρουν το σήμα στον ενισχυτή.

14. Αν οι Jackson δεν είχαν κατσαριδοκτόνο headstock θα ήταν πιό όμορφες γιατί παίζουν κιόλας παναθεμάτες!!!

15. Η μόνες Ibanez που παίζουν καλά είναι αυτές που έχουν ο Vai, Satriani, Andy Timons, Gilbert! Αυτές που πουλάνε στα μαγαζιά δεν ακούγονται ούτε και παίζονται!! :lol: :lol:)

16. Αγορά από on line = καμιά φορά σαν sex σε οίκο ανοχής, (δεν φχαριστιέσαι την αγορά μιάς και είναι ψυχρή και δεν έχει ΠΑΖΑΡΙ :lol:

17. Όλες οι προσομοιώσεις κοινώς μπλιμπλίκια ΥΠΟΛΕΙΠΟΝΤΑΙ των ορίτζιναλ δεν επαρκούν γι΄αυτό έγονται ΕΞΟΜΕΙΩΣΕΙΣ, άρα αδίκως παιδευόμαστε να αποδείξουμε το αντίθετο. Το ότι καμιά φορά δεν το πιάνουμε πάντοτε στα αυτιά δεν σημαίνει απολύτως τίποτε, μπορεί να οφείλεται σε εξαιρετική δουλειά του παραγωγού, που αρέσκεται να κερδίζει χρόνο, αλλά το ερώτημα πάλι θα τίθεται σε κάποια σημεία.

18. Ο καθένας παίζει με ότι του γουστάρει γιατί ΕΤΣΙ του αρέσει και ΕΤΣΙ του ταιριάζει!

19. Αν παίζαμε όλοι έτσι όπως ποστάρουμε θα είμασταν Γ@ΜΩ τους Μουσικούς!

20. Τελικά ο κιθαρίστας δεν έχει GAS πολλές ΕΠΙΡΡΟΕΣ έχει :lol: :lol:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 498
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

19. Αν παίζαμε όλοι έτσι όπως ποστάρουμε θα είμασταν Γ@ΜΩ τους Μουσικούς!

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: To καλυτερο μεχρι στιγμης........... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να συμπληρώσω.

 

13) Ιερά τέρατα όπως ο Hank Marvin είναι κατά βάθος άνθρωποι και μπορεί (π.χ. μία φορά στα 10 χρόνια) να τους ξεφύγει και καμιά μ@λ@κί@. :lol: :lol: :lol:

 

14) Αν το κάνω προσεκτικά, μπορώ να βιδώσω μία βίδα εξίσου καλά με έναν 20χρονο μεξικάνο τεχνίτη της fender στην Corona. (Διότι έχω μπάρμπα στην Coronee :lol: )

 

 

(Κουβέντα να γίνεται έτσι? :lol: :lol: :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται κουβέντα να κάνουμε!!! Αλλιώς τι νοήμα έχει...... Και πλάκα πλάκα άνθρωπος είναι φυσικά!!!.... Να.......... του......... ξεφύγει καμιά μ@λ@κία για την μπάλα το καταλαβαίνω :lol: :lol: αλλά όχι και σε αυτά που ξέρει εδώ και 50 χρόνια :lol: :lol: :lol: :lol: μην τον βγάλουμε και αυτόν κουφό!!!! έλεος ρε Χάρη! :lol: :lol:

Επίσης κέρδισα 2 εισητήρια για Ensenada είσαι? Μονο που δεν είναι για το εργοστάσιο της Fender αλλά για τα γυρίσματα της Χουάνα της παρθένας! :roll: :roll:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19. Αν παίζαμε όλοι έτσι όπως ποστάρουμε θα είμασταν Γ@ΜΩ τους Μουσικούς!

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: To καλυτερο μεχρι στιγμης........... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

πες τα ρε τακηηηη... :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14) Αν το κάνω προσεκτικά' date=' μπορώ να βιδώσω μία βίδα εξίσου καλά με έναν 20χρονο μεξικάνο τεχνίτη της fender στην Corona. (Διότι έχω μπάρμπα στην Coronee :lol: )

 

 

[/quote']

και εγω ξερω να αλλαζω τα λαστιχα του αυτοκινητου μου...χμμμ

λες να.......!! :wink:

σε πειραζω..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

19. Αν παίζαμε όλοι έτσι όπως ποστάρουμε θα είμασταν Γ@ΜΩ τους Μουσικούς!

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: To καλυτερο μεχρι στιγμης........... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

πες τα ρε τακηηηη... :lol: :lol: :lol:

Πράγματι.... :lol: :lol: :lol:

Παρεπιπτόντως, αυτή δεν είναι αιρετική αλήθεια. Είναι η πικρή αλήθεια. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα που μου ήρθε:

Μπορεί να λέγονται τα περισσότερα σχόλια για τους drummers όμως η πικρή αλήθεια είναι πως οι μπασσίστες είναι οι πιο υποτιμημένοι μουσικοί σε ένα συγκρότημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Εννοείται κουβέντα να κάνουμε!!! Αλλιώς τι νοήμα έχει...... Και πλάκα πλάκα άνθρωπος είναι φυσικά!!!.... Να.......... του......... ξεφύγει καμιά μ@λ@κία για την μπάλα το καταλαβαίνω :lol: :lol: αλλά όχι και σε αυτά που ξέρει εδώ και 50 χρόνια :lol: :lol: :lol: :lol: μην τον βγάλουμε και αυτόν κουφό!!!! έλεος ρε Χάρη! :lol: :lol:

Επίσης κέρδισα 2 εισητήρια για Ensenada είσαι? Μονο που δεν είναι για το εργοστάσιο της Fender αλλά για τα γυρίσματα της Χουάνα της παρθένας! :roll: :roll:

 

Αχ taq, εδώ γράφουμε τις αιρετικές απόψεις. Ο Hank Marvin -καλέ- είναι κατεστημένο. :lol: :lol:

 

Η Juana είναι κόλαση. Φύγαμε. :wink:

 

Και κάτι ακόμα:

 

"Η τεχνική μου είναι για γέλια μερικές φορές. Έχω αναπτύξει ένα δικό μου ύφος -υποθέτω- το οποίο έχει κυκλοφορήσει γενικώς. Δεν ειναι απαραίτητο να έχω καλή τεχνική γι αυτό. Έχω αναπτύξει εκείνα τα μέρη της τεχνικής μου που μου είναι απαραίτητα. Δεν θα γίνω ποτέ πολύ γρήγορος κιθαρίστας. Δεν ξέρω πραγματικά τι για να πω για το ύφος μου. Υπάρχει πάντα μια μελωδική πρόθεση σ' αυτό." David Gilmour.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου